Ադրբեջանը ներխուժել է Հայաստանի ֆիզիկական տարածք․ սենատոր Ռոբերտ Մենենդես
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնում Քերըն Դոնֆրայդի թեկնածության հաստատման լսումների ժամանակ իր մտահոգությունն է բարձրացրել նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի կողմից «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումից հրաժարվելու որոշման առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը:
«Ադրբեջանն այժմ սահմանային վեճի արդյունքում ներխուժել է Հայաստանի ֆիզիկական տարածք, և ես կարծում եմ՝ նրանք կշարունակեն իրենց ագրեսիվ վարքագիծը, քանի դեռ հստակ ուղերձ չեն ստացել այն մասին, որ դա անընդունելի է»,-նշել է Մենենդեսը:

Азербайджан вторгся на территорию Армении – сенатор Боб Менендес
Председатель Сената США по внешним сношениям сенатор Боб Менендес выразил обеспокоенность по поводу отказа администрации Байдена от ограничения статьи 907 о помощи Азербайджану в ходе слушания о подтверждении доктора Карен Донфрид, выдвинутой на должность помощника госсекретаря по вопросам Европы и Евразии.
«Сейчас азербайджанцы вторглись на физическую территорию Армении в рамках пограничного конфликта, и мне кажется, что они будут продолжать агрессию, пока не прозвучит четкий призыв, что это неприемлемо», – аргументировал Менендес.
Доктор Донфрид ответила, что, если ее подтвердят, то она будет тесно сотрудничать с сенатором Менендесом и комиссией по внешним отношениям Сената по этому вопросу.
«Очень важно убедиться, что любая поддержка, которую мы оказываем Азербайджану, никоим образом не влияет на баланс сил между Азербайджаном и нашей приверженностью урегулированию по Нагорному Карабаху», – заявила доктор Донфрид.