Ովքեր են տեղյակ եղել սկանդալային փաստաթղթի շուրջ բանակցություններից
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սկանդալային փաստաթղթի շուրջ բանակցություններին արտգործնախարարությունը՝ ի դեմս նախարար Արա Այվազյանի, չի մասնակցել։ Նախօրեին մեր լրագրողին հայտնել է ԱԳ նախարարության լրատվականը՝ հավելելով, որ այդ գործընթացին ուժայիններն են մասնակցել։ Իսկ ինչո՞ւ ուժայինները։ «Խոսքը ուժային դիրքերի մասին է»։
Տեղեկություններ կան, որ Նիկոլ Փաշինյանը միայնակ է բանակցել, առանց դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների մասնակցության։ Գաղտնի է պահել նաեւ թիմից, բացառությամբ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Արսեն Թորոսյանի եւ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի։
Հիշեցնենք, որ այդ փաստաթղթով, ըստ լուրերի, Տավուշի 5-6 գյուղ եւ Տիգրանաշեն՝ Քյարքի գյուղն է պատրաստվում տալ Ադրբեջանին, ինչպես նաեւ մի շարք կարեւորագույն բարձունքներ»:

Кто был в курсе переговоров вокруг скандального документа
Газета «Грапарак» пишет, что МИД Армении в лице министра Ара Айвазяна не участвовало в переговорах вокруг скандального документа. Об этом накануне сообщили корреспонденту издания в пресс-службе МИД, добавив, что в этом процессе участвовали силовики. На вопрос, а почему силовики, ответили: «Речь касается силовых позиций».
Есть сведения, что Никол Пашинян один вел переговоры – без участия представителей дипломатического корпуса. Держал это втайне также от своей команды, за исключением руководителя аппарата Арсена Торосяна и и.о. вице-премьера Тиграна Авиняна.
Напомним, муссируются сведения, что согласно этому документу Азербайджану будут переданы 5-6 сел в Тавушском марзе и село Тигранашен – Кярки в Араратском марзе, а также ряд важных высот.