«Նախագա՛հ, մի՛ լռիր»
Հայ–թուրքական տխրահռչակ արձանագրությունների ստորագրման փուլում ՀՅԴ–ն հրապարակային մի շարք քայլերի էր դիմել, որպեսզի թույլ չտա դրանց ստորագրումը։ Դաշնակցականները բողոքի երթի ժամանակ, այլ վանկարկումներից զատ, հնչեցնում էին «Նախագա՛հ, մի՛ զիջիր» կարգախոսը, ինչը քննադատվում էր Լևոն Տեր–Պետրոսյանի թիմի կողմից (նկատենք, որ ՀԱԿ առաջնորդը «ֆուտբոլային» դիվանագիտության այս ամբողջ ընթացքում, փաստացի, առաջնորդվում է «Նախագա՛հ, զիջի՛ր» կարգախոսով, բայց իր այդ մոտեցումը քողարկում է հանրահավաքային երկարաշունչ ելույթներով)։ Լևոնականների ասածն այն էր, թե «Նախագա՛հ, մի՛ զիջիր» գոռալով՝ լեգիտիմացվում է Սերժ Սարգսյանը։
Եվ ճակատագրի ինչպիսի՜ հեգնանք. ՀՅԴ–ի վանկարկումները քննադատող ՀԱԿ–ն այժմ հայտնվել է մի վիճակում, երբ ստիպված է որդեգրել «Նախագա՛հ, մի՛ լռիր» կարգախոսը, ինչն այլ կերպ, քան ինքնանվաստացման ակտ չես անվանի։ Բայց Սարգսյանն անդրդվելի է և չի խոսում «երկխոսության» թեմայով։
Տեր–Պետրոսյանին այլ բան չի մնում, քան մերժված օրիորդի վարքագիծ հիշեցնող քայլի դիմելը. նա արդեն մամուլում իր ու Սերժ Սարգսյանի միմյանց ժպտացող արխիվային նկարներ է հրապարակում ու փորձում գոնե դրանով շարժել ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի գութը։
Սակայն, ինչպես և ենթադրվում էր, Սերժ Սարգսյանը չի խոսում, և ամենայն հավանականությամբ, չի էլ խոսի, քանի որ իր ասելիքն ասել է։ Ճիշտ է, այլոց բերանով է ասել, բայց ասել է։
Իսկ եթե, այնուամենայնիվ, Սարգսյանը որոշի արտահայտվել այս թեմայով, ապա ՀԱԿ–ին կառաջարկի միանալ Մարզահամերգային համալիրում տասնյակ  կուսակցապետերի մասնակցությամբ գործող թամաշայի ֆորմատին, ինչի ակնարկները Կարեն Կարապետյանի ու Շարմազանովի շուրթերով նա արդեն արել է։
Մի խոսքով, ՀԱԿ–ը հայտնվել է խաբված ավանդատուի կարգավիճակում, իսկ Տեր–Պետրոսյանի ու Սարգսյանի հարաբերությունները հիշեցնում են «12 աթոռը» ֆիլմի հայտնի դրվագը, որը ներկայացված է այս հոդվածին կից տեսանյութում։
[tube]http://www.youtube.com/watch?v=FZ2rdPgkGv4[/tube]
Հ.Գ.։ Որպեսզի Լևոն Տեր–Պետրոսյանի 5 հոգանոց պատվիրակության անդամները պարապ չմնան՝ առաջարկում եմ ասուլիսներ, սեմինարներ և կլոր սեղաններ (round table) կազմակերպել: Հնարավոր թեմաներ կարող են լինել՝ «Եղիազարը և էջմիածնական միաբանները արդի քաղաքական փուլում», «Շախմատային քաղաքականությունը և գործարքի անխուսափելիությունը», «Գեղամյանացումը որպես հավատամք» և այլն։

«Президент, не молчи!»
На этапе подписания печально известных армяно-турецких протоколов партия АРФД предприняла ряд публичных шагов, чтобы не допустить их подписания. Во время марша протеста дашнакцаканы, помимо прочих лозунгов, скандировали «Президент, не уступай!», что критиковалось командой Левона Тер-Петросяна (заметим, в ходе всего процесса «футбольной» дипломатии лидер АНК, фактически, руководствовался  лозунгом «Президент, уступи!», но скрывал свой данный подход за длинными выступлениями на митингах). Левоновцы заявляли, что те, кто скандирует «Президент, не уступай!», легитимизируют Сержа Саргсяна.
Какая ирония судьбы! Критиковавший лозунги АРФД АНК сейчас оказался в состоянии, когда вынужден взять на вооружение лозунг «Президент, не молчи!», что иначе как акт самоуничижения не назовешь. Но Саргсян непоколебим: он не говорит на тему «диалога».
Тер-Петросяну же ничего другого не остается, как прибегнуть к шагу, напоминающему поведение девушки, которой отказали: он уже публикует в прессе архивные фотографии  с Сержем Саргсяном, на которых они улыбаются друг другу, пытаясь хотя бы этим разжалобить «гибкого» лидера АНК.
Однако, как и предполагалось, Серж Саргсян не говорит, и по всей вероятности, не станет говорить, поскольку то, что хотел, он уже сказал. Правда, устами других людей, но сказал.
Если же Саргсян, тем не менее, решит высказаться на эту тему, то предложит АНК присоединиться к действующему формату шоу в Спортивно-концертном комплексе с участием десятков партий, на что он уже намекнул устами Карена Карапетяна и Эдуарда Шармазанова.
Словом, АНК оказался в статусе обманутого кредитора, а отношения между Тер-Петросяном и Саргсяном напоминают известный фрагмент из фильма «12 стульев», который представлен в видеоматериале к этой статье.
[tube]http://www.youtube.com/watch?v=FZ2rdPgkGv4[/tube]
P.S. Дабы члены состоящей из пяти человек делегации Левона Тер-Петросяна не остались без дела, предлагаю организовывать пресс-конференции, семинары и круглые столы (round table). Темами могут стать следующие: «Егиазар и эчмиадзинские монахи на нынешнем политическом этапе», «Шахматная политика и неизбежность сделки», «Гегамянизация как кредо» и др.