Հունիսի  20-ի ջրբաժանը
Եվ այսպես, վարչապետի կրկնակի չընտրության մարազմատիկ պրոցեդուրաներն ավարտվեցին։ Խորհրդարանն իրավունքի ուժով արձակվեց ու հունիսի 20–ին կլինեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։
Քոչարյան VS Փաշինյան
Դեռևս հայտնի չէ, թե քանի կուսակցություն և կուսակցությունների դաշինք կմասնակցեն արտահերթին, բայց արդեն հայտնի են քաղաքական ռինգի հիմնական մասնակիցները։ Մի կողմում պարտության, ստի, կեղծիքի, մահաբերության, կոռուպցիայի, դիլետանտության քայլող խորհրդանիշ Նիկոլ Փաշինյանն է, մյուս կողմում՝ նորանկախ Հայաստանի ու Արցախի ամենաարդյունավետ ղեկավարը՝ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Մի կողմում մեր պարտությունների դեմքն է, մյուս կողմում՝ հաղթանակների։ Երկբևեռ դիմակայության մեջ մյուս քաղաքական ուժերը տեղավորվելու են այս տիրույթում։
Նիկոլը 2018–ին վարչապետ դառնալուց հետո ուներ հնարավորություն դրական առումով գերազանցելու իր բոլոր նախորդներին, սակայն գնաց սխալ ճանապարհով։ Ոմանք կարծում են, որ նա հենց այդ սխալ ճանապարհով գնալու համար էր բերվել իշխանության մեր երկրի թշնամիների կողմից․ սա տեսակետ է, որը հաստատել կամ հերքել հնարավոր է միայն իշխանափոխությունից հետո։ Ամեն դեպքում արձանագրենք, որ Նիկոլը ձախողվել է բոլոր ոլորտներում ու աղետ բերել։
Հայկական ջրբաժան
Վերջին 3 տարիների ընթացում մեր երկրում մի քանի ջրբաժան է եղել։ Առաջինը 2018–ի մայիսին էր, երբ «թավշա» իշխանափոխություն տեղի ունեցավ։ Կյանքը բաժանվեց կամ բաժանեցին մինչև Նիկոլի վարչապետ դառնալը և դրանից հետո։ Նիկոլենք ամեն ինչ արեցին, որպեսզի նախկինում ինչ եղել է, ներկայացվի սև գույներով, իսկ իրենցից հետո՝ սպիտակ ու վարդագույն։ Գործի դրվեց ամբոխավարությունը, պոպուլիզմը, դեմագոգիան ու ստեղծվեցին բոլոր նախադրյալները պետական ինստիտուտները փլուզելու համար։
Հետո եղավ կորոնավիրուսային ջրբաժանը։ Կյանքը բաժանվեց մինչև վիրուսն ու դրանից հետո։ Նիկոլենք տապալեցին հակահամաճարակային պայքարն ու ՀՀ քաղաքացիներին տարան մահվան բերան։
2020–ի նոյեմբերի 9–ից հետո կյանքը բաժանվեց մինչև կապիտուլյացիան ու դրանից հետո եղած մասերի։ Նիկոլը տապալեց բանակցային գործընթացը, սադրեց պատերազմ, բերեց կապիտուլյացիա՝ դառնալով Արցախի տարածքի 2/3–ի, պետականության կորստի պատճառ, բերելով հազարավոր մահեր, վիրավորներ, թողնելով տասնյակ հազարավորին անտուն։
Հիմա նոր ջրբաժան կա մեր կյանքում։ Հունիսի 20–ին որոշվելու է, թե ով կհաղթի։ Էրդողանն ու Ալիևն՝ ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի, կեղծիքներով վերարտադրությա՞ն, թե՞ ՀՀ քաղաքացիները։ Վերջիններիս հաղթանակի շանսը մարմնավորվում է Քոչարյանով և հայկական բևեռում գործող բոլոր այն ուժերով, որոնք դեմ են պարտության խորհրդանիշի վերարտադրությանը։
Հունիսի 20–ին կլինի ջրբաժան։ Ընտրության արդյունքներով պարզ կդառնա, թե արդյոք հայ ժողովուրդը կհայտնվի աշխարհի ժողովուրդների կարմիր գրքո՞ւմ, թե՞ կկարողանա մեջքն ուղղել, հաստատել արժանապատիվ խաղաղություն, կառուցել Նիկոլի ավիրած երկիրն ու բուժել Արցախի ծորացող վերքերը։

Водораздел 20-го июня
Итак, маразматичная процедура двойного неизбрания премьера завершилась. Парламен распущен силой права, и 20-го июня состоятся внеочередные парламентские выборы.
Кочарян VS Пашинян
Пока неясно, сколько партий и партийных альянсов примут участие в выборах, но уже известны основные соперники политического ринга. По одну сторону – живое воплощение поражения, лжи, фальши, смертоносности, коррупции и дилетантизма Никол Пашинян, а по другую – самый эффективный руководитель новонезависимой Армении и Арцаха Роберт Кочарян. По одну сторону находится олицетворение наших поражений, а по другую – наших побед. В этом двухполюсном противостоянии все остальные политические силы будут позиционировать по одну из этих сторон.
После становления премьером в 2018-ом Никол имел шанс превзойти в позитивном плане всех своих предшественников, но пошел по неверному пути. Некоторые считают, что он был приведен к власти врагами нашей страны, чтобы пойти именно по этому неверному пути. Это точка зрения, подтвердить или опровергнуть которую можно будет лишь после смены власти. В любом случае, констатируем, что Никол провалился во всех сферах и принес нам катастрофу.
Армянский водораздел
В ходе последних 3 лет в нашей стране было несколько водоразделов. Первый – в мае 2018-го, когда произошла «бархатная» смена власти. Жизнь разделилась или была разделена на до и после становления Никола премьером. Николовцы сделали всё, чтобы преподнести всё имевшееся в прошлом в черных цветах, а то, что было после них, – белым и розовым. Были задействованы охлократия, популизм, демагогия и созданы все предпосылки для развала государственных институтов.
Затем случился коронавирусный водораздел. Жизнь разделилась на до и после появления вируса. Николовцы провалили борьбу с эпидемией и угробили сотни и тысячи граждан РА.
После 9-го ноября 2020-го жизнь разделилась на до и после капитуляции. Никол провалил переговорный процесс, спровоцировал войну, привел к капитуляции, став причиной потери 2/3 территорий и государственности Арцаха, принес тысячи погибших и раненых, оставил без крова десятки тысяч людей.
Сейчас в нашей жизни появился новый водораздел. 20-го июня решится, кто победит. Эрдоган и Алиев – в виде воспроизводства власти Никола Пашиняна путем фальсификаций, или граждане РА? Шанс на победу последних олицетворяет Кочарян и все те действующие в армянском полюсе силы, которые против воспроизводства символа поражения.
20-го июня станет водоразделом. По результатам выборов станет ясно, окажется ли армянский народ в красной книге народов мира, или он сможет выправить спину, установить достойный мир, отстроить разрушенную Николом страну и вылечить кровоточащие раны Арцаха.