ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով 2009 թ.-ի ապրիլ-հունիս ամիսներին կանցկացվի ՀՀ արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների գարնանային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև զորակոչի օրը, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, ովքեր կորցրել են նախկինում ստացած պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը:
Նախագահի հրամանագրով 2009 թվականի ապրիլ-հունիս ամիսներին զորացրելու են սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին:
Գարնանային զորակոչ

Президент РА Сержа Саргсяна подписал приказ о начале весеннего призыва в армию. С апреля по июнь 2009-го года призыву на обязательную воинскую и альтернативную службу будут подлежать те граждане мужского пола, которым до дня призыва исполнится 18 лет, а также те граждане, у которых закончилась полученная в прошлом отсрочка от обязательной воинской службы. Согласно тому же приказу, в апреле-июне 2009-го года будут демобилизованы те военнослужащие, которые прошли обязательную воинскую службу.
Весенний призыв