Հայաստանի ընտրությունը․ անկախ պետությո՞ւն, թե՞ թուրքական կլանում
Նիկոլական իշխանությանն առաջին օրվանից փայատեր են դարձել սորոսաթուրքական ուժերը։ Արցախյան պատերազմից հետո այդ փայատիրությունը գերակշռող է դարձել։ Նիկոլն այժմ ամբողջությամբ սպասարկում է սորոսաթուրքական շահերը և աշխատում Ռուսաստանի դեմ։
Նիկոլը դարձել է այն վիրուսը, որի միջոցով թուրքական աշխարհը փորձում է միասնական ցամաքային կապ հաստատել բոլոր թյուրքալեզու պետությունների միջև։
Այս խորհրդարանական ընտրությունները զուտ իշխանության հարց չեն որոշելու։ Շատ ավելի կարևոր հարցեր են որոշվելու, լինել–չլինելու հարցեր։ Կա աշխարհաքաղաքական վեկտորի ու անվտանգային համակարգի ընտրության հարց։
Շատ վատ է, իհարկե, որ «կողմնորոշումային» հարցի առաջ ենք կանգնել, բայց դա փաստ է ու դրանից չենք կարող փախչել։
Ռուսաստա՞ն, թե՞ Թուրքիա
(Քոչարյանի ու Նիկոլի էական տարբերությունները)
Հարավային Կովկասում լուրջ կռիվ է ընթանում։ Նիկոլի վարչապետության միջոցով Թուրքիան կարողացավ մտնել մեր տարածաշրջան։ Արցախյան պատերազմում Թուրքիան լուրջ դերակատարում ունեցավ։
Եթե այդ պատերազմն Իլհամ Ալիևի համար ուներ սեփական իշխանությունը փրկելու և հնարավորության դեպքում տարածք գրավելու ֆունկցիա (Նիկոլը բանակցային գործընթացը փակուղի մտցնելով ու պատերազմ սադրելով՝ Ալիևին մղեց դեպի պատերազմ), ապա Թուրքիայի համար պատերազմը Սյունիքի համար էր ու Ռուսաստանի դեմ։ Եթե ռուսական միջամտությունը չլիներ և Արցախում ռուս խաղաղապահներ չմտցվեին, ապա Նիկոլը կբավարարեր Թուրքիայի ամբողջական սցենարը, և մենք այսօր ոչ միայն չէինք ունենա Արցախի գոնե փոքրիկ հատվածը, ապա կորցրած կլինեինք նաև Սյունիքն ու ի վերջո՝ ՀՀ պետականությունը։
ԱՄՆ գլխավոր ռազմաքաղաքական դաշնակից ու ՆԱՏՕ–ի անդամ Թուրքիան այն գործիքն է, որի միջոցով Արևմուտքը մեր տարածաշրջանում կռիվ է տալիս Ռուսաստանի դեմ։ Նիկոլն այդ ուժերի ձեռքում խամաճիկ է՝ հակառուսական խամաճիկ։ Հայաստանն այս մեծ խաղում մանրադրամի դեր է կատարում։ Նիկոլը համաձայնել է այդ դերին՝ իր աթոռի պահպանմանն աջակցելու խոստման դիմաց։ Ի դեպ, Նիկոլի իշխանությանը Թուրքիան բացահայտորեն է աջակցում։
Այս ընտրություններն այդ առումով նաև աշխարհաքաղաքական լուրջ բաղադրիչ ունեն։ Նիկոլն առաջարկում է գնալ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ մերձեցման ճանապարհով՝ խոստանալով էժան լոլիկ։ Նիկոլի առաջարկած ապագան Թուրքիան է՝ Հայաստանի թրքացումը։
Թուրքիան չի էլ թաքցնում, որ նիկոլական ապագայում հայկական պետություն չի տեսնում ու հենց դրա համար էլ աջակցում է Նիկոլին։
Նիկոլի «Ապագա կա ապագա» կարգախոսի կյանքի կոչման արդյունքում լավագույն դեպքում Հայաստանը կդառնա թուրքական վիլայեթ, իսկ ավելի հավանական է՝ 2–րդ ցեղասպանություն։ Նիկոլն առաջարկում է մեր պետությունը փոխել ստամոքսի հետ, բայց իրականում այդ ստամոքսն էլ չի լցվելու, քանզի թուրքական յաթաղանը ստամոքսն այլ պարունակությամբ է լցնում։
Ռոբերտ Քոչարյանն առաջարկում է վերականգնել ՀՀ սուբյեկտայնությունն ու նոր որակի ռազմաքաղաքական հարաբերություններ կառուցել Վլադիմիր Պուտինի գլխավորած Ռուսաստանի հետ։ Քոչարյանը մեր անվտանգային համակարգը տեսնում է ՌԴ–ի առաջնորդությամբ, բայց նաև Հայաստանի ինքնուրույն դերակատարմամբ, իսկ Նիկոլը՝ Թուրքիայի գիծն է պահում, գիծ, որի անունը դրել են «արևմտամետ»։
Քոչարյանի տեսլականում կա անկախ Հայաստան և ինքնորոշված Արցախ, իսկ Նիկոլի առաջարկում Հայաստան չկա, կա Հայաստանի թուրքական կլանում։ Արցախի մասին Նիկոլն արդեն չի էլ խոսում ու պատերազմից հետո չի այցելել։
Նիկոլի առաջարկած ապագայում ՀՀ չկա։ Քոչարյանը դեմ է և՛ պրոտեկտորատի ներկա կարգավիճակին, և՛ թուրքական ապագային։ Քոչարյանն առաջարկում է արժանապատիվ խաղաղություն, Հայաստանի միջազգային սուբյեկտայնության վերականգնում ու Արցախի հարցով նոր բանակցություններ։
Նիկոլի առաջարկն ու քայլերը նոր պատերազմի ու նոր պարտության կոդի մեջ են։ Նիկոլը խաղաղություն քարոզում էր 2018–ից, բայց բերեց պատերազմ ու կապիտուլյացիա։ Հիմա էլ է խաղաղության աղավնի խաղում, բայց արդեն պարտության է տանելու ամբողջ Հայաստանը։
Ընտրողը հունիսի 20–ին պետք է ընտրի՝ ուզո՞ւմ է ունենալ թուրքական ապագա՞, թե՞ Ռուսաստանի հետ ռազմավարական դաշինքով անվտանգության համակարգն ամրապնդած անկախ Հայաստան։ Այլ կերպ ասած՝ ընտրությունը հայի ու թուրքի միջև է։ Իհարկե, ամոթ է, որ մեզանում այսպիսի երկընտրանք է առաջացել, բայց նիկոլական իշխանության արդյունքն է սա։ Պետք է ջնջել թուրքական 5–րդ շարասյունը մեր պետության ու ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքից։

Выбор Армении: независимое государство или турецкое поглощение?
С первого же дня правления Никола пайщиками его власти стали соросо-турецкие силы. После Арцахской войны их доля во власти стали преобладающей. Никол сейчас полностью обслуживает соросо-турецкие интересы и работает против России.
Никол стал тем вирусом, посредством которого турецкий мир пытается установить сухопутную связь со всеми тюркоязычными государствами.
Предстоящие парламентские выборы будут решать не только вопрос власти. На них решатся намного более важные вопросы, в том числе вопросы самого существования. На кону вопрос выбора геополитического вектора и системы безопасности.
Конечно, очень плохо, что мы встали перед «ориентирным» вопросом, но это факт, и от него никуда не деться.
Россия или Турция?
(существенные отличия Кочаряна и Никола)
На Южном Кавказе идет серьезная борьба. Благодаря премьерству Никола Турция смогла войти в наш регион. В Арцахской войне Турция сыграла серьезную роль.
Если эта война выполняла для Ильхама Алиева функцию спасения собственной власти и, при возможности, захвата территорий (введя переговорный процесс в тупик и спровоцировав войну, Никол подтолкнул Алиева к войне), то для Турции война шла за Сюник и против России. Не будь российского вмешательства и введения в Арцах российских миротворцев, Никол целиком удовлетворил бы сценарий Турции, и мы сегодня не только не имели бы небольшой части Арцаха, но и потерли бы Сюник и, наконец, государственность РА.
Главный военно-политический союзник США и член НАТО Турция – тот инструмент, посредством которого Запад борется с Россией в нашем регионе. Никол является в руках этих сил марионеткой, антироссийской марионеткой. Армения выполняет в этой большой игре роль разменной монеты. Никол согласился на эту роль в обмен на обещание поддержки в деле удержания занимаемого кресла. Кстати, власти Никола Турция оказывает неприкрытую поддержку.
Предстоящие выборы имеют в этом плане также серьезную геополитическую составляющую. Никол предлагает пойти по пути сближения с Турцией и Азербайджаном, обещая дешевые помидоры. Предлагаемое Николом будущее – это Турция, отуречивание Армении.
Турция и не скрывает, что не видит в николовском будущем армянского государства, поэтому и поддерживает Никола.
При реализации николовского лозунга «Будущее есть будущее» Армения, в лучшем случае, станет турецким вилайетом или, что более вероятно, переживет 2-ой геноцид. Никол предлагает заменить государство на сытый желудок, но в реальности заполнен не будет и он, так как турецкий ятаган имеет свойство вспарывать эти желудки.
Роберт Кочарян предлагает восстановить субъектность РА и выстроить качественно новые военно-политические отношения с возглавляемой Владимиром Путиным Россией. Кочарян видит систему нашей безопасности под предводительством РФ, но также при самостоятельной роли Армении, а Никол ведет линию Турции, которую они нарекли «прозападной».
В представлении Кочаряна есть независимая Армения и самоопределившийся Арцах, а в предлагаемом Николом нет Армении, есть лишь турецкое поглощение Армении. Об Арцахе Никол даже не заикается, а после войны он его и вовсе не посещал.
В предлагаемом Николом будущем нет РА. Кочарян против как действующего статуса протектората, так и турецкого будущего. Кочарян предлагает достойный мир, восстановление международной субъектности Армении и новые переговоры по Арцаху.
Предложение и шаги Никола в кодах новой войны и нового поражения. Никол пропагандировал мир с 2018-го, но привел к войне и капитуляции. Сейчас он заигрывает в голубя мира, но поведет к поражению уже всю Армению.
20-го июня избиратель должен выбрать: он хочет турецкое будущее или укрепившую систему своей безопасности посредством стратегического союза с РФ независимую Армению? Иными словами, выбор между армянином и турком. Конечно, стыдно, что у нас возникла подобная дилемма, но таков уж результат николовской власти. Нужно стереть из жизни нашего государства и каждого гражданина РА турецкую 5-ую колонну.