Եթե 2020–ի նոյեմբերի 9–ից հետո հանրային ճնշում չլիներ, ապա Նիկոլ Փաշինյանը չէր գնա արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների։ Նա այդ ընտրություններն ուզում է վերածել դավաճանության հաղթարշավի ու կոլեկտիվ հանցագործության ակտի։
Արցախը հանձնելու տասնամյակների մոլուցքը
Նիկոլի համար ոչ մի ողբերգություն տեղի չի ունեցել։ «Հայկական ժամանակ» թերթոնը տարիներ շարունակ գրում էր, որ Արցախը պետք է հանձնել Ադրբեջանին, որպեսզի լավ ապրել։ Գրում էր, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը պետք է հանել ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգից, որպեսզի թուրքերը մեզ լավ աչքով նայեն։ Գրում էր նաև, որ Մեղրիի միջանցքը պետք է դարձնել թուրք–ադրբեջանական տարանցիկ գոտի և լավ ապրել։
Նիկոլի թերթոնը նաև հակառուսական քարոզ էր տանում։ Այնպես որ, Նիկոլը վարչապետի կարգավիճակում արել ու անում է այն, ինչը երկար ժամանակ քարոզել է որպես թերթոնի գլխավոր խմբագիր ու պատգամավոր։
Նիկոլի ու ՀՀՇ–ածին մյուս քարոզիչների գրածների ու հայտարարածների կյանքի կոչման 1–ին փորձն ավարտվեց 1998–ի իշխանափոխությամբ։ 2–րդ փորձը 2008–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ էր։ Նիկոլի հրահրմամբ տեղի ունեցան բախումներ, ունեցանք 10 զոհ և մոտ 200 վիրավոր ոստիկան։ Թուրքամետ կոդի հաղթանակ այդ ժամանակ թույլ չտրվեց։
Նիկոլենց թուրքամետ գիծը հաջողության հասավ 2018–ին, քանզի Հայաստանը զգալի թուլացել էր 2008–ից հետո և դարձել խոցելի։
Այն, ինչ արեց Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ դառնալուց հետո, պլանավորված էր։ Պայմանավորված պատերազմում տարածքներն ու պետականությունը հանձնվեցին։ Հիմա քիրվայության տոտալ քարոզ է մտել։ Նիկոլը թուրքին ու ադրբեջանցուն տալիս է այն, ինչ նրանք կերազեին ընդամենը երեք տարի առաջ։
Եթե ներքին դիմադրությունը և ռուսների շահը չլինեին, ապա Ալիևն արդեն Երևանում սելֆիներ կաներ Նիկոլի հետ։ Ռուսները չթողեցին Ստեփանակերտի անկում, իսկ ներքին դիմադրությունը բերեց արտահերթ ընտրությունների (ցանկալին, իհարկե, Նիկոլի հեռացումն էր մինչև արտահերթը, սակայն դա, ցավոք, տեղի չունեցավ, իսկ թե ինչու, արդեն այլ խոսակցության թեմա է)։
Այժմ ամենակարևորն այն է, որ Նիկոլը հեռացվի, այլապես Հայաստանն ու ՀՀ քաղաքացիներին կարելի է գրանցել քաղաքական պատմության կարմիր գրքում։
Նիկոլի ուզածը և գառների հնազանդությունը
Նիկոլի մարտավարությունը տեսանելի է։ Նա հնարավորինս շատ հանցակիցներ է փնտրում։ Նա դա փորձելու է անել ընտրությունների ժամանակ՝ քվե պոկելով և մինչև ընտրությունները՝ տարբեր հայտնի մարդկանց հետ հանդիպելով։
Երեկ նա հանդիպել էր Հայաստանի ծանրամարտի ու ըմբշամարտի հավաքականի անդամներին, մեդալակիրներին։
Նիկոլի մոտիվացիան պարզ է՝ իր դավաճանական կապիտուլյացիայի գործարքի մեջ ներքաշել շատ մարդկանց ու դարձնել հանցակից։ Պարզ չէ, սակայն, կամա թե ակամա հանցակից դարձողների մոտիվացիան։ Գնում եք, Նիկոլի ձեռքը սեղմում եք, որ ի՞նչ անեք։ Չեք ամաչո՞ւմ։
Շուշին ու Արցախի 75 տոկոսը գիտակցաբար հանձնած, հազարավոր տղաների գիտակցաբար մահվան բերան ուղարկած (որ իրեն չասեն՝ «Նիկոլ դավաճան»), Հայաստանին «էն գլխից» պարտության տարած Նիկոլի ձեռքն ինչպե՞ս եք սեղմում։
Մի խոսքով, սպասվող ընտրություններում հայ ժողովուրդը բոլոր հարցերի պատասխանը կտա ու կստանա։ Հարցեր ու պատասխաններ կստանա նաև աշխարհը, որը զարմացած հետևում է, թե ինչպես է Հայաստանում դեռ իշխանության ղեկին մնացել պետությունը խայտառակ պարտության տարած ղեկավարը։
Նիկոլը հանցակիցներ է փնտրում ու․․․ գտնում

Если бы после 9-го ноября 2020-го не было общественного давления, Никол Пашинян не пошел бы на внеочередные парламентские выборы. Он хочет превратить эти выборы в победное шествие предательства и акт коллективного преступления.
Мания сдачи Арцаха длиной в десятилетия
Для Никола не произошло никакой трагедии. Газетенка «Айкакан жаманак» на протяжении лет писала о том, что Арцах должен быть сдан Азербайджану, чтобы у нас была возможность хорошо жить. Писала, что вопрос международного признания Геноцида армян должен быть снят с внешнеполитической повестки РА, чтобы турки к нам хорошо относились. Писала также, что Мегринский коридор нужно превратить в азербайджано-турецкую транзитную зону, и жить припеваючи.
Газетенка Никола проводила также антироссийскую пропаганду. Так что, Никол делал и продолжает делать в статусе премьера то, что он пропагандировал на протяжении лет к качестве главного редактора газетенки и депутата НС.
Первая попытка реализации написанного и заявленного Николом и другими АОД-орожденными пропагандистами завершилась сменой власти 1998-го. Вторая попытка была в ходе президентских выборов 2008-го. С подачи Никола произошли столкновения, приведшие к 10 жертвам и около 200 раненым. Победы протурецкого кода тогда допущено не было.
Протурецкая линия николовцев добилась успеха в 2018-ом, так как после 2008-го Армения ощутимо ослабла и стала уязвимой.
То, что предпринял Никол Пашинян после становления премьером, было спланированным. В ходе договоренной войны были сданы территории и государственность. Сейчас идет тотальная пропаганды братания с турками. Никол дает азербайджанцам и туркам то, о чем еще 3 года назад они могли лишь мечтать.
Не будь внутреннего сопротивления и российских интересов, Алиев делал бы селфи с Николом уже в Ереване. Русские не допустили падения Степанакерта, а внутреннее сопротивление привело к внеочередным выборам (несомненно, желаемым было отстранение Никола до внеочередных выборов, но этого, к сожалению, не случилось, а почему – тема для отдельного разговора).
Сейчас самым главным является отстранение Никола, иначе Армению и граждан РА можно будет внести в «красную книгу» политической истории.
Чаяния Никола и овечье послушание
Тактика Никола очевидна. Он ищет максимально возможное количество соучастников. Он попытается сделать это в ходе выборов – в виде набора голосов, и до выборов – встречаясь с различными известными фигурами.
Накануне он встретился с членами и медалистами сборной Армении по тяжелой атлетике и борьбе.
Мотивация Никола ясна: втянуть в свою предательскую сделку по капитуляции максимальное количество людей и сделать их своими соучастниками. Непонятна, однако, мотивация тех, кто волей-неволей становится его соучастником. Идете и пожимаете Николу руку, чтобы что? Неужели не стыдно?
Как вы можете пожимать руку сознательно сдавшему Шуши и 75 процентов Арцаха, поведшему тысячи парней на верную смерть (чтобы его потом не назвали «Никол – предатель») и изначально запрограммировавшему Армению на поражение Николу?
Словом, в ходе предстоящих выборов армянский народ даст и получит ответы на все вопросы. Вопросы и ответы получит также остальной мир, удивленно следящий за тем, как в Армении у руля государства всё еще остается приведший страну к поражению руководитель.
Никол ищет соучастников и… находит