Հստակ ասում եմ՝ ճնշում կա դատարանի վրա․ ընդամենը մեկ դատական նիստը Դանիբեկյանը ոչ մի կերպ չհետաձգեց․ Արամ Վարդևանյան (տեսանյութ)
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր), նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, այսօր հետաձգեց ԵԴ/0253/01/19 գործով քննությունը մինչև հունիսի 15-ը։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ դատավոր Դանիբեկյանը որևէ կերպ չի ցանկացել փոխել հունիսի 15-ին նշանակված դատական նիստի օրը, հաշվի առնելով, որ սպասվող ընտրություններին ընդառաջ քաղաքական գործընթացներում ներգրավված են նաև այս գործով երկու անձ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը և ինքը՝ Վարդևանյանը։
«Ինձ համար առնվազն անհասկանալի էր դատավոր Դանիբեկյանի անգործությունը այն պարզ պատճառաբանմանը, որը ներկայացնում էի, որ ի վերջո տվյալ դեպքում գործ ունենք քաղաքական պրոցեսի հետ սույն գործով երկու անձ այդ թվում նաև ես ներգրավված ենք այս քաղաքկաան գործընթացի մեջ, բայց դատավոր Դանիբեկյանը այդ մեկ դատական նիստը ոչ մի կերպ չի ուզում հետաձգի։ Խոսքը մեկ նիստի մասին է։ Խնդրում էի ոչ թե 15-ին, այլ նույնիսկ 19-ին նշանակել, բայց տիկին Դանիբեկյանին դա որևէ կերպ չհամոզեց։ Այս ամբողջ գործը քաղաքական գործընթացի մաս է։ Սա հերթական անգամ քաղաքական մրցակցությունը խախտելու մի իրավիճակ է, ես վստահ եմ ասում, որ որոշակի ճնշում կա դատարանի վրա, որ բոլոր դեպքում, օրինակ ամսի 15-ին Ռոբերտ Քոչարյանը չիրականացնի քարոզարշավ։ Երբ մենք ասում ենք սա քաղաքական հետապնդում է, դրանք էլ ավելի ակնհայտ երևում են այս շրջանում»,-ասաց Վարդևանյանը։

Политическое преследование в отношении Кочаряна еще более заметно в предвыборный период – адвокат (видео)
Политическое преследование в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна еще более заметно в предвыборный период. Об этом заявил адвокат бывшего президента Арам Вардеванян в беседе с журналистами, сообщает «News.am».
Как сообщалось ранее, сегодняшнее заседание суда отложено ввиду того, что адвокат бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, Эрик Алексанян, находится в отпуске. Из отпуска он вернется 9 июня. Судья Анна Данибекян, как и на предыдущем заседании, проигнорировала просьбу Вардеваняна отложить заседания до выборов, поскольку оба фигуранта и сам Вардеванян в том или ином качестве участвуют в избирательном процессе, и назначила заседание на 15 июня.
«Судья Данибекян никак не хочет отказаться от идеи проведения одного заседания – речь идет о переносе всего одного заседания. Я просил назначить не 15, а хотя бы 19, в субботу, в день тишины. Все это дело - политическое. Теперь же осуществляется попытка нейтрализовать участие Кочаряна. Например, заставить Кочаряна 15 июня не вести агитационную кампанию, а сидеть на заседании суда. То есть чтобы хоть как-то помешать Кочаряну. Есть и определенное давление на суд. В целом же политическое преследование еще более заметно в этот период. До того примитивно, что и сказать невозможно», – заметил Арам Вардеванян.