Պաշտոնական Բաքուն փորձում է լարվածության նոր օջախներ ստեղծել. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով Երասխ բնակավայրին հարող տարածքում ադրբեջանական զինված ուժերի սադրիչ գործողությունները, ինչի հետևանքով զոհվել է ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Սամվել Ալավերդյանը
«Հուլիսի 14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության Երասխ բնակավայրին հարող հատվածում նախաձեռնվել է սադրիչ առաջխաղացում, որի հետևանքով դիպուկահարի կրակոցից մահացու հրազենային վնասվածք է ստացել ՀՀ պայմանագրային զինծառայող, շարքային Սամվել Գագիկի Ալավերդյանը: Մեր խորին ցավակցությունն ու զորակցությունն ենք հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին և հարազատներին:
Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր, ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներթափանցումից հետո տեղի ունեցած այս սադրիչ գործողություններն ակնհայտորեն վկայում են, որ պաշտոնական Բաքուն փորձում է լարվածության նոր օջախներ ստեղծել՝ խաթարելով տարածաշրջանային խաղաղությունը և անվտանգությունը:
Խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի Հանրապետության դեմ կատարված այս ոտնձգությունը, որը հանդիսանում է նաև միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների կոպտագույն խախտում:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից նմանօրինակ քայլերի ձեռնարկումը կարող է հանգեցնել իրավիճակի հետագա սրմանը, որի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում են Ադրբեջանի իշխանությունները»:

«Баку пытается создать новые очаги напряженности»: МИД о гибели армянского военного
Министерство иностранных дел Армении резко осудило провокационные действия ВС Азербайджана на границе, в результате чего погиб военнослужащий-контрактник Самвел Алавердян. С точки зрения МИД, это посягательство на Армению – грубейшее нарушение основополагающих принципов международного права.
Ранее сообщалось, что инцидент был зафиксирован 14 июля примерно в 10:30 в районе Ерасха, на границе Армении с Азербайджаном.
Как отметили в МИД, эти провокационные действия, предпринятые после вторжения подразделений ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении – в Сюникский и Гегаркуникский марзы, со всей очевидностью свидетельствуют о том, что официальный Баку пытается создать новые очаги напряженности, препятствуя миру и стабильности в регионе.
«Подобные шаги военно-политического руководства Азербайджана могут привести к дальнейшему обострению ситуации, всю ответственность за последствия целиком несут власти Азербайджана», – отмечается в заявлении, опубликованном на сайте МИД Армении.
Внешнеполитическое ведомство Армении выразило глубокие соболезнования и поддержку членам семьи и родственникам погибшего военнослужащего.
Напомним, подразделения ВС Азербайджана попытались провести инженерные работы для продвижения позиций. Армянская сторона приняла ряд мер, чтобы вынудить противника прекратить работу. Затем азербайджанские военные открыли прицельный огонь по армянским позициям. В результате перестрелки смертельное ранение получил армянский военнослужащий.