«Հայաստան» դաշինքի կալանավորված պատգամավորները պետք է դուրս գան պատանդի կարգավիճակից․ նրանց հարցում տեղի է ունենում «ալիևություն»․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
Մեր բացակա պատգամավորների հարցում տեղի է ունենում «ալիևություն»․ Ալիևը պահել է մեր գերիներին, ասում է՝ եկեք բանակցենք, նույն կերպ պատանդի կագավիճակով պահվում են մեր ընկերները, ասում են՝ նիստն ացկացնենք։
Այս մասին ԱԺ 8-րդ գումարման առաջին նստաշրջանին հայտարարեց «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը՝ անդրադառնալով դաշինքի անդամներ Մխիթար Զաքարյանի և Արթուր Սարգսյանի՝ կալանքի տակ գտնվելուն։
«ԱԺ-ն որոշումներ կայացնելու իրավասություններ ունի, որ այս հարցը կարգավորվի, որովհետև արտառոց և արտակարգ իրավիճակ է։ Մեր ընկերները պետք է դուրս գան պատանդի կարգավիճակից, քանի որ փոխված է նրանց սահմանադրաիրավական կարգավիճակը»,-ասաց Թևանյանը։

Арестованные депутаты от фракции «Армения» должны быть освобождены: в их вопросе происходит «алиевство» – Андраник Теванян (видео)
В вопросе отсутствующих депутатов происходит «алиевство»: Алиев удерживает наших пленных и призывает к переговорам – точно так же в статусе заложников удерживаются наши друзья, и при этом нас призывают продолжить заседание НС. Об этом в ходе первого заседания НС 8-го созыва заявил депутат от фракции «Армения» Андраник Теванян, обращаясь к факту удержания под арестом членов фракции Мхитара Закаряна и Артура Саркисяна.
«У НС есть полномочия по принятию решений, чтобы урегулировать этот вопрос, так как это беспрецедентная и чрезвычайная ситуация. Наши друзья должны быть освобождены, должны выйти из статуса заложников так как изменился их конституционный статус», – сказал Теванян.