Խոցվել է Ադրբեջանի ԶՈՒ սպառազինության մեջ գտնվող «Aerostar» տիպի ԱԹՍ․ բեկորներն ընկել են Գեղարքունիքի մարզի Վանեվան գյուղից 3.5 կիլոմետր դեպի հյուսիս
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հուլիսի 29-ին, ժամը 23։00-ից սկսած, հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում արձանագրվել են ԱԹՍ-ների՝ ՀՀ օդային տարած մուտք գործելու փորձեր։
ՀՀ ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների գործողությունների արդյունքում բոլոր փորձերը կասեցվել են։ Մասնավորապես՝ խոցվել է Ադրբեջանի ԶՈՒ սպառազինության մեջ գտնվող «Aerostar» տիպի ԱԹՍ, որի բեկորներն ընկել են Գեղարքունիքի մարզի Վանեվան գյուղից 3.5 կիլոմետր դեպի հյուսիս։
Հայաստանյան ԶԼՄ-ներին և սոցիալական ցանցերի օգտատերերին ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում չտարածել չճշտված, առավել ևս` ակնհայտ խեղաթյուրված և խուճապ առաջացնող տեղեկություններ և առաջնորդվել պաշտպանական գերատեսչության պաշտոնական հաղորդագրություններով:

МО Армении обнародовало фотографии сбитого вражеского БПЛА «Aerostar»
Как уже сообщалось, с 23:00 часов 29 июля на Гегаркуникском участке армяно-азербайджанской границы были зафиксированы попытки проникновения БПЛА в воздушное пространство Армении.
В результате действий подразделений ПВО ВС РА все попытки были пресечены. В частности, сбит находящийся на вооружении ВС Азербайджана БПЛА «Aerostar», осколки которого упали в 3,5 км к северу от села Ваневан Гегаркуникского марза.
«Еще раз призываем армянские СМИ и пользователей социальных сетей не распространять непроверенную, более того, заведомо искаженную, вызывающую панику информацию, и руководствоваться лишь официальными сообщениями Минобороны. ВС Армении полноценно выполняют поставленные перед ними задачи», – заявили в Минобороны.