Փորձագետ. «Ադրբեջանցիները տեխնիկա ունեն, բայց մասնագետներ չունեն, իսկ մեր տեխնիկայի համար կան լավ վերապատրաստված համապատասխան մասնագետներ»
Փորձագետ. «Ադրբեջանցիները տեխնիկա ունեն, բայց մասնագետներ չունեն, իսկ մեր  տեխնիկայի համար  կան լավ վերապատրաստված  համապատասխան մասնագետներ»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Ռազմական ավիացիայի վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Արմեն Մկրտչյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի տեխնիկան և մասնագետները պատրաստ են և անընդհատ վերապատրաստվում են, որպեսզի  կարողանան «Զավթում» անօդաչու ինքնաթիռների խնդիրն իրականացնել։
–Այն անօդաչու ինքնաթիռները, որոնցով պարբերաբար հպարտանում է Ադրբեջանը, միայն հետախուզական միջոցներ են,–ասել է նա։
Արմեն Մկրտչյանն ասել է, որ հայկական արտադրության համակարգերը կարող են գործողություններ իրականացնել նույնիսկ հակառակորդի խոր թիկունքում, քանի որ դրանք օպերատիվ խորքի համար աշխատող անօդաչու համակարգեր են, սակայն չի բացառել, որ ձեռք կբերվի նաև արտասահմանյանը թեկուզ համեմատության համար։
Ասուլիսին ներկա ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանն էլ Ադրբեջանի և Հայաստանի օդուժի ռեսուրսների հարաբերակցության մասին ասել է, որ տեղին չէ համեմատել օդուժն օդուժի հետ, քանի որ ամեն երկիր իր օդուժը զարգացնում է ի՛ր բանակի համատեքստում։
–Իրենց օդուժը ստեղծված է PR–ի համար։ Այն բավական ավելորդ ճոխություններ ունի, սակայն իրենց տեխնիկայի մի մեծ մասի համար չունեն համապատասխան մասնագետներ։ Իրենք գնում են Թուրքիա՝ սովորելու, բայց թուրքական տեխնիկան էլ իրենց ունեցածին չի համապատասխանում։ Արդյունքում ունեն տեխնիկա, բայց դրա համար մասնագետներ չունեն,- ընդգծել է նա և հավելել, որ ադրբեջանցի օդաչուները լեռնային պայմաններում թռիչքներ իրականացնելու փորձ չունեն։

У азербайджанцев есть техника, но нет специалистов, а наши техника и специалисты всегда подготовлены - эксперт
Сегодня на пресс-конференции заместитель начальника управления военной авиации, полковник Армен Мкртчян заявил, что техника и специалисты Армении подготовлены и всегда проходят переподготовку, чтобы суметь осуществить задачи «Захват беспилотников».
«Те беспилотники, которыми постоянно гордится Азербайджан,- это всего лишь разведывательные средства», - отметил он.
По словам Мкртчяна, системы армянского производства могут совершать действия даже в глубоком тылу противника, поскольку это беспилотники, которые действуют для оперативного проникновения в глубокий тыл.
При этом полковник  не исключил и возможность их приобретения из-за границы, хотя бы в целях сравнения.
Присутствовавший на пресс-конференции военный эксперт Арцрун Ованнисян, коснувшись соотношения ресурсов воздушных сил Азербайджана и Армении, заявил, что неуместно  сравнивать воздушные силы одной страны  с воздушными силами другой, поскольку каждая страна развивает свои воздушные силы в контексте своей армии.
«Их воздушные силы созданы для PR. У них есть довольно много излишней роскоши, но для большей части их техники у них нет соответствующих специалистов. Они ездят в Турцию учиться, но и турецкая техника не соответствует имеющейся у них технике. В результате у них есть техника, но нет специалистов», - заметил он, добавив, что  у азербайджанских беспилотников нет опыта проводить полет в горных условиях.