Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Արմեն Չարչյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոքի վերաբերյալ որոշում կայացնելու (տեսանյութ)
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Լուսինե Աբգարյանի նախագահությամբ, հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ «Իզմիրլյան» ԲԿ տնօրեն, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Արմեն Չարչյանին կալանավորելու որոշման դեմ պաշտպանների բողոքի վերաբերյալ որոշում կայացնելու։
Որոշումը կհրապարակվի հուլիսի 8-ին՝ ժամը 12։00-ին։
Հիշեցնենք, որ տելեգրամյան մի ալիքում հրապարակվել էր ձայնագրություն, համաձայն որի՝ «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Չարչյանը հունիսի 18-ի առավոտյան աշխատակիցների հետ հանդիպմանը հորդորել է, որ աշխատակիցները պարտադիր կարգով մասնակցեն ընտրություններին։ Չարչյանը նշել է, որ եթե որևէ մեկը չմասնակցի ընտրություններին, ապա կիմանա այդ մասին։
Ձայնագրության հրապարակումից հետո հաշված ժամերի ընթացքում ՀՀ ՀՔԾ-ում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-դ կետի հատկանիշներով, որի շրջանակներում նախ բերման են ենթարկել Չարչյանին և տեղափոխել ՀՔԾ, ապա ձերբակալելու որոշում կայացրել։
Պաշտպանները բողոք են ներկայացրել Չարչյանին ձերբակալելու մասին որոշման դեմ, ինչը բավարարվել է քվեարկության օրը և նա դատարանի որոշմամբ ազատ է արձակվել։
Հունիսի 21-ին դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց՝ նշելով, որ ԿԸՀ-ն բավարարել է Արմեն Չարչյանի նկատմամբ հետապնդում իրականացնելու և նրան ազատությունից զրկելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ միջնորդությունները։ ԿԸՀ համաձայնությունը ստանալուց հետո ՀՔԾ֊ն մեղադրանք է առաջադրել Արմեն Չարչյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-դ կետի հատկանիշներով և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրել դատարան։

Суд удалился на совещание по апелляции защиты на арест Армена Чарчяна (видео)
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Лусине Абгарян удалился в совещательную комнату для вынесения решения по жалобе защиты директора медцентра «Измирлян», кандидата в депутаты от блока «Армения» Армена Чарчяна.
Суд огласит решение 8 июля в 11:00.
Напомним, в одном из «Telegram»-каналов появилась аудиозапись, согласно которой директор медцентра «Измирлян» Армен Чарчян в ходе встречи с сотрудниками 18 июня утромпризвал их в обязательном порядке принять участие в выборах. Чарчян отметил, что если кто-либо откажется от участия в выборах, то узнает об этом. В считанные часы после публикации записи в ССС Армении возбудили уголовное дело по признакам пункта 2 части 4 статьи 154.2 УК РА, в рамках которого Армена Чарчяна сначала доставили в ССС, а затем было принято решение о его задержании. Адвокаты обжаловали решение о задержании Чарчяна. Суд удовлетворил жалобу в день голосования, он вышел на свободу.
21 июня Прокуратура распространила заявление, сообщив, что ЦИК удовлетворила ходатайства об осуществлении преследования в отношении Армена Чарчяна и лишении его свободы. В тот же день ему было предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 154.2 УК Армении. Следователь ССС также обратился в суд с ходатайством о его аресте.
Напомним, в одном из «Telegram»-каналов появилась аудиозапись, согласно которой директор медцентра «Измирлян» Армен Чарчян в ходе встречи с сотрудниками 18 июня утром призвал их в обязательном порядке принять участие в выборах. Чарчян отметил, что если кто-либо откажется от участия в выборах, то узнает об этом. В считанные часы после публикации записи в ССС Армении возбудили уголовное дело по признакам пункта 2 части 4 статьи 154.2 УК РА, в рамках которого Армена Чарчяна сначала доставили в ССС, а затем было принято решение о его задержании. Адвокаты обжаловали решение о задержании Чарчяна. Суд удовлетворил жалобу в день голосования, он вышел на свободу.