Ինչո՞ւ Արա Այվազյանը հրաժարականի դիմում ներկայացրեց
• ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը չաջակցեց 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանն ու անմիջապես հրաժարականի դիմում ներկայացրեց:
• ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբը և ողջ գեներալիտետը չաջակցեց Փաշինյանի վարած քաղաքականությանը, բողոքի ձայն բարձրացրեց, Փաշինյանին մեղադրեց ապազգային որոշումների համար ու նրան անվանեց ազգային անվտանգությանը սպառնալիք:
Դրա արդյունքում ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանն ու նրա տեղակալ Տիրան Խաչատրյանն աշխատանքից ազատվեցին, մնացածներին լռեցրին, իսկ Փաշինյանի գրպանային, այսպես կոչված, «հարսանիքային» գեներալներ Արտակ Դավթյանն ու Արշակ Կարապետյանը գլխավորեցին Գլխավոր շտաբը:
• ՀՀ նոր արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը համաձայն չէ Փաշինյանի ու այն հայտարարության հետ, որը վերջինս պատրաստվում է ստորագրել:
Արա Այվազյանը երեկ հրաժարականի դիմում ներկայացրեց:
Այս ամենից կարելի է եզրակացնել, որ վերջին 7 ամիսների բոլոր որոշումները կայացվում են բացառապես Նիկոլ Փաշինյանի կամքով ու ցանկությամբ: Դրանք նա չի համաձայնեցնում որևէ մեկի հետ ու չի խորհրդակցում ոչ Գլխավոր շտաբի, և ոչ էլ կառավարության անդամների հետ:
Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ ոք չգիտի՝ ինչի հիման վրա ու ինչի մասին է եռակողմ հանդիպումների ժամանակ պայմանավորվում Նիկոլ Փաշինյանը ողջ հանրապետության անունից:
Ըստ էության Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ-ն վերածել է իր սեփականության և օգտվելով քաղաքացիների լռությունից և ձեռնասուն, խամաճիկային Ազգային ժողովից՝ կայացնում է ցանկացած որոշում, որն իր շահերի համար անհրաժեշտ է համարում»:

Почему Ара Айвазян подал в отставку?
- Глава МИД РА Мнацаканян не поддержал подписание заявления от 9 ноября 2020 года и сразу ушел в отставку,
- Генштаб ВС РА и весь Генералитет не поддержали политику Пашиняна, взбунтовались, обвинили его в антинациональных решениях и назвали угрозой национальной безопасности,
По итогу, Оник Гаспарян и Тиран Хачатрян были уволены, остальных заткнули, а карманные свадебные Генералы Давтян и Карапетян возглавили Генштаб,
- Новый министр иностранных дел РА Ара Айвазян не согласен с решениями Пашиняна и заявлением, которое он собрался подписывать,
Сегодня, как мы и говорили ранее, Ара Айвазян подал в отставку.
Из всего этого можно сделать вывод, что все решения последние семь месяцев принимаются исключительно по воле и желанию Никола Пашиняна. Он не согласовывает их и не советуется ни с кем из Правительства и Генштаба.
Никто в Республике не знает, о чем и на каких основаниях договаривается Никол Пашинян от лица всей Республики на трехсторонних встречах.
По сути, Никол Пашинян превратил Республику в собственность и, пользуясь молчанием граждан и ручным Национальным собранием, принимает любые решения, которые посчитает нужным для своих интересов.