ՀԱՊԿ երկրները Հայաստանում «Ամպրոպ-2021» հատուկ զորավարժություն կանցկացնեն. կկիրառվի զրահատեխնիկա և ավիացիա
2021 թվականին Հայաստանի տարածքում կանցկացվի ՀԱՊԿ «Ամպրոպ-2021» հատուկ զորավարժություն, որում ներգրավված կլինեն ավիացիա և զրահատեխնիկա, ասել է ՀԱՊԿ խոսնակ Վլադիմիր Զայնետդինովը, գրում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Զորավարժությունների ընթացքում, որը նախատեսվում է անցկացնել ՀՀ տարածքում, երկու փուլով կմշակվեն գործնական գործողություններ զրահատեխնիկայի, հատուկ մեքենաների, ավիացիայի, անօդաչու թռչող սարքերի և որոնող շների օգտագործմամբ»,-ասաց Զայնետդինովը լրագրողներին:
Նա նշեց, որ հունիսի 1-ից 3-ը Հայաստանում անցկացվել են շտաբային բանակցություններ այս զորավարժությունը նախապատրաստելու համար: Նախատեսվում է ձևավորել ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի հատուկ նշանակության ուժեր:

Страны ОДКБ проведут в Армении специальное учение «Гром» с задействованием бронетехники и авиации
Специальное учение «Гром-2021» пройдет на территории Армении в 2021 году, будет привлечена авиация и бронетехника, сообщил пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов. Об этом пишет «Интерфакс».
«В ходе учения, проведение которого запланировано на территории Республики Армения, будут отработаны в два этапа практические действия с задействованием бронетехники, специального автотранспорта, авиация, БПЛА, служебно-розыскных собак», – заявил Зайнетдинов журналистам.
Он отметил, что с 1 по 3 июня в Армении проведены штабные переговоры по подготовке данного учения, оно предусматривает формирование сил специального назначения Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ.