Կախված է արդյունքներից. Քոչարյանը՝ երկրորդ փուլի և բախումների հավանականության մասին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը քիչ հավանական է համարում խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլի անցկացումը։
«Երկրորդ փուլը ենթադրում է, որ կոալիցիա ստեղծել հնարավոր չի լինի, եթե կուսակցություններից կամ դաշինքներից ոչ մեկը բավարար ձայներ չհավաքի` ինքնուրույն կառավարություն ձևավորելու համար։ Այսօրվա դրությամբ հավանականությունը փոքր է, որ երկրորդ փուլ կլինի»,–ասաց նա Sputnik Արմենիային, ՌԻԱ Նովոստիին և Ruptly–ին տված հարցազրույցի ժամանակ։
Միևնույն ժամանակ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքը կոալիցիա ստեղծելու հարցը նույնիսկ չի քննարկել, քանի որ հույս ունի հաղթել ընտրություններում և ինքնուրույն կառավարություն ձևավորել։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի (որն արդեն հայտնել է նման հնարավորության մասին) հետ կոալիցիա ստեղծելու մասին հարցին, Քոչարյանը պատասխանել է, որ ներկայիս իրավիճակը և հարցումները մի շարք կուսակցությունների դեպքում մեծ անորոշություն են ցույց տալիս, և հասկանալի չէ, թե ինչ տեսք կունենա խորհրդարանը։
«Սակայն անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ կլինենք կոալիցիոն որոշակի լուծումների գնալ»,–հավելեց նա։
Մեկնաբանելով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կանխատեսումը կապված հետընտրական շրջանում բախումների հավանականության վերաբերյալ, նախկին նախագահը լիովին չբացառեց դեպքերի զարգացման նման տարբերակը։ «Ամեն ինչ կախված կլինի քվեարկության արդյունքներից և նրանից, թե արդյոք հասարակությունը վստահություն կցուցաբերի դրանց նկատմամբ»,–ասաց «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդը։
Եթե ընտրական հանձնաժողովներն ու ԿԸՀ–ն, ըստ նրա, իրենց աշխատանքը հստակ կատարեն, օրենքի շրջանակում, որևէ լուրջ հետևանք չի լինի։
«Բավական լավատեսորեն եմ նայում արդյունքներին և նրան, որ մեզ կհաջողվի խուսափել այդ կանխատեսումներից»,–ասաց նա։
Ավելի վաղ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակը պայթյունավտանգ է, այն սպառնում է քաղաքացիական պատերազմի վերածվել։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան հունիսի 20-ին։ Դրանց մասնակցում է 21 կուսակցություն և 4 դաշինք, այդ թվում գործող ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի և բոլոր երեք նախկին նախագահների քաղաքական ուժերը։

«Зависит от результатов»: Кочарян ответил на вопрос о вероятности 2-го тура и столкновений
Второй президент Армении Роберт Кочарян считает маловероятной возможность проведения второго тура парламентских выборов.
«Второй тур предполагает, что невозможно будет создать коалицию, если ни одна из партий или блоков не наберет достаточное количество голосов на самостоятельное формирование правительства. По состоянию на сегодня, вероятность мала, что будет второй тур», – сказал он в интервью «Sputnik Армения», РИА «Новости» и RT.
При этом возглавляемый Кочаряном блок «Айастан» («Армения») даже не обсуждал создание коалиции, так как рассчитывает выиграть выборы и сформировать правительство самостоятельно.
На вопрос о коалиции с блоком «Честь имею», который уже заявил о такой возможности, Кочарян ответил, что нынешняя ситуация и опросы показывают большую неопределенность по целому ряду партий, и непонятно, какая конфигурация будет в парламенте.
«Но при необходимости будем готовы пойти на какие-то коалиционные решения», – добавил он.
Комментируя прогноз первого президента Левона Тер-Петросяна о возможных столкновениях в поствыборный период, экс-президент не стал полностью отрицать такой вариант развития событий.
«Все будет зависеть от результатов голосования и от того, отнесется ли общество к ним с доверием», – сказал лидер блока «Айастан».
Если избирательные комиссии и ЦИК, по его мнению, проведут свою работу четко, в рамках закона, то каких-то серьезных последствий не будет.
«С достаточным оптимизмом смотрю на результаты и на то, что нам удастся избежать этих прогнозов», – сказал он.
Ранее первый президент Армении Левон Тер-Петросян заявил в интервью Общественному телевидению, что внутриполитическая ситуация в Армении взрывоопасная, обстановка грозит перерасти чуть ли не в гражданскую войну.
Напомним, парламентские выборы состоятся 20 июня. В них участвуют 21 партия и 4 блока, в том числе политические силы действующего и.о. премьера и всех трех бывших президентов.