Ինչ է ուզում Լևոն Տեր–Պետրոսյանը․ հունիսի 21–ին ընդառաջ
ՀՀ երեք նախագահներով միավորվելն ու փոփոխությունների գնալը քաղաքական ռոմանտիզմի ոլորտից է։ Նման ռոմանտիկ առաջարկ է հրապարակավ արել Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, ում քաղաքական ռոմանտիզմի հետևորդ չես համարի։ Հետևաբար հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ է նա հրապարակավ նման բան առաջարկում՝ նախապես իմանալով, որ այդ առաջարկը չի ընդունվելու։ Հատկապես, երբ մասնավոր հանդիպման ժամանակ առաջարկն արդեն մերժվել է։
Նիկոլից տարանջատվելու սուր ցանկությունը
Անկե՞ղծ է Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, երբ հայտարարում է, որ Նիկոլ Փաշինյանին պետք է հեռացնել։ Ամենայն հավանականությամբ՝ այո՛։
Ազնի՞վ է իր գործողություններում Տեր–Պետրոսյանը, երբ հայտարարում է, որ Նիկոլին քշելու համար պետք է ՀՀ երեք նախագահները միասնական ցուցակ կազմեն, իրենք չհավակնեն իշխանության և այդ տարբերակով մասնակցեն քաղաքական գործընթացներին։ Ո՛չ, ՀՀ 1–ին նախագահն ազնիվ չէ։ Քաղաքական ռոմանտիզմի տակ լրիվ այլ հաշվարկ է թաքնված։
Տեր–Պետրոսյանն այդպիսի հայտարարություն անելով նախ փորձում է տարանջատվել Նիկոլ Փաշինյանից։ Որքան էլ նրանց միջև կա ներտեսակային պայքար ու նախանձ, միևնույն է հանրային ընկալման մեջ նրանք նույն միջավայրի ու նույն քիրվայական տիրույթի գործիչներ են։
Տեր–Պետրոսյանը Քոչարյանի ու Սարգսյանի հետ միասնաբար հանդես գալու առաջարկով փորձում է ցույց տալ, թե ինչքան է ինքն ուզում հեռացնել Նիկոլին, որ անգամ իր ոխերիմ քաղաքական հակառակորդների հետ է պատրաստ միավորվել։
Նկատենք, որ Տեր–Պետրոսյանը փորձում է տարանջատվել անձից, այլ ոչ թե կոդերից, քանզի բոլոր այն հակապետական քայլերը, որոնք արվում էին Նիկոլի կողմից վերջին 3 տարիների ընթացքում, ողջունվում էին Տեր–Պետրոսյանի կողմից։ Դե իսկ Արցախի մասով տեղի ունեցավ այն, ինչի մասին խոսում էր ՀՀ 1–ին նախագահը դեռևս արցախյան 1–ին պատերազմի ժամանակ, օրինակ, «Կոմսոմոլսկայա պրավդային» տված հարցազրույցում։ Նա Արցախը տեսնում էր Ադրբեջանի կազմում։ Նիկոլին որ մնար, հիմա Արցախն ամբողջությամբ Ադրբեջանի կազմում կլիներ, բայց ռուսների միջամտությամբ Ստեփանակերտն ու հարակից փոքրիկ տարածքները փաստացի անցել են Ռուսաստանին՝ անորոշ հեռանկարով։
Նիկոլի ու Լևոնի տարբերությունն այն է, որ վերջինս պատրաստ էր ամբողջը հանձնել թղթով։ Նիկոլն էլ էր պատրաստ ամբողջը հանձնելուն, բայց դա արեց պայմանավորված պատերազմով, որպեսզի, ինչպես ինքն է ասում, իրեն չասեն՝ «Նիկոլ դավաճան»։ Ասել է թե՝ Նիկոլն իրագործեց լևոնական ծրագիրը, բայց արյունոտ տարբերակով, այսինքն՝ իր ոճով։ Ինչպես որ 2008թ․ մարտի 1–ին էր Նիկոլը փորձում արյունով գալ իշխանության, այնպես էլ 2020–ին արյունով արեց իր սրտի ուզածը, որը տարիներ շարունակ քարոզել էր՝ լևոնական կոդերի շրջանակներում։
Հունիսի 21–ին ընդառաջ
Տեր–Պետրոսյանի «ռոմանտիկ» առաջարկն ուներ նաև այլ՝ ներքաղաքական ենթատեքստ։
Նա ուզում էր ցույց տալ, թե, իբր, հանուն Նիկոլից ազատվելու և երկիրն այս վիճակից դուրս բերելու՝ փորձում է համախմբել բոլորին, գնալ ինքնազոհության՝ շատ լավ իմանալով մյուսների պատասխանը։
Լևոնը փակ հանդիպման թեման հրապարակայնացրեց այն հաշվարկով, որ եթե հունիսի 20–ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում Նիկոլին հաջողվի կեղծել ու պահել աթոռը, ապա ինքը միանգամից դրա համար կմեղադրի հատկապես Ռոբերտ Քոչարյանին՝ հայտարարելով, որ ահա ինքն ուզում էր փրկել հայրենիքը, բայց ոմանց քաղաքական հավակնությունները և սխալ հաշվարկը թույլ չտվեցին դա անել։
Եվ այսպես, Լևոն Տեր–Պետրոսյանը ներքուստ ցանկանում է Նիկոլի վերարտադրություն, որպեսզի հունիսի 21–ին հանդես գա «Տեսա՞ք, բա որ ասում էի, բայց ինձ, ավա՜ղ, չլսեցին, և ահա թե ով է մեղավորը․․․» ոճի հայտարարությամբ։ Մի խոսքով՝ ոչ մի անձնական բան, միայն քաղաքականություն։ Ու դատելով ամենից՝ Տեր–Պետրոսյանը միակը չէ, որ պատրաստվում է հունիսի 21–ին։

Чего хочет Левон Тер-Петросян: навстречу 21-му июня
Объединение трех президентов и совместная борьба за изменения в стране из жанра политической романтики. С подобным романтичным предложением публично выступил Левон Тер-Петросян, которого вряд ли можно причислить к политическим романтикам. Следовательно, возникает вопрос: почему он публично предлагает подобное, прекрасно зная, что это предложение принято не будет? В особенности когда в ходе частной встречи данное предложение уже было отвергнуто.
Острое желание дистанцироваться от Никола
Искренен ли Левон Тер-Петросян, когда заявляет, что Никола Пашиняна нужно отстранить? По всей вероятности, да!
Честен ли в своих действиях Тер-Петросян, когда заявляет, что для отстранения Никола 3 президента РА должны сформировать совместный список, не претендовать при этом на власть и участвовать в этом варианте в политических процессах? Нет, 1-ый президент РА не честен! Под политическим романтизмом скрыт совсем другой расчет.
Подобным заявлением Тер-Петросян, прежде всего, пытается дистанцироваться от Никола Пашиняна. Какой бы сильной ни была имеющаяся между ними внутривидовая борьба и зависть, все равно в общественном восприятии они – деятели одной среды и сторонники братания с турками.
Предложением совместного выступления с Кочаряном и Саргсяном Тер-Петросян пытается показать, будто его желание отстранить Никола настолько сильно, что он готов объединиться даже со своими заклятыми политическими противниками.
Заметим, что Тер-Петросян хочет дистанцироваться от личности, а не кодов, поскольку все те антигосударственные шаги, которые предпринимались Николом последние 3 года, Тер-Петросяном приветствовались. По части же Арцаха произошло то, о чем 1-ый президент РА говорил еще во время первой арцахской войны, например, в интервью «Комсомольской правде». Он видел Арцах в составе Азербайджана. Будь на то воля Никола, Арцах целиком оказался бы в составе Азербайджана, но при вмешательстве русских Степанакерт и небольшие территории вокруг него фактически перешли России – с неопределенной перспективой.
Отличие Никола от Левона в том, что последний был готов сдать Арцах на бумаге. Никол тоже был готов всё сдать, но сделал это путем договоренной войны, чтобы, как он сам выразился, его не назвали «Никол – предатель». Иными словами, Никол реализовал левоновский план, но кровавым путем, то есть в присущем ему стиле. Точно так же, как 1-го марта 2008-го Никол пытался прийти к власти на крови, так и в 2020-ом реализовал на крови желаемое, которое он пропагандировал на протяжении лет в рамках левоновских кодов.
Навстречу 21-го июня
«Романтичное» предложение Тер-Петросяна имело также другой, внутриполитический подтекст.
Он хотел показать, будто во имя избавления от Никола и выведения страны из этого положения пытается объединить всех и готов пойти на самопожертвование, прекрасно зная при этом ответ других.
Левон разгласил тему закрытой встречи с тем расчетом, что в случае фальсификации Николом результатов предстоящих 20-го июня внеочередных парламентских выборов и удержания им власти он обвинит в этом в особенности Роберта Кочаряна, заявив, мол, он хотел спасти страну, но этому помешали политические амбиции и неверные расчеты некоторых.
Итак, Левон Тер-Петросян внутренне хочет воспроизводства власти Никола, чтобы выступить 21-го июня с заявление в стиле «Увидели? Я ведь говорил. Но меня, к сожалению, никто не послушался, и вот кто виноват…». Словом, ничего личного, лишь политика. И, судя по всему, Тер-Петросян не единственный, кто готовится к 21-му июня.