Ռեկորդային խմբաքանակի մարիխուանա են առգրավել Բրազիլիայում
Ռեկորդային խմբաքանակի մարիխուանա են առգրավել Բրազիլիայում՝ Դեոդապոլիսի մունիցիպալիտետի (Մատու Գրոսու դու Սուլի հարավ-արեւմտյան նահանգ) տարածքում: Ինչպես հուլիսի 11-ին իր կայքում հաղորդել Է Յltima Hora թերթը, զննության համար կանգնեցված բեռնատարի թափքում եղել Է 36,5 տոննա թմրանյութ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այդ խմբաքանակի (թմրանյութերի) առգրավումը վկայում Է, որ Բրազիլիայի կառավարությունը գնում Է ճիշտ ուղիով հանցագործությունների այդ տեսակի (թմրամաքսանենգության) դեմ պայքարում»,-մամուլին հայտարարել Է հարավամերիկյան երկրի արդարադատաության եւ հասարակական անվտանգության նախարար Անդերսոն Գուստավու Տոռեսը: Մարիխուանայի խոշոր խմբաքանակը թաքցված Է եղել սոյաի բեռան տակ, որը փոխադրում Էր բեռնատարի վարորդը:
Ձերբակալումից հետո նա ոստիկանությանը հայտնել Է, որ թմրանյութը բեռնվել Է Բրազիլիայի տարածաշրջաններից մեկում՝ Պարագվայի հետ սահմանի շրջանում: Այն պլանավորվում Էր հասցնել Սան Պաուլու՝ Բրազիլիայի ամենախտաբակ մեգապպոլիս: Մինչեւ վերջին ժամանակներս մարիխուանայի ամենախոշոր բեռը եղել Է այն խմբաքանակը, որն անցյալ տարի ոստիկանությունը նույնպես կալանել Էր Մատու Գրոսու դու Սուլի տարածքում: Այն ժամանակ իրավապահ մարմինները բռնագրավել Էին 33,3 տոննա թմրադեղ:
Բրազիլիայի իշխանությունների տվյալներով՝ վերջին երկու տարում երկրի սահմանամերձ տարածաշրջաններում առգրավվել Է 870 տոննա թմրանյութ եւ 113 միլիոն փաթեթ մաքսանենգ սիգարետներով: Հանցագործներից բռնագավված անօրինական արտադրանքի ընդհանուր արժեքը սեւ շուկայում հասնում Է գրեթե 600 միլիոն դոլարի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Бразилии конфисковали рекордную партию марихуаны
Рекордная партия марихуаны конфискована в Бразилии на территории муниципалитета Деодаполис (юго-западный штат Мату-Гросу-ду-Сул). Как сообщила в воскресенье на своем сайте газета «Última Hora», в кузове грузовика, остановленного для досмотра, находилось 36,5 тонны наркотического вещества.
«Конфискация этой партии [наркотиков] свидетельствует о том, что правительство Бразилии идет правильным путем в борьбе с таким видом преступлений (наркотрафиком)», – заявил прессе министр юстиции и общественной безопасности южноамериканской страны Андерсон Густаву Торрес.
Крупная партия марихуаны была спрятана под грузом сои, который перевозил водитель грузовика. После задержания он сообщил полиции, что наркотик был загружен в одном из регионов Бразилии в районе границы с Парагваем. Его планировалось доставить в Сан-Паулу – самый густонаселенный бразильский мегаполис.
До последнего времени самым крупным грузом марихуаны был тот, который в прошлом году полиция также перехватила на территории Мату-Гросу-ду-Сул. Тогда правоохранительные органы конфисковали 33,3 тонны этого наркотика.
По данным бразильских властей, за последние два года в пограничных регионах страны конфисковано 870 тонн наркотиков и 113 млн упаковок с контрабандными сигаретами. Общая стоимость изъятой у преступников нелегальной продукции достигает на черном рынке почти $600 млн.