«Ադրբեջանին ձեռնտու է, որ Փաշինյանը վերընտրվի»․ Պետդումայի պատգամավորն ասաց` ինչու
Ադրբեջանի իշխանություններին ձեռնտու է, որ Փաշինյանը վերընտրվի։ Sputnik Արմենիային տված հարցազրույցում նման կարծիք հայտնեց ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի առաջին փոխնախագահ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի ղեկավար Կոնստանտին Զատուլինը։
Նրա խոսքով` ակնհայտ է (առնվազն մինչև Սյունիքում սրացումը), որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը շահագրգռված է, որպեսզի գործող վարչապետը վերընտրվի։
«Նրա հետ հեշտ է գործ ունենալ, քանի որ նա պարտության հոմանիշն է։ Նրան հեշտ է ճնշել, հեշտ է սպառնալ, հեշտ է վախեցնել։ Նրանց համար նա ավելի գերադասելի է, քան ցանկացած մեկը, որն այսօր հանդես է գալիս ընդդեմ նրա ղեկավարած կառավարության»,-ասաց Զատուլինը։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա նա պաշտոնապես ձեռնպահ է մնում Հայաստանի ներքին գործերին միջամտելուց։ Որովհետև պաշտոնական մակարդակով ցանկացած միջամտություն կարող է սխալ մեկնաբանվել հայ ժողովրդի կողմից։
Նրա խոսքով՝ հայ ժողովուրդն իմաստուն պատմական դաշնակից ու բարեկամ է։ Եվ Մոսկվան պաշտոնապես չի պատրաստվում պարտադրել իր տեսակետը։
Այլ բան է, որ Ռուսաստանի քաղաքական և հասարակական գործիչները, այնտեղի հայկական սփյուռքը, բնականաբար, իրենց նախասիրություններն ունեն։ Սփյուռքը, մասնավորապես, միավորում է պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակի մերժումն և վարչապետի գործողությունները, որը պարտության խորհրդանիշ է ընկալվում։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները նախատեսվում է անցկացնել հունիսի 20-ին։ Նախընտրական քարոզարշավը պաշտոնապես կմեկնարկի հունիսի 7-ին։

Азербайджану выгодно переизбрание Пашиняна – депутат Госдумы
Азербайджанским властям выгодно переизбрание Никола Пашиняна, такое мнение в интервью «Sputnik Армения» высказал депутат Госдумы, первый зампредседателя Комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, руководитель Института стран СНГ Константин Затулин.
По его словам, очевидно (как минимум до обострения в Сюнике), что руководство Азербайджана заинтересовано в том, чтобы избрался действующий премьер.
«С ним легко вести дело, потому что он синоним поражения. На него легко давить, легко угрожать, легко пугать. Им бы он был предпочтительнее, чем кто-либо, кто сегодня выступает против руководимого им правительства», – сказал Затулин.
Что касается России, то она официально воздерживается от вмешательства во внутренние дела Армении. Потому что любое вмешательство на официальном уровне может быть неправильно истолковано армянским народом.
По его словам, армянский народ мудрый исторический союзник и друг. И официально навязывать свою точку зрения Москва не собирается.
Другое дело, что политические и общественные деятели, армянская диаспора в России, естественно, имеют свои предпочтения. Диаспора, в частности, объединена неприятием ситуации, сложившейся после войны и действиями премьера, который воспринимается символом поражения.