Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն կրակոցներ է արձակել Կութ, Սոթք և Ազատ գյուղերի հարևանությամբ. ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հուլիսի 23-ին ահազանգեր է ստացել, որ ադրբեջանական զինված ուժերը կրակոցներ են արձակում ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Կութ, Սոթք և Ազատ գյուղերի հարևանությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՄԻՊ աշխատակազմից, կրակոցները սկսվել են ժամը 17:00-ից և որոշակի ընդհատումներով շարունակվում են նաև այս պահին, տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից են, ինտենսիվ են և ուղղված են դեպի հայկական զինված ուժերի դիրքերը։ Ընդ որում, ադրբեջանական զինված ուժերի դիրքերը, օրինակ, Կութ գյուղի անմիջապես հարևանությամբ են տեղակայված՝ մոտ 3 կմ հեռավորության վրա ու գտնվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ ադրբեջանական կրակոցները հանցավոր բնույթի են, կատարվում են քաղաքացիական բնակչության կյանքի և առողջության, այլ կենսական իրավունքների համար իրական վտանգավոր եղանակով։ Դրանք ոտնահարում են քաղաքացիական բնակիչների անդորրն ու խաղաղ կյանքը:
«Կրակոցների հանցավոր լինելն ակնհայտ է ՀՀ սահմանային մյուս հատվածներում՝ բնակավայրերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հրահրած կրակոցների ֆոնին և նաև ապացուցվում է այն փաստով, որ Կութի հատվածում ադրբեջանական պարբերական դարձած կրակոցներից այսօր վիրավորվել է ՀՀ զինված ուժերի երեք զինծառայող»- նշված է հաղորդագրության մեջ:

ВС Азербайджана открыли огонь в районе сел Кут, Сотк и Азат – омбудсмен
В офис защитника прав человека Армении 23 июля поступили сообщения о том, что вооруженные силы Азербайджана ведут стрельбу в районе по соседству с селами Кут, Сотк и Азат Гегаркуникского марза Армении.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе офиса омбудсмена, интенсивная стрельба началась в районе 17:00 часов, сейчас они продолжаются с некоторыми перерывами, из оружия разного калибра, нацеленные на позиции Вооруженных сил Армении. При этом, позиции вооруженных сил Азербайджана, например, расположены недалеко от села Кут, примерно в 3 км от них и находятся на суверенной территории Республики Армения.
Защитник прав человека особо отмечает, что азербайджанские обстрелы носят преступный характер, осуществляются способом, действительно опасным для жизни, здоровья и других жизненно важных прав гражданского населения. Они нарушают покой мирного населения.