Ապագա կա՞ Դիանայի, Սուրենի ու Նիկոլի մյուս թիմակիցների համար
Երեկ սենսացիոն ձայնագրություն հրապարակվեց։ Թեև, անկեղծ ասած, Փաշինյանի ղեկավարած Հայաստանում այլևս ոչ մի սենսացիա չի կարող ցնցել։ Ամենամեծ սենսացիան այն է, որ խայտառակ կապիտուլյացիայից հետո Նիկոլը պետության ղեկավարի դերում է ու դեռ սպառնում է մնալ այդ դերին։
Ամեն դեպքում արժե անդրադառնալ Էջմիածնի քաղաքապետուհի Դիանա Գասպարյանի և ասֆալտչիկությամբ դոլարային միլիոնատեր դարձած «հեղափոխական» նախարար Սուրեն Պապիկյանի գաղտնազերծված զրույցին՝ մի կողմ թողնելով այն հարցը, թե ով էր այդ զրույցը գցել համացանց՝ Դիանա՞ն, Սուրե՞նը, թե՞ երկուսով։
Ինչի մասին են լռում «հեղափոխականները»
Էջմիածնի քաղաքապետուհու գնահատականներն ու մտահոգություններն ուշագրավ են։
Պարզվում է, որ իրենք հավատացել են, որ ինչ-որ արժեքների համար են հեղափոխություն արել և հիմա դժգոհում են, որ Փաշինյանն այդ արժեքներին դավաճանել է (փաստորեն քայլարածների թիմում էլ են Նիկոլին դավաճան համարում, բայց այլ պատճառներով)։
Պարզվում է, որ թիմի ներսում գիտեն, որ Նիկոլն անջատվում է և ժամանակ է պետք, որ նա «կայունանա»։ «Կայունացման» գրաֆիկին լավ տիրապետում է ասֆալտչիկ Սուրենն ու շտապում է հանգստացնել Դիանային։
Պարզվում է, որ Նիկոլի թիմում կան մարդիկ, ովքեր գիտակցում են, որ Նիկոլը պետք է հեռանա, բայց այդքան խիզախություն չունեն, որ դա հրապարակավ ասեն, ուստի մենք այդ մասին իմանում ենք համացանց նետված ձայնագրություններից։
Պարզվում է, որ թիմում վախենում են, որ Նիկոլը ձախողվելու է և իրենք էլ Նիկոլի հետ «փուռն» են գնալու։
Ինչի մասին է վկայում ձայնագրությունը
Քարոզարշավի բուռ շրջանում ձայնագրության հայտնվելը պատահական չէ։ Դա ցույց է տալիս, որ Նիկոլի թիմում հասկանում են, թե ինչն ինչոց է ու փորձում են նախապես ապահովագրվել։
Դիանայի մոտ վախ կա ապագայի հանդեպ, իսկ Սուրենի աչքի առաջ պետության փողերով արագ հարստանալու համար «ատչոտ» տալու ապագան է։ Մեկը կանացի վախ ունի իր ու իր ասֆալտչիկ ընկերոջ համար, իսկ մյուսը վախենում է կորցնել միլիոնները։
Եթե «թարգմանենք» ձայնագրությունը, ապա ստացվում է, որ Դիանան ասում է՝ «Ապագա կա», Սուրենն էլ պատասխանում՝ «Կա ապագա»։ Ու երկուսն էլ այդ ապագան իրենց համար տեսնում են սև գույների ու անորոշության մեջ։
Դիանայի մոտ կան օբյեկտիվ ու աճող տագնապներ։ Սուրենը չի կարողանում «կայունացնել» իրավիճակը։ Դիանայի ձայնը մելամաղձոտ է։ Սուրենի ձայնը՝ «ասֆալտային»։
Հենց այս պահին ու այս «ռակուրսով» ձայնագրության ի հայտ գալը ցույց է տալիս, որ Նիկոլի շրջապատում հասկացել են, որ Նիկոլը պատրաստվում է նոր արկածախնդրության ու նոր արյունահեղության։ Նրանք տեսնում են, որ նա մուրճը ձեռքն է վերցնել ու վախենում են, որ այդ մուրճը կարող է հայտնվել լրիվ ուրիշ մարդու ձեռքում ու մտցվել լրիվ այլ մարդկանց համապատասխան վայր։ Իսկ դա մտահոգում է քայլարածներին ու վախեցնում։ Վախը նրանց ստիպում է ապահովագրվել հետագա զարգացումներից։ Եվ ահա հայտնվում է ձայնագրությունը։
Հ․Գ․ Լավ կլինի, որ Նիկոլի թիմի ողջամիտ հատվածը մինչև հունիսի 20–ը հրապարակավ խոսի Նիկոլի անկայուն վիճակի, հեղափոխության դավաճանված արժեքների, իրավիճակի լիցքաթափման, Նիկոլի հեռացման անհրաժեշտության մասին։
Եթե չեն խոսելու, ապա գոնե թող ձայնագրվեն ու այն տեղադրեն համացանցում։ Դա հետագայում իրենց հնարավորություն կտա ասելու՝ «Ապագա կա»։

Есть ли будущее для Дианы, Сурена и других членов команды Никола?
Вчера была опубликована сенсационная аудиозапись. Хотя, если быть честными, в руководимой Пашиняном Армении больше ни одна сенсация не может кого-либо потрясти. Самой большой сенсацией является то, что после позорной капитуляции Никол продолжает пребывать в роль руководителя государства и угрожает остаться в этой роли.
В любом случае, стоит обратиться к опубликованной беседе мэра Эчмиадзина Дианы Гаспарян и ставшего на асфальтировании долларовым миллионером «революционного» министра Сурена Папикяна, оставив в стороне то, кто ее разместил в интернете – Диана, Сурен или оба вместе.
О чем молчат «революционеры»
Оценки и озабоченности мэра Эчмиадзина весьма примечательны.
Выясняется, что они поверили, что осуществили революцию ради каких-то ценностей, и сейчас негодуют, что Пашинян предал эти ценности (фактически, Никола считают предателем также в команде мойшаговцев, хотя и по другой причине).
Выясняется, что внутри команды знают, что Никол «отключается», и нужно время, чтобы он «стабилизировался». Графиком «стабилизации» хорошо владеет асфальтчик Сурен, который и спешит успокоить Диану.
Выясняется, что внутри команды Никола есть люди, которые осознают, что Никол должен уйти, но не обладают достаточным мужеством, чтобы сказать это вслух, поэтому мы узнаем об этом из вброшенных в сеть аудиозаписей.
Выясняется, что в команде боятся, что Никол провалится, и они загремят вместе с ним.
О чем свидетельствует аудиозапись
Появление записи на бурном этапе агиткампании неслучайно. Это говорит о том, что в команде Никола понимают, что к чему, и пытаются заранее застраховаться.
У Дианы налицо страх перед будущим, а перед глазами Сурена маячит перспектива отчета за быстрое обогащение за счет государства. Одна по-женски боится за себя и своего друга-асфальтчика, а другой боится потерять свои миллионы.
Если «перевести» аудиозапись, то получится, что Диана говорит «Будущее есть», а Сурен отвечает – «Есть будущее». И они оба видят для себя это будущее в черных цветах и в неопределенности.
У Дианы присутствует объективная и нарастающая тревога. Сурену не удается «стабилизировать» ситуацию. Голос Дианы меланхоличный, Сурена – «асфальтный».
Появление записи именно в этот момент и в этом ракурсе свидетельствует о том, что в окружении Никола понимают, что последний готовится к новой авантюре и новому кровопролитию. Они видят, что он взял в руги молоток, и боятся, что он может оказаться в руках совсем другого человека и быть засунут некоторым в соответствующее место. А это беспокоит мойшаговцев и порождает у них страх. Страх заставляет их перестраховаться от последующих развитий. И вот вам появляется эта аудиозапись.
P.S. Было бы неплохо, если разумная часть команды Никола до 20-го июня публично высказалась о нестабильном состоянии Никола, о преданных им ценностях революции, о разрядке ситуации и необходимости ухода Никола.
Если не высказывается, то пусть хотя бы запишет свои разговоры и разместит их в интернете. Впоследствии это предоставит им возможность сказать, что «Будущее есть».