Ռոբերտ Քոչարյանը փակագծեր բացեց. նախկինում ի՞նչ էր արվում պատերազմից խուսափելու համար
Հայաստանի կողմից Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի` նախագահ եղած տարիներին կնշանակեր պատերազմի սկիզբ։ Քոչարյանն այդ մասին հայտնեց Մեղրիում «Հայաստան» դաշինքի քարոզարշավի ժամանակ` պատասխանելով քաղաքացիներից մեկի հարցին, թե ինչո՞ւ չի ճանաչել ԼՂ անկախությունը, երբ ՀՀ նախագահ էր։
«Մենք չենք ճանաչել ԼՂ անկախությունը, բայց փաստացի արել ենք ամեն ինչ, որ ստեղծենք ասիմետրիկ կոնֆեդերացիա։ Այսինքն` մենք փաստացի ինտեգրել ենք ամեն ինչ. Ղարաբաղն ուներ իր խորհրդարանը, իր նախագահն ու պետական կառույցները, բայց տակը բոլորը միասին էին։ Սա նշանակում է` կառուցել ենք մեկ երկիր»,-ասաց Քոչարյանը։
Անդրադառնալով բանակցությունների թեմային` ՀՀ երկրորդ նախագահը նշեց, որ եթե ներկայիս իշխող ուժն իշխանության չգար, հայկական կողմը դեռ 30 տարի հմուտ բանակցելու հնարավորություն կունենար։
Քոչարյանը վստահեցրեց, որ Ադրբեջանը ձեռ էր քաշել նախկին ԼՂՀ-ից և հասկանում էր, որ միջանցք չի տրամադրվելու, քանի որ ԼՂ-ն չի կարող անկլավային վիճակում զարգանալ։ Սակայն, ըստ Քոչարյանի, Ադրբեջանը հույս ուներ, որ ՀՀ-ն կարող է մյուս շրջանները վերադարձնել։
«Ճիշտ բանակցելն այն է, որ դու ո՛չ տաս այդ հույսը, ո՛չ էլ կտրես այն։ Իսկ այս իշխանությունն այսօր մի բան է ասել, վաղը` մեկ այլ բան, ստում էր միջնորդներին։ Այս իշխանությունն ասում էր` Շուշին մայրաքաղաք են սարքելու, և ոնց որ բզեին ու ասեն` հույս չունենաք, որ բանակցությունների միջոցով կարող եք մի բանի հասնել»,-ասաց Քոչարյանը։
Նրա խոսքով` Շուշին զգայուն թեմա էր ոչ միայն հայերի, այլև ադրբեջանցիների համար։ Երբ Քոչարյանը բանակցություններ էր վարել, ադրբեջանական կողմը միշտ հետաքրքրվել է, թե Շուշիի հարցը ո՞նց է լինելու։ Իսկ այս իշխանությունը, ըստ Քոչարյանի, արեց ամեն ինչ, որ պատերազմն անխուսափելի լինի։

Кочарян рассказал, почему в годы его власти Армения не признала независимость Карабаха
Армения не признавала независимость Нагорного Карабаха во избежание войны. Об этом экс-президент и лидер блока «Айастан» Роберт Кочарян заявил в понедельник на встрече с избирателями в Мегри (Сюникский марз), говоря о периоде своего президентства.
«Мы не признавали независимость Нагорного Карабаха, но фактически делали все, чтобы создать ассиметричную конфедерацию. То есть, в Карабахе были свой президент, парламент, госструктуры, но «все были вместе». Это значит, что мы строили одну страну», – сказал Кочарян.
Касаясь темы переговоров, экс-президент высказал мнение, что если бы команда Пашиняна не пришла к власти, то армянская сторона могла бы вести переговоры еще лет 30.
Кроме того, по его мнению, «в Азербайджане умыли руки» в вопросе территории бывшей НКАО, понимая, что Нагорный Карабах не будет в составе этого государства. Но в Баку надеялись получить остальные районы.
По словам второго президента, в годы его правления армянские власти не говорили, что передадут эти районы, но и не заявляли, что не сделают этого. А нынешние власти Армении выступали с противоречивыми заявлениями, говорили, что объявят Шуши столицей Нагорного Карабаха.
«Они делали это будто специально, будто не надеялись получить что-то с помощью переговоров», – сказал Кочарян.