Միքայել Հարությունյանի մեղադրանքը փոխվել է
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի մեղադրանքը Հատուկ քննչական ծառայությունում վերաորակվել է: Տեղեկությունը Sputnik Արմենիային հայտնեցին ՀՔԾ–ից։
Հարությունյանն այժմ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի (սահմանադրական կարգը տապալելը) փոխարեն որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309 հոդվածի 3-րդ մասով (Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Հիշեցնենք` ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանին մեղադրանք էր առաջադրվել 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների օրերին սահմանադրական կարգը տապալելու համար, նա հեռակա կարգով դատապարտվել է կալանքի, նրա նկատմամբ միջազգային հետախուզում էր հայտարարվել:
Սակայն 2018 թվականին Հայաստանի ոստիկանությունը հայտարարեց, որ ռուսական կողմից գրավոր ծանուցում է ստացել Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզությունը դադարեցնելու մասին: Նշենք, որ նախկին նախարարը նաև ՌԴ քաղաքացի է։
Այս տարվա ապրիլի 9-ին նա փոստային առաքման միջոցով դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին։ Հաղորդման համար հիմք էր հանդիսացել այն փաստը, որ նախաքննություն իրականացնող մարմինը, անտեսելով ՀՀ ՍԴ որոշումը, ըստ որի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը ճանաչվել է ՀՀ սահմանադրությանը հակասող և անվավեր, շարունակում է այդ հոդվածով քրեական հետապնդում իրականացնել Միքայել Հարությունյանի նկատմամբ։

Микаелу Арутюняну изменили обвинение
Специальная следственная служба Армении переквалифицировала обвинение, предъявленное бывшему министру обороны Армении Микаелу Арутюняну. Эту информацию «Sputnik Армения» подтвердили в ССС.
В настоящее время Арутюнян привлечен в качестве обвиняемого по части 3 статьи 309 Уголовного кодекса Армении (превышение служебных полномочий, по неосторожности повлекшее тяжелые последствия).
Ранее экс-главе оборонного ведомства Армении было предъявлено обвинение по статье 300.1 УК (свержение конституционного строя).
Напомним, Микаел Арутюнян обвиняется по делу о событиях 1-2 марта 2008 года, вместе с экс-президентом Робертом Кочаряном и рядом других должностных лиц. Тогда, во время столкновения оппозиции и сил правопорядка, погибли 10 человек. Кочарян и остальные обвинялись в свержении конституционного строя по статье 300.1, которую Конституционный суд признал противоречащей Основному закону.
9 апреля Арутюнян направил письмо из Москвы генеральному прокурору Армении Артуру Давтяну, поскольку 26 марта Конституционный суд Армении признал антиконституционной статью 300.1 (свержение конституционного строя) УК, по которой ему было предъявлено обвинение.