Պուտինը և Ալիևը քննարկել են Արցախի հարցը և հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույց է ունեցել, որի ընթացքում քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը՝ շեշտը դնելով տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման վրա՝ «2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմային հայտարարությունների տառին և ոգուն համապատասխան»: Տեղեկությունը հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել վերջերս հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպին։
«Ընդհանուր տրամադրվածություն կա, որ կարգավորումը իրականացվի բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով։ Ռուսական կողմը կշարունակի միջնորդական ջանքերն ու խորհրդատվական աջակցության ցուցաբերումը, որն ուղղված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացի մեկնարկի մասին պայմանավորվածության ձեռքբերմանը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ կողմերը կարծիքներ են փոխանակել երկկողմ օրակարգի առանցքային հարցերի շուրջ:

Путин обсудил с Алиевым Карабах и инцидент на армяно-азербайджанской границе
Президент России Владимир Путин обсудил по телефону с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым Нагорный Карабах с акцентом на решение практических задач по обеспечению безопасности в регионе «в полном соответствии с буквой и духом трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года и от 11 января 2021 года». Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
В этом контексте было уделено внимание недавнему инциденту на азербайджано-армянской границе.
«Общий настрой на то, чтобы урегулирование велось исключительно политико-дипломатическими методами. Российская сторона продолжит посреднические усилия и оказание консультативного содействия, направленного на достижение между Азербайджаном и Арменией договорённости о запуске процесса делимитации и демаркации государственной границы», – говорится в сообщении.
Отмечается, что стороны также провели обмен мнениями по ключевым аспектам двусторонней повестки дня.