«Մեր դիմումը ՍԴ-ում է». ընտրության արդյունքների հարցով «Հայաստան» դաշինքը դիմել է դատարան
«Հայաստան» դաշինքն այսօր դիմել է Սահմանադրական դատարան` ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու հարցով։ Իրավաբան, «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Ռոբերտ ՀայրապետյանըSputnik Արմենիայի հետ զրույցում նշեց, որ իրենց դիմումն արդեն ՍԴ–ում է և սպասում են դիմումը վարույթ ընդունելու վերաբերյալ աշխատակարգային որոշմանը։
«ՍԴ մասին օրենքի համաձայն` գործը քննվելու է 15–օրյա ժամկետում։ Գործը կքննվի բանավոր ընթացակարգով, այսինքն` բաց, և հնարավորություն կունենանք ներկա գտնվել կամ հետևել։ Ամենաուշը հուլիսի 16-ին մենք կունենանք ՍԴ որոշում` կա՛մ ընտրության արդյունքները թողնել անփոփոխ, կա՛մ անվավեր ճանաչել դրանք, կա՛մ անվավեր ճանաչել և սահմանել մանդատների ճանաչման նոր կարգ, կա՛մ անվավաեր ճանաչել և նշանակել ընտրությունների երկրորդ փուլ»,–ասաց Հայրապետյանը։
Նա հավելեց, որ դաշինքն անհատական դիմում է ներկայացրել, մամուլից տեղեկացել է, որ անհատապես դիմումներ են ուղարկելու նաև «Պատիվ ունեմ» դաշինքը և «Զարթոնք» կուսակցությունը։ Հայրապետյանը հավելեց` սահմանված ժամկետում նույնաբովանդակ դիմումներ ստանալու դեպքում ՍԴ–ն դրանք միավորելու և մեկ դիմումի շրջանակում է քննելու։
Հարցին, թե ի վերջո ՀՀ երկրորդ նախագահը պատրաստվո՞ւմ է վերցնել իր պատգամավորական մանդատը` Հայրապետյանը պատասխանեց, որ ՍԴ որոշումից հետո էլ ամեն ինչ պարզ կլինի։
ՍԴ մամուլի քարտուղար Եվա Թովմասյանն էլ Facebook–ի իր էջում գրել է, որ ՍԴ–ն ստացել է «Հայաստան» դաշինքի դիմումը։ Նրա խոսքով` այսօր ժամը 10։40-ի դրությամբ ընտրությունների արդյունքների հետ կապված այլ դիմումներ չեն ներկայացվել։
«Հայաստան» դաշինքն այսօր դիմել է Սահմանադրական դատարան` ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու հարցով։ Իրավաբան, «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Հայրապետյանը Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում նշեց, որ իրենց դիմումն արդեն ՍԴ–ում է և սպասում են դիմումը վարույթ ընդունելու վերաբերյալ աշխատակարգային որոշմանը։

«Обращение уже в Конституционном суде»: блок «Армения» обжаловал результаты парламентских выборов
«Обращение уже в Конституционном суде, ждем процессуального решения о принятии его в производство», – сказал «Sputnik Армения» представитель блока Роберт Айрапетян.
По его словам, дело будет рассмотрено в 15-дневный срок в устном порядке. Заседание будет открытым.
«Максимум 16 июля уже будет решение КС о признании итогов выборов, или признании их недействительными, с определением нового порядка распределения мандатов либо назначением второго тура», – сказал Айрапетян.
Он отметил, что свое обращение в КС блок «Армения» представил отдельно, но, по сообщениям в СМИ, по отдельности же представят их и блок «Честь имею», и партия «Зартонк».
На данный момент, по его словам, вопроса взятия мандата со стороны как Роберта Кочаряна, так и остальных членов блока не стоит, так как нет решения Конституционного суда.
В свою очередь, пресс-секретарь КС Ева Товмасян сообщила в «Facebook», что к утру 2 июля они получили обращение только блока «Армения».