Դատավոր Մանվել Շահվերդյանին առևանգել ու պահում են ԱԱԾ-ում
Դեռևս ժամը 20:00-ին պետք է հրապարակվեր բժիշկ Արմեն Չարչյանի վերաբերյալ դատարանի որոշումը, որով պաշտպանական կողմը վիճարկում էր նրա ձերբակալության իրավաչափությունը։
Վերջինիս պաշտպաններ Էրիկ Ալեքսանյանն ու Արամ Վարդևանյանը գրել էին, որ իրենց ժամ չի ասվել` երբ կկայանա որոշման հարցով հրապարակման դատական հետաձգված նիստը։
Եվ ահա 168.am-ի տեղեկություններով, պարզվում է, 19:30-ի կողմերը դատավոր Մանվել Շահվերդյանին առևանգում են խորհրդակցական սենյակից ու տանում ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Տիգրան Հարությունյանի մոտ։
Նրանից պահանջվում է իրավաչափ ճանաչել բժշկի ձերբակալության իրավաչափությունը, ինչը դատավորը կտրուկ մերժում է` ասելով, որ նման հիմքեր չկան։
Տեսնելով, որ չեն կարողանում ազդել դատավորի վրա, նրան փաստորեն պահում են պատանդի կարգավիճակում, որպեսզի թողնեն առավոտյան, երբ արդեն կքննվի բժշկին կալանավորելու հարցը, որպեսզի վերջինս ազատության մեջ չլինի։
Փաստորեն ՀՀ-ում իսկապես աննախադեպ իրավիճակ է, որովհետև երբեք դեռևս խորհրդակցական սենյակից դատավոր չէր առևանգվել։
Մեր տեղեկություններով այդ ողջ գործընթացը կազմակերպվել ու ղեկավարվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանի կողմից։

Судью Манвела Шахвердяна удерживают в СНБ – «168.am»
Еще в 20: 00 должно было быть опубликовано решение суда по вопросу обжалования правомочности задержания врача Армена Чарчяна. Его адвокаты Эрик Алексанян и Арам Вардеванян писали, что им не было сообщено, когда состоится отложенное судебное заседание по оглашению решения.
По данным «168.am», в 19:30 судью Манвела Шахвердяна «похитили из совещательной комнаты и увезли к заместителю директора СНБ Тиграну Арутюняну». От судьи требуют признать правомерность задержание врача, что судья категорически отвергает, указывая на отсутствие каких-либо оснований. Поняв, что не могут повлиять на судью, его продолжают удерживать в СНБ фактически в статусе заложника. Они намерены отпустить судью утром, когда уже будет рассмотрен вопрос о применении в его отношении аресте в качестве меры пресечения.
«Фактически, в Армении действительно сложилась беспрецедентная ситуация, никогда прежде судей не похищали прямо из совещательной комнаты. По нашим сведениям, весь этот процесс был организован и руководствовался председателем суда общей юрисдикции Еревана Артуром Мкртчяном», – отмечается в публикации.