Տեր-Պետրոսյանն ու Փաշինյանը՝ սերգոջանական
Երբ «Ղարաբաղ» անունը կրող կոմիտեի անդամը, «Պայքար, պայքար մինչև վերջ» կարգախոս ունեցող քաղաքական հոսանքի կարկառուն ներկայացուցիչը («վերջի» տակ նկատի ունեին Ղարաբաղի միավորումը Հայաստանին), Ղարաբաղյան շարժման ալիքի վրա իշխանության եկած մարդը հայտարարում է, որ Ղարաբաղը խոչընդոտում է Հայաստանի զարգացմանը, քաղաքականությունը դառնում է անբարոյականություն։
Տեր–Պետրոսյանը 1997–ին հայտարարեց, որ «Սերգո ջանը» լավ կապրի, եթե Ղարաբաղի տարածքները հանձնենք Ադրբեջանին՝ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը թողնելով չլուծված։
ՀՀ 1–ին նախագահն առաջարկում էր Ղարաբաղը հանձնել Ադրբեջանին ու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը հանել պետության արտաքին քաղաքականության օրակարգից, որպեսզի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ սահմանները բացվեն ու «Սերգո ջանը» լավ ապրի։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հոգեզավակ Նիկոլ Փաշինյանը գործնականում կյանքի կոչեց լևոնական այդ գաղափարները և հիմա «Սերգո ջանի» լավ ապրելու համար առաջարկում է արդեն հանձնել Հայաստանի տարածքները, որպեսզի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի սահմանները բացվեն և կյանքը դառնա մեղր։
3 (3)
Քիրվայական միջավայրի թերմացքը
Լևոն Տեր–Պետրոսյանի համար Ղարաբաղի հարցն իշխանության գալու միջոց էր։ Հենց դարձավ ՀՀ նախագահ, դավաճանեց այն ամենին, ինչի համար պայքարի էր դուրս եկել։
Լևոնը 1988–ին նացիոնալ–պոպուլիստ էր։ Հետո դարձավ խոր կղերապահպանողական, իսկ իշխանությունից հեռացվելու նախաշեմին՝ թրքաբոլշևիկ Ղուկաս Ղուկասյանի հետևորդ։ Լևոնը, Ղուկասյանի պես, հավատում էր, որ թուրքերը փոխվել են ու կարելի է նրանց հետ լեզու գտնել՝ ազգային հարցից հրաժարվելով։ Ղուկասյանը հավատացել էր կոմունիստական ինտերնացիոնալին ու զենք էր հասցնում Աթաթուրքի գլխավորած Թուրքիային։ Լևոնը հավատացել էր կոսմոպոլիտիզմին, միջազգային դայակների խաղաղարար առաքելությանը և կարծում էր, որ պացիֆիզմը վրա է հասնում այն պահին, երբ դու անընդհատ զիջում ես։ Նիկոլը գործնականում ապացուցում է լևոնական գաղափարների կործանարար ու հակապետական բնույթը։
Ի դեպ, լևոնական ոճի քաղաքական անբարոյական է նաև Նիկոլ Փաշինյանը։ Նիկոլը Լևոնի քաղաքական գործունեության թերմացքն է։ Եթե Լևոնը նացիոնալ–պոպուլիզմն օգտագրծեց իշխանության գալու համար, ապա Նիկոլն օգտագործեց սոցիալ–պոպուլիզմը։
Ինչպես որ Լևոնը դավաճանեց Ղարաբաղյան շարժմանը և շարժման բուն նպատակին, այնպես էլ Նիկոլը դավաճանեց սոցիալական արդարության հաստատման, հակաօլիգարխիկ ու հակակոռուպցիոն շարժիչ ունեցող զանգվածային շարժմանը (նիկոլենք դրան «թավշյա հեղափոխություն» անունը տվեցին)։ Երկուսն էլ ի վերջո գործեցին Արցախի դեմ։ Նիկոլն արյան գնով կյանքի կոչեց Արցախից ազատվելու տերպետրոսյանական ծրագիրը։ Ու հիմա լևոնական կոդերով քարոզ է տանում, թե բա Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ սահմանները կբացվեն ու «Սերգո ջանը» լավ կապրի։
unnamed
Ինչպես է հայրը «քցում» որդուն և ինչպես է պետք սրանց գցել աղբարկղը
Անվերջ կարելի է նայել, զարմանալ ու զզվել Տեր–Պետրոսյանի վարքագծից։ Նիկոլի վարչապետ դառնալուց հետո Տեր–Պետրոսյանը հրապարակավ կամ լատենտ տարբերակով աջակցել է Փաշինյանին, ողջունել նրա բոլոր ապօրինությունները, սատարել պետական կառավարման խայտառակ որակին և կռիվ տվել նրա ընդդիմախոսների դեմ։ Բայց հիմա ուզում է տարանջատվել «ժողովրդի» վարչապետից։ Դա էլ է անբարոյականություն։ Ասել է թե՝ Տեր–Պետրոսյանը թե՛ մարդկային, թե՛ քաղաքական առումով անբարոյական է։
2008–ին Լևոնը, իշխանությունից վռնդվելուց հետո, վերադարձել էր քաղաքականություն որպես երդվյալ սերգոջանական։ Նիկոլն էլ «մարտի 1» կազմակերպեց, որպեսզի իր քաղաքական հոգեհայրը դառնա նախագահ ու իրականացնի Արցախի փուլային հանձնման ծրագիրը։ Սրանք 10 մարդու գլուխ կերան, բայց պետությունը կարողացավ պաշտպանել ինքն իրեն։
1998–ի իշխանափոխությունից ու 2008–ի մարտի 1–ից հետո լևոնանիկոլական թիմին համարժեք իրավաքաղաքական գնահատականներ չտրվեցին, ու հենց դա էր պատճառը, որ քիրվայականության մոլախոտը աճեց և իրենով լցրեց ամբողջ դաշտը։ Վերջում էլ իշխանության եկավ քաղաքականության անբարոյականության հիմնադրի թերմացքն ու ստացանք այս ողբերգությունը։
Հայաստանն ու Արցախը առողջացնելու կարևորագույն նախապայմանը, հետևաբար, քաղաքական մոլախոտերին հիմքից մաքրելն է։ Առաջին հերթին գաղափարական առումով։ Մինչև այս գործը չարվի, մեր երկիրը ոտքի կանգնելու հնարավորություն չի ունենա։ Արտահերթ ընտրությունները պետք է օգտագործվեն այդ նպատակով։

Тер-Петросян и Пашинян – сергоджановцы
Когда член комитета под названием «Карабах», яркий представитель политического течения с лозунгом «Борьба, борьба до конца!» (под «концом» подразумевали присоединение Карабаха к Армении), пришедший к власти на волне Карабахского движения человек заявляет, что Карабах препятствует развитию Армении, именно тогда политика и становится аморальной.
Тер-Петросян в 1997-ом заявил, что «Серго джан» заживет лишь тогда, когда территории Карабаха будут сданы Азербайджану – с оставлением нерешенным вопроса статуса Карабаха.
1-ый президент РА предлагал сдать Карабах Азербайджану и снять вопрос международного признания Геноцида армян с внешнеполитической повестки Армении, чтобы границы с Азербайджаном и Турцией открылись и «Серго джан» мог хорошо жить.
Духовный сын Левона Тер-Петросяна – Никол Пашинян – на деле реализовал эти левоновские идеи, и сейчас для хорошей жизни «Серго джан»-а предлагается сдать уже территории Армении, чтобы границы с Азербайджаном и Турцией открылись, и жизнь стала медом.
3 (3)
Пережиток ориентированной на братание с турками среды
Для Левона Тер-Петросяна вопрос Карабаха был средством прихода к власти. Как только он стал президентом РА, сразу же предал всё то, ради чего вышел на борьбу.
В 1988-ом Левон был национал-популистом. Затем он стал ярым клерико-консерватором, а накануне отстранения от власти – последователем туркобольшевика Гукаса Гукасяна. Левон, подобно Гукасяну, верил, что турки изменились, и с ними можно найти общий язык, отказавшись от национального вопроса. Гукасян поверил в коммунистический интернационал, и доставлял возглавляемой Ататюрком Турции оружие. Левон поверил в космополитизм, в миротворческую миссии международных опекунов и считал, что пацифизм наступает тогда, когда ты постоянно уступаешь. Никол на деле доказывает губительный и антигосударственный характер левоновских идей.
Кстати, политическим аморалистом левоновского стиля является также Никол Пашинян. Никол – пережиток политической деятельности Левона. Если Левон использовал для прихода к власти национал-популизм, то Никол использовал для этого социал-популизм.
Точно так же, как Левон предал Карабахское движение и реальные цели этого движения, так и Никол предал подпитывавшееся идеями утверждения социальной справедливости, антиолигархической и антикоррупционной борьбы массовое движение (николовцы назвали это «бархатной революцией»). Они оба в итоге пошли против интересов Арцаха. Никол ценой крови реализовал тер-петросяновский план по избавлению от Арцаха. И сейчас он ведет пропаганду в левоновских кодах, мол, границы с Азербайджаном и Турцией откроются, и «Серго джан» заживет.
unnamed
Как отец «кидает» сына и как их нужно выбросить на свалку
Бесконечно можно смотреть, удивляться и питать отвращение по части поведения Тер-Петросяна. После становления Никола премьером Тер-Петросян публично или латентно выражал Пашиняну поддержку, приветствовал все его беззакония, поддерживал позорного качества государственное управление и боролся с его оппонентами. Однако сейчас он хочет дистанцироваться от «народного» премьера. Это тоже аморально. То есть Тер-Петросян аморален как в человеческом, так и в политическом плане.
После отстранения от власти Левон вернулся в 2008-ом в политику в качестве клятвенного сергоджановца. Никол же организовал «1 марта», чтобы его духовный отец стал президентом и реализовал план поэтапной сдачи Арцаха. Они угробили 10 человек, но государство сумело себя защитить.
После смены власти 1998-го и 1 марта 2008-го левоно-николовской команде не были даны адекватные политико-правовые оценки, и именно поэтому сорняк братания с турками снова взрос и заполнил собой всё поле. А в конце к власти пришел пережиток основателя политической аморальности, и мы получили эту трагедию.
Следовательно, важнейшим предусловием оздоровления Армении и Арцаха является основательное вычищение поля от политических сорняков. В первую очередь в идейном смысле. Пока этого сделано не будет, наша страна не будет иметь шанса встать на ноги. Внеочередные выборы должны быть использованы с этой целью.