Քիչ առաջ Վերին Շորժայում զինծառայող է զոհվել
Քիչ առաջ Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա բնակավայրում միջադեպ է տեղի ունեցել հայ զինծառայողների եւ ադրբեջանցի զինվորականների միջեւ: Ըստ ArmLur.am-ի տեղեկությունների, երկու կողմերի միջեւ եղել է վիճաբանություն, միմյանց քաշքշել են, ինչի հետևանքով հակառակորդի զինծառայողներից մեկը մահացու վիրավորում է հասցրել մեր զինծառայողներից մեկին՝ վնասելով վերջինիս թոքը:
ArmLur.am-ը փորձեց կապ հաստատել նաեւ Պաշտպանության նախարարության հետ, որտեղից մեզ ոչ հերքեցին, ոչ հաստատեցին՝ հորդորելով սպասել պաշտոնական հաղորդագրությանը:
ArmLur.am-ի տեղեկություններով՝ զոհվածը պայմանագրային զինծառայող էր, 30 տարեկան:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Վերին Շորժա բնակավայրի հատվածում հայ զինվորականները երկու դիրք առաջ էին գնացել:
Հ.Գ. Քիչ առաջ ՊՆ հայտարարություն տարածեց վերոհիշյալ դեպքի կապակցությամբ՝ հայտնելով.
«Մայիսի 25-ին, ժամը 14։20-ի սահմաններում հրազենի կիրառմամբ միջադեպ է գրանցվել Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժայի սահմանային հատվածում։ Մասնավորապես՝ հակառակորդի կողմից հայ դիրքապահների ուղղությամբ կրակահերթեր են արձակվել։ Միջադեպի մանրամասները ճշտվում են»։

Армянский солдат погиб в результате перестрелки с азербайджанскими военнослужащими на территории Гегаркуникского марза
Контрактный военнослужащий ВС Армении погиб в результате перестрелки с азербайджанскими военными, перешедшими на территорию республики в Гегаркуникском марзе.
«В результате начавшейся после открытого азербайджанскими военными огня перестрелки на приграничном участке Верин Шоржа Гегаркуникского марза погиб контрактный военнослужащий ВС Армении, сержант В.Хуршудян», – сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Согласно сообщению, обстановка в настоящее время контролируемая, стрельбы нет.
Ранее Минобороны заявило, что перешедшие на территорию Армении военнослужащие ВС Азербайджана открыли огонь в направлении военнослужащих ВС Армении.
«25 мая в 14:20 произошел инцидент с применением огнестрельного оружия на приграничном участке населенного пункта Верин Шоржа в Гегаркуникской области. В частности, со стороны противника была произведена стрельба в направлении армянских постовых», – говорилось в соощении Минобороны Армении.