Վարչապետի կարգավիճակի մեջ չի մտնում սպառնալիքներ հնչեցնելը ՏԻՄ-երի նկատմամբ․ նա չունի ո՛չ քրեական գործեր հարուցելու, ո՛չ մարդկանց ՔԿՀ-ներում ազատությունից զրկելու իրավասություն․ ՄԻՊ
Հաշվի առնելով, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը շարունակում է պահպանել ՀՀ գործադիր իշխանության ղեկավարի իրավական կարգավիճակը, ինչպես նաև այն, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասությունը վերաբերում է պետական մարմիններին և պաշտոնատար անձանց՝ սույն հայտարարությունը վերաբերում է մարդու իրավունքների տեսանկյունից խնդրահարույց մի շարք հարցերի, որոնք արձանագրվել են Սյունիքի մարզում երեկվա քարոզարշավի ժամանակ՝
1. Անթույլատրելի են մուրճի անընդհատ ցուցադրությունն ու պատկերավոր համեմատությունները, ինչը մարդկանց մոտ կարող է առաջացնել մուրճով հարցեր լուծելու պատկերացումներ: Ավելին, մշտադիտարկումը վկայում է, որ մուրճի հետ կապված բառապաշարն ավելի է բռնության հետ ասոցացվում (օրինակ՝ «սա ժողովրդի չագուչնա, ու հունիսի 20-ին այս չագուչը իջնելուա ձեր դատարկ գլուխներին» և այլն):
Անթույլատրելի է իրավապահ մարմիններով սպառնալը նախընտրական քարոզարշավի մասնակից մյուս քաղաքական ուժերի նկատմամբ(«ուզում է Ոստիկանության դուբինկաների տակ ընկնել» և այլն): Հաշվի առնելով Ոստիկանության ուղիղ ենթակայությունը ՀՀ վարչապետին՝ նման բառապաշարը կարող է սխալ ուղերձ ընկալվել Ոստիկանության տարբեր ծառայողների համար:
Մտահոգիչ է համատեքստը, որում անընդհատ օգտագործվում է «պողպատե մանդատ» արտահայտությունը՝ ասոցացվելով մարդու իրավունքների խախտումների հետ:
Վարչապետի պաշտոնակատարի նման հռետորաբանությամբ ելույթներից հետո այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ևս նույն սկզբունքով սկսում են ատելության ու բռնության բառապաշարով հայտարարություններ անել՝ սպառնալով Ոստիկանության միջամտությամբ («իրավապահ մարմինների կրունկների տակ եք հայտնվելու (....) ոտնատակ կտանք» և այլն):
2. ՀՀ վարչապետի կարգավիճակի մեջ չի մտնում սպառնալիքներ հնչեցնելը տեղական ինքնակառավարման մարմինների, մասնավորապես՝ համայնքապետերի նկատմամբ:
Կոնկրետ դեպքում խոսքը նրա մասին է, երբ խոսվում է քրեական գործեր հարուցելու և քրեակատարողական հիմնարկների մասին, քանի որ վարչապետը չունի ո՛չ քրեական գործեր հարուցելու, ո՛չ մարդկանց քրեակատարողական հիմնարկում ազատությունից զրկելու հարցերում իրավասություն:
Հարցն այն է, որ համայնքների ղեկավարներն առաջնային մանդատով, ՀՀ քաղաքացու փակ գաղտնի քվեարկությամբ ընտրված պաշտոնյաներ են, իսկ վարչապետի պաշտոնակատարի նման գնահատականը նախևառաջ խնդրահարույց է քաղաքացիների քաղաքական իրավունքների, առաջնահերթ՝ ընտրելու իրավունքի երաշխավորման տեսանկյունից:
3. ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի` զանգվածային ազատումների մասին խոսելը կապվում է աշխատանքային իրավունքների զանգվածային խախտումների և կամայականությունների, գործադիր իշխանության կամայական միջամտությունների հետ:
Նշված հարցերին անդրադարձի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նաև նրանով, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նախընտրական քարոզարշավի հավաքների ժամանակ մարդկանց մոտ ընկալվում է հենց ՀՀ վարչապետի, այլ ոչ թե պաշտոնակատարի կարգավիճակով: Հավաքների կազմակերպիչներն իրենք, ելույթ ունեցողներն են ներկայացնում՝ որպես ՀՀ վարչապետ:

Статус премьер-министра РА не подразумевает озвучивание угроз в адрес глав общин – Омбудсмен
«Учитывая то, что исполняющий обязанности премьер-министра РА продолжает находиться в правовом статусе главы исполнительной власти, а также то, что полномочия Омбудсмена относятся к государственным органам и должностным лицам, данное заявление касается ряда проблемных с точки зрения прав человека вопросов, зафиксированных в ходе вчерашней агитационной кампании в Сюнике:
1. Недопустима постоянная демонстрация молотка и наглядные сравнения, что может привести людей к мысли о решении вопросов с помощью молотка. Более того, мониторинг показывает, что лексика, связанная с молотком, больше ассоциируется с насилием (например, «это молоток народа, и 20 июня этот молоток ударит по вашим пустым головам» и так далее).
Недопустимо угрожать правоохранительными органами другим политическим силам, участвующим в предвыборной кампании («хочет попасть под полицейские дубинки» и прочее). Принимая во внимание то, что Полиция непосредственно подчиняется премьер-министру РА, подобный словарный запас может быть неверно воспринят разными сотрудниками Полиции.
Вызывает обеспокоенность тот контекст, в котором постоянно используется выражение «стальной мандат», ассоциируясь с нарушениями прав человека.
После выступлений исполняющего обязанности премьера с такой риторикой другие высокопоставленные должностные лица также по тому же поринципу начинают делать заявления в выражениях ненависти и насилия, угрожая вмешательством Полиции («вы окажетесь под ногами правоохранительных органов (…), пройдемся по вам» и так далее).
Статус премьер-министра Армении не включает озвучивание угроз в адрес органов местного самоуправления, в частности, в адрес глав общин. В данном конкретном случае речь идет о возбуждении уголовных дел и о пенитенциарных учреждениях, поскольку у премьера нет полномочий ни вожбуждать уголовные дела, ни лишать людей свободы в уголовно-исполнительных учреждениях.
Дело в том, что руководители общин - это должностные лица с первичным мандатом, избираемые тайным голосованием гражданами Республики Армения, а такая оценка и.о.премьер-министра является спорной, прежде всего, с точки зрения гарантирования политических прав граждан, прежде всего, права голоса.
Высказывания и.о. премьер-министра РА о массовых увольнениях связаны с массовыми нарушениями и произвольным вмешательством в трудовые права.
Необходимость озвучить вышеуказанные вопросы обусловлена тем, что и.о. премьер-министра РА в ходе предвыборной кампании воспринимается в народе в качестве премьер-министра, а не исполняющего обязанности главы правительства. Сами организаторы митингов и выступающие представляют его в качестве именно премьер-министра Армении».
Защитник прав человека РА Арман Татоян выступил с заявлением, в котором говорится: