ԲԴԽ-ն մերժել է Ռուբեն Վարդազարյանի դիմումը
ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհուրդը ս.թ ապրիլի 15-ին թիվ ԲԴԽ-23-Ո-34 որոշմամբ կասեցրել է ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները՝ մինչև նրա նկատմամբ հարուցված քրեական գործով վարույթի ավարտը («Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 165-րդ հոդվածի 1-ին մաս»):
Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ Գլխավոր դատախազի կողմից քրեական հետապնդման հարուցում հանդիսացող՝ որպես մեղադրյալ ներգրավվելու որոշման վերաբերյալ դատարանը կայացրել է դատական ակտ, որտեղ նշված է. «Բողոքաբեր Ռուբեն Վարդազարյանի բողոքը բավարարել, պարտավորեցնել վարույթն իրականացնող մարմնին վերացնել Ռ. Վարդազարյանի իրավունքների և օրինական շահերի խախտումները», և որ «որոշումը կարող է բողոքարկվել ՀՀ քրեական վերաքննիչ դատարան՝ հրապարակման պահից 10-օրյա ժամկետում»:
Նշված դատական ակտի հիման վրա, Ռուբեն Վարդազարյանը ԲԴԽ-ին դիմում է ներկայացրել՝ ակնկալելով իր լիազորությունների կասեցման մասին որոշման վերանայում:
Բարձրագույն դատական խորհուրդը հայտնում է, որ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի թիվ ԵԴ/0308/11/21 որոշման հասցեատերը Բարձրագույն դատական խորհուրդը չէ, հետևաբար ԲԴԽ-ն չի կարող անդրադառնալ Ռ. Վարդազարյանի լիազորությունները կասեցնելու մասին որոշման վերանայման հարցին՝ մինչև Ռ. Վարդազարյանի լիազորությունների կասեցման հիմք հանդիսացած քրեական վարույթի ավարտը:

Высший судебный совет Армении отклонил обращение Рубена Вардазаряна
Высший судебный совет Армении выступил с заявлением, в котором коснулся обращения Рубена Вардазаряна к ВСС.
«Высший судебный совет РА 15 апреля с. г. решением ԲԴԽ-23Ո-34 приостановил полномочия председателя ВСС Рубена Вардазаряна до завершения производства по возбужденному в его отношении уголовному делу (часть 1 статьи 165 конституционного закона РА Судебный кодекс Республики Армения).
По поводу решения Генерального прокурора о привлечении его в качестве обвиняемого суд вынес судебный акт, в котором отмечено: «Удовлетворить жалобу Рубена Вардазаряна, обязать орган, осуществляющий производство, устранить нарушение законных прав и интересов Р.Вардазаряна, и что «решение может быть обжаловано в апелляционном уголовном суде РА в 10-дневный срок с момента публикации».
На основании указанного судебного акта Рубен Вардазарян представил в ВСС заявление, ожидая пересмотра решения о приостановлении его полномочий.
Высший судебный совет сообщает, что суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана принял решение ԵԴ/0308/11/21, его адресатом является не ВСС. Следовательно, ВСС не может рассмотреть вопрос пересмотра приостановления полномочий Р.Вардазаряна до завершения уголовного производства, ставшего основанием для приостановления полномочий Р.Вардазаряна», – говорится в заявлении.