Սև լճի մերձակայքում տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որը հարթվել է. ՊՆ
Մայիսի 12-ին և 13-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 21-ի կեսօրի դրությամբ, էական փոփոխություններ չի կրել։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Մայիսի 20-ի երեկոյան, հայկական և ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում և լրատվամիջոցներով տարածվող՝ հայ և ադրբեջանցի զինվորականների մասնակցությամբ տեսանյութերի պատճառաբանությամբ, Սև լճի մերձակայքում, տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որը հարթվել է վերադաս հրամանատարության ջանքերով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է ձեռնպահ մնալ նմանատիպ տեսանյութերի տարածումից։ Դրանք որևէ կերպ չեն օգնում խնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ նպաստելով լարվածության անհարկի ավելացմանը։
Ընդհանուր առմամբ՝ իրավիճակը կայուն է։ Հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումները լիարժեք վերահսկում են իրադրությունը՝ շարունակելով արգելափակված պահել ադրբեջանցի զինվորականներին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Около Черного озера произошла ссора между армянскими и азербайджанскими военными – Минобороны
Ситуация после провокаций, осуществленных ВС Азербайджана на армяно-азербайджанской границе 12-13 мая, по положению на полдень 21 мая существенно не изменилась.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны республики, вечером 20 мая по причине распространяемых в армянских и азербайджанских соцсетях и СМИ видеоматериалов с участием армянских и азербайджанских военнослужащих, близ Черного озера произошла ссора, которая была урегулирована усилиями вышестоящего командования.
Минобороны Армении призывает воздерживаться от распространения подобных видеоматериалов. Они никоим образом не содействуют мирному разрешению вопроса, способствуя ненужной эскалации напряженности.
В целом ситуация стабильная. Подразделения ВС Армении полностью контролируют ситуацию, продолжая держать заблокированными азербайджанских военнослужащих, отмечает Минобороны РА.