Ինչ կլինի, եթե Սահմանադրական դատարանը բավարարի «Հայաստան» դաշինքի՝ ընտրությունների արդյունքների բողոքարկումը
Եթե ​​Սահմանադրական դատարանը բավարարի «Հայաստան» դաշինքի բողոքարկումը, ապա իրավասու է կայացնել հետևյալ որոշումները՝ անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները, անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները և սահմանել մանդատների բաշխման նոր կարգ, կամ ճանաչել ընտրությունների արդյունքները անվավեր և նշանակել ընտրությունների երկրորդ փուլ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում ասաց «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ, փաստաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը:
«Եթե Սահմանադրական դատարանը կայացնի առաջին որոշումը, հանրապետության նախագահը պարտավոր կլինի հրամանագրով նշանակել նոր խորհրդարանական ընտրություններ: Եթե ​​դատարանն ընդունի վերը նշված որոշումներից երկրորդը, ապա այս որոշմամբ հստակ սահմանված կլինի մանդատների բաշխման կարգը, որի հիման վրա ԿԸՀ-ն համապատասխան որոշում կկայացնի: Եթե ​​ընդունվի երրորդ որոշումը, ապա հանրապետության նախագահը պարտավոր կլինի հրամանագրերով նշանակել ընտրությունների երկրորդ փուլ»,-նշեց նա:
Ըստ Հայրապետյանի՝ կան բազմաթիվ մասշտաբային խախտումներ: Բողոքարկման հիմքում ընկած են կոնկրետ փաստեր՝ տեսանյութերի կամ փաստաթղթերի տեսքով:
Հայրապետյանը համոզմունք հայտնեց, որ եթե ՍԴ-ն դրանք օբյեկտիվորեն ուսումնասիրի, ապա հիմքեր կունենա առնվազն կասկածի տակ դնելու ընտրությունների արդյունքները:
««Հայաստան» դաշինքի կողմից ներկայացված փաստերը բավարար չափով հիմնավորված են, բավարար չափով ներկայացված է խախտումների սխեման, ինչպես նաև օրենքի առջև բոլոր քաղաքական ուժերի հավասարության սկզբունքի խախտման սխեման, որը Սահմանադրական դատարանի համար հիմք պետք է դառնա ընտրությունների արդյունքների անվավերության մասին որոշում կկայացնելու համար, կամ առնվազն այն մասին, որ դրանք կասկածի տակ են դրվում»,-ընդգծեց փաստաբանը:
Նա հիշեցրեց, որ դիմումը ներկայացվել է հուլիսի 1-ին, և Սահմանադրական դատարանն ընդամենը 15 օր ունի գործը քննելու համար:
«Այսինքն՝ Սահմանադրական դատարանը պետք է որոշում կայացնի առավելագույնը մինչև հուլիսի 16-ը: Դատաքննությունը կլինի բանավոր: Թե՛ ԶԼՄ-ները, թե՛ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան ուղիղ եթերով հետևելու նիստին և հասկանալու, թե դատարանը ներկայացված ապացույցներից որն է բազմակողմանիորեն ուսումնասիրել, որը՝ ոչ: Առաջին անգամ կօգտագործվի Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի այն նորմը, որում ընտրախախտման կապակցությամբ դիմում կներկայացվի, և ոչ թե հայցվորը պարտավոր կլինի ապացուցել խախտման առկայությունը, այլ համապատասխան մարմինը պարտավոր կլինի ապացուցել, որ խախտում չի եղել»,-եզրափակեց «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին Հայաստանում անցկացվեցին Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններ, որոնց արդյունքների համաձայն` նոր խորհրդարանում ներկայացվելու են երեք քաղաքական ուժեր` «Քաղաքացիական պայմանագիրը» (վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ), «Հայաստան» դաշինքը և «Պատիվ ունեմ» դաշինքը:
Ընտրություններից հետո «Հայաստան» դաշինքը և «Պատիվ ունեմ» դաշինքը հայտարարել են, որ չեն ճանաչում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները և խախտումների պատճառով մտադիր են դիմել Սահմանադրական դատարան:

Что будет, если Конституционный суд удовлетворит обращение блока «Армения» в связи с выборами?
Если Конституционный суд удовлетворит обращение блока «Армения», то он уполномочен принять следующие решения: признать результаты выборов недействительными, признать результаты выборов недействительными и установить новый порядок распределения мандатов или же признать результаты выборов недействительными и назначить второй тур выборов. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявил представитель блока «Армения», адвокат Роберт Айрапетян.
«Если КС примет первое решение, то президент республики будет обязан указом назначить новые парламентские выборы. Если суд примет второе из вышеуказанных решений, то в этом решении четко будет определен порядок распределения мандатов, на основе чего ЦИК примет соответствующее решение. Если принимается третье решение, то президент республики обязан будет указом назначить второй тур выборов», – отметил он.
По его словам, нарушений много, они масштабные: в основе обращения лежат конкретные факты в виде видеоматериалов или документов.
Айрапетян выразил уверенность в том, что если Конституционный суд исследует их объективно, то он будет иметь основания как минимум поставить под сомнение результаты выборов.
«Факты, представленные блоком «Армения», в достаточной степени обоснованные, в достаточной степени представлена схема нарушений, а также схема нарушений принципа равенства всех политических сил перед законом, что должно стать основой для принятия КС решения о недействительности результатов выборов или как минимум о том, что они ставятся под сомнения», – подчеркнул адвокат.
Он напомнил, что заявление подано 1 июля, и для расследования дела Конституционный суд имеет всего 15 дней.
«То есть КС должен принять решение максимум до 16 июля. Судебное разбирательство будет в устной форме. Как СМИ, так и граждане будут иметь возможность в прямом эфире следить за ходом заседания и понять, какой из представленных доказательств суд исследовал всесторонне, а какие - нет. Впервые будет задействована норма закона о КС, при котором будет представлено обращение в связи с нарушением на выборах и на нем не истец будет обязан доказать наличие нарушения, а соответствующий орган будет обязан доказать, что нарушения не было», – заключил представитель блока «Армения».
Напомним, что 20 июня в Армении прошли внеочередные выборы в Национальное собрание, по результатам которых в новом парламенте будут представлены три политические силы: «Гражданский договор» (возглавляет и.о. премьер-министра Никол Пашинян), блок «Армения» и блок «Честь имею».
После выборов блок «Армения» и блок «Честь имею» заявили, что не признают результаты досрочных парламентских выборов и намерены обратиться в КС из-за нарушений.