«Ցանկալի կլիներ»՝ դադարեցնեք քաղաքական հետապնդումները, այդ թվում՝ Չարչյանի գործով պրիմիտիվ, աբսուրդի հասնող հետապնդումը, վերադարձեք իրավական հարթություն, չնայած այդպես էլ լինելու է. Վարդևանյանը՝ ՀՔԾ-ին
Հատուկ քննչական ծառայությանը երեկ ներկայացվել է ԱԺ 7 պատգամավորների և բժշկական ոլորտում հանրային մեծ վստահություն վայելող թվով 3 բժիշկներ: Նշված միջնորդությունը հասցեագրված է եղել վարույթն իրականացնող մարմնին: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Չարչյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը:
«Քրեական դատավարության օրենսգրքի տարրական նորմերի մեկնաբանման, այդ թվում 2020 թվականի փոփոխություններից ուսումնասիրման դեպքում պարզ է դառնում, որ երաշխավորության հարցը գտնվում է հենց իրենց քննության տիրույթում, քանի որ իբր վարույթն իրականացնող մարմին են:
Միաժամանակ ՀՔԾ-ն տեղեկացված է նաև, որ միջնորդություն է ներկայացվել Գլխավոր դատախազին կալանավորման վերացման մասով, հետևաբար այս հայտարարության իրական նպատակը զուտ հայտարարություն անելն է: ՀՔԾ-ն տարրական մարդկային վերաբերմունքի ու գործի նյութերի տարրական պատշաճ գնահատման արդյունքում.
1) անանուն աղբյուրի հիման վրա գործ չէր հարուցի,
2) մամուլի խոսնակին քր-դատ սուբյեկտ չէր դարձնի,
3) առողջական վիճակի վատթարացման Պրոֆեսորին չէր հանգեցնի
4) ամենակարևորը` մոնտաժված տեսանյութով մեղադրանք չէր առաջադրի:
Ցանկալի կլիներ այս վիճակը բացառվեր և նման մակարդակի հանրային բանավեճ չլիներ, քանի որ նժարին արժանավոր մարդու առողջությունն է, իսկ կալանքը փաստացի վերածվել է ուղղակի պատժի: Հատուկ քննչական ծառայության մասով «ցանկալի կլիներ», որ դադարեցնեք խայտառակ քաղաքական հետապնդումները, այդ թվում այս գործով ծայրահեղ պրիմիտիվ ու աբսուրդի հասնող քրեական դատավարության տարրական նորմերից դուրս հետապնդումը, վերադարձեք իրավական հարթություն, չնայած բոլոր դեպքերում այդպես էլ լինելու է»,-գրել է Վարդևանյանը:

Хотелось бы, чтобы ССС прекратила позорные политическое преследования – Арам Вардеванян
Вчера Специальной следственной службе было представлено поручительство 7 депутатов НС и 3 врачей, пользующихся большим доверием населения. Указанное ходатайство направлено в следственный орган, давший ход данному делу. Об этом на своей странице в «Facebook» пишет адвокат, представитель блока «Армения» Арам Вардеванян.
«Интерпретируя основные нормы Уголовно-процессуального кодекса, включая изучение поправок 2020 года, становится ясно, что вопрос об освобождении под залог находится в рамках их расследования, поскольку они якобы являются органом, ведущим производство.
В то же время ССС была проинформирована о том, что Генеральному прокурору было подано прошение об отмене его задержания, поэтому настоящая цель этого заявления заключалась в том, чтобы сделать простое заявление.
ССС в результате элементарного человеческого обращения и надлежащей оценки материалов дела:
1) не возбудила бы дело на основании анонимного источника;
2) пресс-секретарь не стал бы субъектом уголовного процесса;
3) не привела бы к ухудшению состояния профессора;
4) и, самое главное, не предъявила бы обвинения на основе смонтированного видео.
Хотелось бы впредь исключить подобную ситуацию и не проводить публичных дебатов, ведь на кону здоровье достойного человека, а заключение фактически превратилось в простое наказание.
Что касается Специальной следственной службы, то «желательно» прекратить позорное политическое преследование, в том числе крайне примитивное и абсурдное уголовное производство по этому делу, вернуться в правовую сферу, хотя в любом случае так и будет», – написал Вардеванян.