Ողջամիտ ժամկետներում ադրբեջանցի զինվորականների՝ իրենց ելման դիրքեր չվերադառնալու դեպքում ՀՀ զինված ուժերն իրավունք են վերապահում խնդիրը լուծել ուժային տարբերակով. ՊՆ
Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին մայիսի 12-ին և 13-ին իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 18-ի երեկոյան դրությամբ, փոփոխություն չի կրել։ Իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կարևորում է խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը և բարձր գնահատում այդ ուղղությամբ տարբեր երկրների և միջազգային կառույցների կողմից ներդրված ջանքերը, հաշվի նստելով նրանց հնչեցրած՝ խաղաղ հանգուցալուծման կոչերի հետ։ Այս առումով, մայիսի 14-ից մեկնարկած բանակցությունները դեռևս ընթացքի մեջ են:
Այդուհանդերձ, ողջամիտ ժամկետներում խաղաղ կարգավորման բացակայության, այն է՝ ադրբեջանցի զինվորականների՝ առանց նախապայմանների իրենց ելման դիրքեր չվերադառնալու դեպքում, ՀՀ զինված ուժերն իրավունք են վերապահում խնդիրը լուծել այլ, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով։
Մեկ անգամ ևս հայտարարում ենք, որ ցանկացած ոտնձգություն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի է, և ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը։

Если азербайджанские ВС не вернутся на свои позиции, Армения оставляет за собой право решить вопрос силовым путем – Минобороны
Если азербайджанские военные не вернутся на свои позиции без предварительных условий, Вооруженные силы Армении оставляют за собой право решить вопрос другими способами, в том числе силовыми. Об этом говорится в заявлении Минобороны Армении.
«По состоянию на вечер 18 мая ситуация на армяно-азербайджанской границе после провокаций, осуществленных вооруженными силами Азербайджана 12 и 13 мая, не изменилась. Обстановка относительно спокойная.
Министерство обороны Армении подчеркивает необходимость мирного урегулирования вопроса, высоко оценивает усилия, прилагаемые различными странами и международными организациями в этом направлении, учитывая их призывы к мирному решению. В связи с этим переговоры, начатые 14 мая, все еще продолжаются.
Однако в случае отсутствия мирного урегулирования в разумные сроки, то есть в случае, если азербайджанские военные не вернутся на свои позиции без предварительных условий, Вооруженные силы Армении оставляют за собой право решить вопрос другими способами, в том числе силовыми.
Вновь заявляем, что любое посягательство на суверенные территории Республики Армения абсолютно неприемлемо, азербайджанские военные обязаны покинуть территорию Армении», – говорится в заявлении Минобороны РА.