ԵՄ-ն կոչ է անում ազատել բոլոր ռազմագերիներին` անկախ նրանց ձերբակալման հանգամանքներից
Եվրամիությունը ողջունել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին կողմերի միջև ստորագրված համաձայնության արդյունքում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը և դրական արդյունքները, որոնք ձեռք են բերվել այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են աճյունների վերադարձը և մարդասիրական օգնություն տրամադրումը հակամարտությունից տուժած բնակչությանը, ասվում է ԵՄ հայտարարությունում:
Եվրամիությունը ևս մեկ անգամ նշում է, որ նոր ջանքեր են անհրաժեշտ երկու երկրների միջև վստահություն հաստատելու և կայուն խաղաղության ուղղությամբ առաջընթաց գրանցելու համար: Սա ենթադրում է զերծ մնալ թշնամական և վիրավորական հռետորաբանությունից, հնարավորինս շուտ ավարտել բոլոր ռազմագերիների և կալանավորվածների վերադարձը ՝ անկախ նրանց ձերբակալման հանգամանքներից, և համագործակցել նաև ականազերծման ու այլ կարևոր հարցերի շուրջ:
«Այս համատեքստում, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից նախարարների կոմիտեին վերջերս կատարված ծանուցումից հետո, որը Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնում նշված միջանկյալ միջոցառումների վերաբերյալ է, շեշտում ենք, որ Դատարանի նախադեպային իրավունքը հստակորեն հաստատել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մասնակից պետությունները պարտավոր են պահպանել միջանկյալ միջոցները, և կոչ ենք անում Ադրբեջանին տրամադրել դատարանի կողմից պահանջվող մնացյալ տեղեկատվությունը»,-ասված է ԵՄ հայտարարությունում:

ЕС призвал Азербайджан предоставить ЕСПЧ всю необходимую информацию об армянских пленных
Европейский Союз (ЕС) призвал Азербайджан предоставить Европейскому суду по правам человека всю информацию о пленных армянах, ранее запрошенную судом. Соответствующее заявление было распространено Евросоюзом в четверг.
Европейский союз в очередной раз приветствовал укрепление режима прекращения огня после заявления о прекращении боевых действий от 9 ноября 2020 года, а также позитивные результаты по линии возвращения останков погибших и гуманитарной помощи пострадавшим в конфликте.
«Однако Европейский союз повторяет, что необходимы новые усилия для укрепления доверия между двумя странами и продвижения к прочному миру. Это означает отказ от враждебной и оскорбительной риторики, возвращение всех военнопленных и задержанных в кратчайшие сроки, независимо от того, при каких обстоятельствах они были задержаны, и сотрудничество и по другим важным вопросам, как например – разминирование», – говорится в заявлении.
Европейский союз (ЕС) обратился к последнему уведомлению Европейского суда по правам человека, направленному Совету министров в связи с промежуточными мерами, связанными с военным конфликтом в Карабахе.
«Прецедентным правом суда четко отмечено, что государства-участники Европейской конвенции по правам человека обязаны соблюдать промежуточные меры, поэтому мы призываем Азербайджан предоставить всю недостающую информацию, которую потребовал суд», – говорится в заявлении.