Փարաջանովի «Մոռացված նախնիների ստվերները» ուկրաինական կինոյի պատմության լավագույն ֆիլմ է ճանաչվել. Ռոման Բալայանի ֆիլմը 7-րդն է
Կիևում «Գրքային արսենալ» փառատոնի շրջանակում կայացել է «Ուկրաինայի պատմության 100 լավագույն ֆիլմերի վարկանիշ» նախագծի շնորհանդեսը, գրում է AnalitikaUA.net-ը` հավելելով, որ Սերգեյ Փարաջանովի «Մոռացված նախնիների ստվերները» ֆիլմը լավագույնն է ճանաչվել ուկրաինական կինոյի պատմության մեջ:
Տասնյակում, մասնավորապես 7-րդ հորիզոնականում է հայտնվել Ռոման Բալայանի «Թռիչքներ երազներում և իրականում» ֆիլմը:
Ֆիլմերի ընտրության վերաբերյալ հարցումն անցկացվել է 2020 թվականի հունիսից հոկտեմբեր: Հրավիրվել է 97 հարցված, որոնց առաջարկվել է ներառական մոտեցում ուկրաինական կինոնկարների ընտրության հարցում`առանց ժանրային, տևողության, նկարահանման թվականի և այլ սահմանափակումների:Ստացված ցուցակներում, ընդհանուր առմամբ, հիշատակվել է 186 ֆիլմ:
Այդ ցուցակի հիման վրա ընտրվել է 100 լավագույնը: Լավագույնների ցանկում ընդգրկվել է 68 խաղարկային, 26 վավերագրական և 6 անիմացիոն կինոնկար:

«Тени забытых предков» Сергея Параджанова признан лучшим фильмом в истории украинского кино
В Украине, на X фестивале «Книжный Арсенал», который проходит в Киеве, состоялась презентация проекта «Рейтинг 100 лучших фильмов в истории Украины», сообщает «AnalitikaUA.net».
Лучшим в истории украинского кино признан фильм «Тени забытых предков» Сергея Параджанова, в первой десятке также фильм «Полеты во сне и наяву» Романа Балаяна, который занял 7-ю строчку.
В десятку лучших попали такие фильмы: «Вавилон XX» Ивана Миколайчука, «Долгие проводы» Киры Муратовой, «Белая птица с черной отметиной» Юрия Ильенко, «Полеты во сне и наяву» Романа Балаяна, «Астенический синдром» Киры Муратовой, «Каменный крест» Леонида Осыки, «Племя» Мирослава Слабошпицкого, «Человек с киноаппаратом» Дзиги Вертова, «Земля» Александра Довженко. Лучшим признан фильм «Тени забытых предков» Сергея Параджанова.
Опрос проводился с июня по октябрь 2020 года. Были приглашены 97 респондентов, которым предлагался инклюзивный подход в выборе украинских фильмов без ограничений по типам, жанрам, хронометража и года выхода.