Գործարք և տեսարաններ
Պետք է արժանին մատուցել Լևոն Տեր–Պետրոսյանին, ով մայիսի 31–ին  բավական անկեղծացավ՝ հայտարարելով, թե իր համար տաբուներ չկան  և իշխանության հետ սպասվելիք «երկխոսությունը», այո, գործարք կարելի է որակել։
«Վերջին հաշվով, ցանկացած բանակցություն կամ երկխոսություն գործարք է, որը բխում է կա՛մ երկու կողմերի մասնավոր, կա՛մ էլ հասարակությունների ու պետությունների ընդհանրական շահերից»,– ասաց ՀԱԿ առաջնորդը՝ սպասվող «երկխոսության» արդյունքում ակնկալվող  գործարքը, բնականաբար, ներկայացնելով հանրային ու պետական շահի լույսի ներքո։
Ուշագրավ է, որ գործարքից խոսել չուզող և այդ թեմայով կարծիքներ հայտնողների   մեջ չարամիտների ման եկող Տեր–Պետրոսյանը գործարքի թեմային հատկացրեց իր ժամուկեսանոց ելույթի մի զգալի մասը՝ դրանով իսկ ակամայից խոստովանելով, որ կոմպլեքսավորվել է տարածված խոսակցությունների մասով ու փորձում է արդարանալ։
Թե որքանով է սերժա–լևոնական գործարքը առնչվում և առնչվելու հանրային ու պետական շահին՝ ամեն մարդ կարող է դատել իր մտավոր կարողություններից ու բարոյական հատկանիշներից ելնելով։
Նկատենք, որ մինչև այժմ Սերժ Սարգսյանի հետ գործարքներ են կնքել այնպիսի «ականավոր» գործիչներ, ինչպիսիք են՝ Արթուր Բաղդասարյանը, Արտաշես Գեղամյանը, Վիկտոր Դալլաքյանը, Մանվել Գրիգորյանը և այլք, ովքեր ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի հետ «երկխոսելուց» առաջ տերպետրոսյանական ոճի կամ տեղ–տեղ նույնիսկ ավելի կոշտ բառապաշարով էին հիշում Սարգսյանին։ Զարմանալի զուգադիպությամբ՝ Ս. Սարգսյանի հաճախորդը դառնալուց հետո բոլոր այդ մարդիկ իրենց քայլը հիմնավորում էին բացառապես «պետական շահով» առաջնորդվելու ցանկությամբ։
Տեր–Պետրոսյանինը մի քիչ ավելի ծանր դեպք է լինելու, քանի որ նա, նույն այդ «պետական շահից» ելնելով, ներս է մտնում «երկխոսության» բացված դռնով՝ 10 զոհերի և հարյուրավոր վիրավորների բեռն ուսին («թող ոչ մի զոհ չպահանջվի ինձնից բացի»)։

Нужно отдать должное Левону Тер-Петросяну, который 31 мая достаточно разоткровенничался, заявив, что для него нет табу, и согласился, что предстоящий «диалог» с властями можно назвать сделкой.
«В конечном счете, любые переговоры или диалог – это сделка, которая вытекает из частных интересов обеих сторон, или же из общих интересов обществ или государств», – сказал лидер АНК, естественно, представляя ожидаемую в результате предстоящего «диалога» сделку в свете интересов государства и общества.
Примечательно, что нежелающий говорить о сделке и видящий в выражающих на данную тему мнения людях злоумышленников Тер-Петросян уделил теме сделки значительную часть своего полуторачасового выступления, тем самым невольно признавшись, что комплексует из-за распространенных разговоров и пытается оправдаться.
Насколько серже-левоновская сделка связана и будет связана с общественными и государственными интересами, каждый может судить по мере своих умственных способностей и моральных качеств.
Заметим, что до сих пор с Сержем Саргсяном заключили сделки такие деятели, как Артур Багдасарян, Арташес Гегамян, Виктор Даллакян, Манвел Григорян и другие, которые до вступления в «диалог» с «гибким» руководителем РПА упоминали Саргсяна в тер-петросяновском стиле, а местами – еще более резким лексиконом. По удивительному совпадению после превращения в клиентов Саргсяна все эти люди аргументировали свой шаг исключительно желанием руководствоваться «государственными интересами».
Случай с Тер-Петросяном будет немного сложнее, поскольку он, исходя из того же «государственного интереса», входит в открытую дверь для «диалога», неся на плечах тяжкий груз ответственности за гибель десяти и ранения сотен людей («пусть не будет жертв, кроме меня»).