«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը վերաբերում էր միայն ԼՂ-ին և ոչ թե Ադրբեջանի և Հայաստանի պետական սահմանի սահմանազատմանը և սահմանագծմանը». ՌԴ փոխարտգործնախարար
Ռուսաստանի Դաշնության փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոյի խոսքով՝ Մոսկվայի համար նշանակություն չունի, թե կմասնակցի արդյոք Ռուսաստանը Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանի հստակեցման գործընթացին, թե ոչ:
Այս մասին պաշտոնյան հայտարարել է այսօր Կազանում անցկացվող «Վալդայ» միջազգային քննարկման ակումբի Կենտրոնական Ասիային նվիրված համաժողովի շրջանակում, գրում է «Կոմերսանտ»-ը:
«Մեզ համար գլխավորն այն չէ, թե քանի մասնակից կա այս գործընթացում, այլ այն է, որ հարցը լուծվի հնարավորինս արագ և խաղաղ ճանապարհով: Մեր խնդիրն է կողմերին միմյանց հետ շփման մեջ դնել: Եթե նրանք կարողանան հարցը լուծել երկկողմ ձևաչափով, մենք միայն կողմ ենք»,-մանրամասնել է Ռուդենկոն՝ պատասխանելով Բաքվից հնչող հայտարարություններին վերաբերող հարցին այն մասին, թե սահմանի հստակեցումը պետք է տեղի ունենա երկկողմ ձևաչափով:
Բացի այդ, պաշտոնյան շեշտել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, որը ստորագրել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները, «վերաբերում էր միայն Լեռնային Ղարաբաղին և չէր վերաբերում Ադրբեջանի և Հայաստանի պետական սահմանի սահմանազատմանը և սահմանագծմանը»:
«Այժմ տեղի ունեցող միջադեպը առնչություն չունի Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Հետևաբար, ռուսական խաղաղապահ զորախումբը չի կարող որևէ դեր ունենալ այս հարցում»,-վստահեցրել է Ռուդենկոն:

МИД РФ допустил уточнение границы Армении и Азербайджана в двустороннем порядке
Замминистра иностранных дел России Андрей Руденко заявил изданию «Коммерсантъ», что Москве не важно, будет она участвовать в процессе уточнения границы между Арменией и Азербайджаном или нет. Беседа проходила на полях конференции по Центральной Азии международного дискуссионного клуба «Валдай» в Казани.
«Нам главное не сколько участников у этого процесса, а то, чтобы он был решен как можно быстрее и мирными средствами», – заявил он изданию, отвечая на вопрос об отношении к звучащим из Баку высказываниям, что уточнение границы должно проходить в двухстороннем порядке.
«Наша задача – выводить стороны на контакты друг с другом. Если они могут решить вопрос в двустороннем порядке – мы только за», – пояснил Руденко.
Он также подчеркнул, что заявление от 9 ноября 2020 года, которое подписали лидеры России, Армении и Азербайджана, «касалось только Нагорного Карабаха и не касалось делимитации и демаркации государственной границы между Азербайджаном и Арменией»: «Инцидент, который имеет место сейчас, не связан с Нагорным Карабахом. Поэтому российский миротворческий контингент в этом плане не может играть никакой роли».
В любом случае, по словам заместителя главы МИД РФ, результатом этой работы «должен стать договор о государственной границе, которого нет и никогда не было».