77 մարդու սպանած նորվեգացի Անդերս Բրեյվիկը 20 նամակ է ուղարկել կինոգործիչներին` առաջարկելով իր կյանքի մասին ֆիլմ նկարահանել
Նորվեգացի հանցագործ Անդերս Բրեյվիկը, որը պատիժ է կրում նորվեգական բանտում, 20 նամակ է ուղարկել կինոգործիչներին` առաջարկելով իր կյանքի մասին ֆիլմ նկարահանել:
Ինչպես հաղորդում է The Sun on Sunday պարբերականը, սցենարի և ինքնակենսագրական գրքի իրավունքի համար Բրեյվիկը 7 մլն ֆունտ ստերլինգ է պահանջում: Աղբյուրի տվյալներով`42-ամյա Բրեյվիկը, որը 2012 թվականին 21 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել 77 մարդու սպանության համար, գրել է իր մասին ֆիլմի սցենար և մտադիր է վաճառել այն օգտագործելու իրավունքը:
Բացի այդ, նշվում է, որ հանցագործը բանտում հարցազրույցի հրավերներ է ուղարկել:
Կենսագիր Օսնե Զեյերստադը, որը գիրք է գրել Բրեյվիկի մասին, հայտնել է, որ նա «երբեք չի զղջացել իր արածի համար»: Նրան բեմ է անհրաժեշտ, որտեղ կարող է կիսվել իր մտքերով և ուղերձներով ու ավելի շատ կողմնակիցներ ձեռք բերել:
Բրեյվիկը պատիժ է կրում 2011 թվականին Նորվեգիայում երկու տարբեր ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու համար: Նախ նա ռումբ էր պայթեցրել Օսլոյի կառավարական թաղամասում, ապա կրակահերթ բացել Նորվեգական աշխատավորական կուսակցության երիտասարադկան ճամբարի հյուրերի և աշխատակիցների ուղղությամբ: 2018 թվականի հուլիսին նրա գործողությունների հետևանքով մահացած անձանց հիշատակին հուշարձան է կանգնեցվել Օսլոյում:
Բրեյվիկը բազմիցս նշել էր, որ հարձակումներն իրականացրել է նորվեգական մշակույթի անկումը կանխելու նպատակով` ինքնապաշտպանության իրավունքի և բազմամշակութայնության դեմ պայքարի շրջանակում:

Убивший 77 человек норвежец Брейвик хочет продать права на фильм и книгу о своей жизни за £7 млн
Убивший 77 человек норвежский правый радикал Андерс Брейвик отправил 20 писем кинематографистам с предложением снять фильм о его жизни. Права на сценарий и автобиографическую книгу он оценил в 7 млн фунтов, сообщает британское издание «The Sun».
По данным журналистов, 42-летний Брейвик, находящийся ныне в тюрьме, написал собственный сценарий фильма и биографию, права на которые собирается продать.
«Стремление Брейвика к славе, деньгам и свободе является оскорблением его жертв и их семей. То же самое и с его тюремной жизнью. Он никогда не извинялся за свои злодеяния и не собирается делать этого», – сказал изданию источник.
Осуждённый за массовое убийство также разослал приглашения на интервью в тюрьме. Биограф Осне Сейерстад, написавшая книгу о Брейвике, отметила, что он «никогда не проявлял раскаяния и ему нужна сцена, место, где можно поделиться своими мыслями и посланием, получить больше сторонников».
Согласно информации «The Sun», Брейвик считает, что благодаря норвежскому либерализму, открытости и доступности информации у него есть все шансы продать права на свою историю жизни.
22 июля 2011 года Андерс Брейвик убил 8 человек в центре Осло и ещё 69 – в летнем молодёжном лагере Рабочей партии в пригороде норвежской столицы. Суд приговорил его к 21 году тюрьмы с возможностью неограниченного продления срока. Окончательно своей вины Брейвик до сих пор не признал, заявляя, что действовал в рамках самообороны, чтобы остановить падение норвежской культуры.