«Սահմանադրական» խեղկատակություն
Մեր Սահմանադրությունը գրված է եղել վարչապետի համար։ Ոչ թե այսինչյան այսինչի, այլ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողի համար։ Ով նստում է աթոռին, նա էլ օգտվում է։
Վարչապետը փոխվեց, բայց իր վրայով կարված «կոստյումը» մնաց։ Նիկոլը քննադատում էր այդ «կոստյումը», դրա կարողներին ու պատվիրատուին, բայց հենց հագավ այն, անմիջապես դուրն եկավ։
Մեր Սահմանադրությունը քաղաքական ճգնաժամերի լուծման տարօրինակ տարբերակներ է առաջարկում, քանզի գրվել է այն կանխավարկածով, որ դրանք չեն լինելու, իսկ եթե լինեն, ապա կհանգուցալուծվեն միայն ֆորս–մաժորային տարբերակով։
2018–ին Հայաստանը հայտնվեց ֆորսմաժորային իրավիճակում․ փողոցից մեկը քայլելով եկավ Երևան և մտավ վարչապետի կաբինետ։ Մինչև Երևան գալը նրան միացել էին միայն հանրությանն անհայտ մարդիկ ու «չալո» անունով մի շուն։
Երևանում չալոյենց միացան օտարերկրյա գործակալական ցանցերը։ Հետո թամաշա անողները։ Հետո մերժելու ցանկություն ունեցողները։ Հետո ջուր ուղարկողներն ու կաշը գնաց։ Հրապարակում շնից շատ մարդ հավաքվեց։ Կեղծեցին Աբաջյանի պապիկին, ոստիկան «Աշոտի» «տատիկին», ամեն ինչ։
Հնդկական սերիալի սիրահարների համար նոր հերոս էր հայտնվել՝ ֆիրդուսնոցից զինվորականի մայկայով, կեղծ արյունով սրտիկած բինտով ձեռքը փաթաթած կեղծ Մոնթեն՝ բեմի վրա ուրիշների ձեռքից միկրոֆոնը զոռով խլող յուր կնոջ հետ։
Վարչապետափոխությունը և 2018–ի դեկտեմբերի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները զուտ օրենսդրական առումով տեղի ունեցան խեղկատակային տարբերակով։ Բոլորը գիտեին, որ թատրոնի են մասնակցում, բայց մասնակցում էին, քանզի Սահմանադրությունն էր այդպես նախատեսել։ Տեղի ունեցավ կեղծ հրաժարական, կեղծ չընտրություն, ևս մեկ կեղծ չընտրություն և արտահերթ խորհրդարանականը, որը հեշտությամբ կեղծվեց հեղափոխական էյֆորիայի աղմուկի տակ։
Իսկ ինչպե՞ս դա տեղի ունեցավ։ Մոռացողների համար հիշեցնեմ։
Սկզբում խորհրդարանական մեծամասնությունը մի քանի լրացուցիչ կնոպկա ապահովեց, որպեսզի Նիկոլը դառնա վարչապետ։ Հետո «ժողովրդի» վարչապետ Նիկոլը, երբ արդեն հասցրել էր սեփականաշնորհել ընտրությունների կազմակերպման «կոստյումը», որոշեց գնալ արտահերթ ընտրությունների։ Դրանից հետո մազալու կինոն սկսվեց։ Պարզվեց, որ մեր Սահմանադրությունը բառիս բուն իմաստով կապիկություն է նախատեսել նման իրավիճակների համար։ Որպեսզի տեղի ունենա արտահերթ ընտրություն, գործող վարչապետը պետք է հրաժարական տա, հետո երկու անգամ «տապալվի», ու տեղի ունենան արտահերթ ընտրություններ։
Այսօր այդ կապիկությունն ու «սահմանադրական» խեղկատակությունը կրկնվում է։ Նիկոլն այսօր պետք է չընտրվի վարչապետ, որպեսզի․․․ մնա վարչապետ ու փորձի կեղծել ընտրությունները։ Այս կապիկությունը ևս մեկ անգամ կկրկնվի ու մենք կմտնենք արտահերթ ընտրությունների բուն գործընթացի մեջ։
Հայ ժողովրդի միակ խնդիրը պետք է լինի այս խեղկատակության էջը ամուր փակելն ու դավաճան–խեղկատակին պատմության աղբանոց ուղարկելը՝ մինչև այդ Քրեական օրենսգրքրի ծանրագույն հոդվածների տակ մտցնելով։

«Конституционная» клоунада
Наша Конституция была написана для премьера. Не конкретно кого-то, а занимающего премьерское кресло человека. Кто его занимает, тот им и пользуется.
Премьер сменился, но выкроенный под него «костюм» остался. Никол критиковал этот «костюм», его «портных» и заказчика, но, как только в него влез, сразу же его одобрил.
Наша Конституция предлагает странный вариант решения политического кризиса, так как была написана в той презумпции, что кризисов не будет, а если они и будут, то окажутся разрешены лишь по форс-мажорному сценарию.
В 2018-ом Армения оказалась в форс-мажорной ситуации: некто с улицы пришел шествием в Ереван и вошел в премьерский кабинет. До его прихода в столицу к нему присоединились лишь не известные обществу люди и дворняжка по кличке «Чало».
В Ереване к ним присоединились иностранные агентурные сети. Затем – зеваки. После – желающие отвергнуть. Потом – поставщики воды, и завертелось. Народу на площади стало битком. Были сфальсифицированы дедушка Абаджяна, «бабушка» полицейского Ашота, да всё в целом.
Для любителей индийских сериалов появился новый герой в купленной с толкучки майке цвета хаки – фальшивый Монте с перебинтованной рукой с нарочитым пятном «крови» в виде сердечка, сопровождаемый своей женой, вырывающей микрофон из рук других.
Смена премьера и внеочередные парламентские выборы в декабре 2018-го в правовом плане произошли в клоунском варианте. Все знали, что участвуют в постановке, но принимали участие, так как этого требовала Конституция. Произошли псевдоотставка, фиктивное неизбрание, повторенное затем на бис, и внеочередные парламентские выборы, с легкостью сфальсифицированные под революционную эйфорию.
А как всё это произошло? Тем, кто забыл, – в качестве напоминания.
Сначала парламентское большинство обеспечило несколько дополнительных кнопок, чтобы Никол стал премьером. Затем «народный» премьер, который уже успел приватизировать «костюм» по организации выборов, решил пойти на внеочередные выборы. После этого весь цирк и начался. Выяснилось, что наша Конституция предусмотрела для подобных случаев обезьянничество. Чтобы состоялись внеочередные выборы, действующий премьер должен подать в отставку, затем дважды «провалиться» с избранием, а потом должны быть назначены новые выборы НС.
Сегодня это обезьянничество и «конституционная» клоунада повторяются. Никол сегодня должен быть не избран премьером, чтобы… остаться таковым и попытаться сфальсифицировать выборы. Это обезьянничество повторится еще раз, и мы войдем в непосредственный процесс внеочередных выборов.
Задачей армянского народа должно быть закрытие страницы этой клоунады и оставление этого предателя-клона на свалке истории с обременением его бытия тягчайшими статьями Уголовного кодекса.