«Որքան էլ պարզունակ է հնչում...». Քոչարյանի գրասենյակը պատասխանել է Փաշինյանին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակը պատասխանել է Մեղրին Ադրբեջանին հանձնելու մտադրության մասին` ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի մեղադրանքներին: ՀՀ նախկին նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում հայտարարեց, որ Փաշինյանը «պարզապես ստում է»։
Ավելի վաղ Փաշինյանը իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական շտաբի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ մասնավորապես ասել էր, որ Քոչարյանը 1999թ.-ին նախագահ եղած ժամանակ Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկել է Մեղրիի շրջանը Ադրբեջանին հանձնելու հարցը: Այս նախագծին դեմ են արտահայտվել Վազգեն Սարգսյանն ու Կարեն Դեմիրճյանը։
«Որքան էլ պարզունակ է հնչում՝ վարչապետի պաշտոնակատարը պարզապես ստում է։ Ամբողջ պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ Քոչարյանի նախագահության օրոք Մեղրին հանձնելու հարց երբեք չի քննարկվել»,-ասաց Սողոմոնյանը։
Անդրադառնալով Փաշինյանի այն հայտարարություններին, թե Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը, ավելի ճիշտ՝ նրանց ենթակա ԱԱԾ-ն տեղյակ են եղել 1999թ․-ի հոկտեմբերի 27-ի նախապատրաստվող ահաբեկչության մասին, Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարը դա «հին ու դատարկ» խոսակցություն անվանեց։ Նրա խոսքով` եթե Քոչարյանը մասնակից լիներ դրան, ապա գործող իշխանությունն այս երեք տարիների ընթացքում ուղղակի հանգիստ չէր թողնի նրան, կսկսվեին նոր քրեական գործեր, դատաքննություններ և այլն
1999թ․-ի հոկտեմբերի 27-ին ահաբեկչություն է տեղի ունեցել Հայաստանի Ազգային ժողովում։ Այդ օրը մի քանի ահաբեկիչ՝ Նաիրի Հունանյանի գլխավորությամբ, ներխուժել են խորհրդարանի շենք և հրազենով սպանել ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյնաին և Ռուբեն Միրոյանին, օպերատիվ հարցերով նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանին, պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանին, Հենրիխ Աբրահամյանին և Միքայել Կոտանյանին։
Ահաբեկիչների դատավարությունը սկսվել է 2001 թ․-ի փետրվարին և տևել է մինչև 2003 թ․-ի դեկտեմբերը: Ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել վեց ահաբեկիչ, այդ թվում՝ խմբի ղեկավար Նաիրի Հունանյանը, նրա եղբայր Կարեն Հունանյանը, նրանց քեռին՝ Վռամ Գալստյանը, ինչպես նաև Դերենիկ Բեջանյանը, Էդիկ Գրիգորյանը և Աշոտ Կնյազյանը: Համլետ Ստեփանյանը դատապարտվել է 14 տարվա ազատազրկման։

«Он попросту лжет»: офис Кочаряна ответил Пашиняну по поводу Мегри и теракта 27 октября
Офис второго президента Армении Роберта Кочаряна ответил на обвинения и.о. премьер-министра Никола Пашиняна, связанных с вопросом передачи Мегри Азербайджану. Руководитель офиса экс-главы государства Виктор Согомонян в комментарии «Sputnik Армения» заявил, что Пашинян «попросту лжет».
Ранее и.о. премьер-министра Армении на встрече с представителями предвыборного штаба партии «Гражданский договор» заявил, что Кочарян, занимая должность президента, в 1999 году на заседании Совета безопасности обсуждал вопрос передачи Мегринского района Азербайджану. Против этого проекта, по словам Пашиняна, тогда высказались Вазген Саркисян и Карен Демирчян.
«Как ни банально это звучит, но и.о. премьера попросту лжет. Со всей ответственностью заявляю, что вопрос передачи Мегри в годы президентства Кочаряна никогда не обсуждался», – подчеркнул Согомонян.
Он также прокомментировал и обвинения и.о. премьера, касающиеся теракта в парламенте Армении в 1999 году.
«Роберт Кочарян и Серж Саргсян! Придите и дайте ответ! Руководимая вами СНБ знала, что Наири Унанян с оружием в руках зайдет в Национальное собрание», – заявил, в частности, Пашинян.
Согомонян назвал эти заявления «старыми и пустыми» разговорами. По его словам, если бы Кочарян был причастен к этому, то действующая власть за эти 3 года попросту не оставила бы его в покое, начались бы новые уголовные дела, судебные разбирательства и т.д.