«Հայկական ժամանակի» թղթակցի հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում պատվիրակությունների մակարդակով Հայ ազգային կոնգրեսի և իշխանությունների միջև երկխոսության գաղափարի նկատմամբ ՀՀԿ–ական շրջանակների դրսևորած մերժողական կեցվածքին, Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը պատասխանել է.
«Որոշումների կայացման (decision making) գործում զրոյական դերակատարություն ունեցող անձանց կարծիքը տվյալ պարագայում որևէ նշանակություն չունի։ Հետևաբար, քանի դեռ իր տեսակետը չի արտահայտել Սերժ Սարգսյանը, անիմաստ է այդ մասին որևէ բան ասել։ Միայն պետք է նկատի ունենալ, որ երկխոսությունը ոչ այնքան Կոնգրեսին, որքան իշխանությանն է անհրաժեշտ։ Երկխոսության չկայացման դեպքում Կոնգրեսը ոչինչ չի կորցնի, այլ գուցեև քաղաքական տեսակետից շահի։ Կորցնողը լինելու է առաջին հերթին իշխանությունը։ Իսկ մեծ հաշվով մենք բոլորս, այսինքն՝ երկիրն ու ժողովուրդը։ Մենք մեր քայլը կատարել ենք, որի ճշգրտությանը, հակառակ «անկախ վերլուծագիրների» գնահատականների, մազաչափ անգամ չենք կասկածում։ Մնացյալը ոչ թե մեր, այլ իշխանությունների գլխացավանքն է։ Ուզում են թող երկխոսեն, չեն ուզում մեղքը իրենց վիզը»։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանը սպասում է Սերժ Սարգսյանին

В ответ на вопрос корреспондента газеты «Айкакан жаманак» о том, как он оценивает отрицательное отношение представителей РПА в связи с идеей проведения диалога на уровне делегаций между Армянским национальным конгрессом и властями, лидер АНК Левон Тер-Петросян отметил:
«В деле принятия решений (decision making) мнение людей, играющих нулевую роль, в данном случае не имеет никакой значимости. Следовательно, пока свое мнение не высказал президент Серж Саргсян, бессмысленно об этом говорить. Лишь надо учитывать, что диалог необходим не столько АНК, сколько властям. В случае, если диалог не состоится, АНК ничего не потеряет, а возможно, и выиграет с политической точки зрения. Потерю понесут в первую очередь власти, а по большому счету, все мы, то есть, страна и народ. Мы совершили свой шаг, в правильности которого, наперекор оценкам «независимых аналитиков», ни в коей мере не сомневаемся. Все остальное является не нашей проблемой, а проблемой властей. Если хотят, пусть проводят диалог, не хотят, вина за ними».
Левон Тер-Петросян ждет Сержа Саргсяна