Ադրբեջանցիները, հայերեն խոսելով, ծուղակի մեջ են գցել զինվորներին. 300 զոհ տեսած ժամկետային զինվորը պատմում է՝ Շուշիի մարտերը ամենադաժանն էին (տեսանյութ)
Նարեկ Թումանյանը զորակոչվելուց 2.5 ամիս անց արդեն Հադրութում էր. Թշնամին անցել էր հարձակման ու 18-20 տարեկան տղաները պաշտպանում էին առաջնագիծը։ Չնայած սպասում էին, որ դեմ դիմաց կկռվեն թշնամու դեմ, բայց հետո հասկացան, որ անպաշտպան են՝ թշնամին երկնքից է հարձակվում։
30 օր Հադրութում կռիվ տալուց հետո նահանջի հրաման ստացան։ Քայլեցին մինչև Մարտունու շրջան, ապա տեղափոխվեցին Ասկերան։ Նոյեմբերի 5-ին հրաման են ստացել տեղափոխվել Շուշի։ Բերդաքաղաքն էլ ապահովություն չխոստացավ զինվորներին։
«Մենք չգիտեինք, որ այդպես լարված է վիճակը։ Ընդհանրապես մեզ մինչև պատերազմը բացատրում էին, որ Շուշին ամենաապահով մասն է ամբողջ Արցախում»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմել է զինծառայողը։
Մեքենաները չէին էլ հասցնում մտնել Շուշի, ճանապարհին կանգնեցնում էին ու ոտքով բարձրանում։ Երկու ժամ մարտեր վարելուց հետո հրաման են ստանում, որ մի փոքր նահանջեն։ Երկու օր անց, Նարեկը հրամանատարի հետ հայտնվել է շրջափակման մեջ։ Հրամանատարը զոհվում է մարտի դաշտում, երբ հայերենին վարժ տիրապետող թշնամին մոլորեցրել է հայ զինվորների խմբին։
«Ասում էին օգնություն է եկել, վիրավոր ունեք, եկեք օգնեք։ Մեզ շփոթեցնելով դեպի իրենց են կանչում, մեր վաշտի հրամանատարն էլ հավատում է, որ հայեր են ու առաջանում։ 10 մետրի վրա իրենք կրակեցին, նռնակներ նետեցին, առջեւից գնացող զինվորները ու սպաները զոհվեցին»,-պատմում է Նարեկը։
Թշնամին՝ մոտակայքում էր, օղակն աստիճանաբար փոքրանում էր, զինվորներն անընդհատ պակասում էին։ Իրավիճակն անկայուն էր դարձել։ Գրեթե անելանելի վիճակում էին հայտնվել։ Նարեկի պատմելով, անգամ ադրբեջանցիների հետ հանդիպումը թվում էր՝ վերջին կանգառն է, բայց նույնիսկ այդ ժամանակ կարողացան խուսափել սպառնացող վտանգից։ Հրամանատարի զոհվելուց հետո ժայռերի տակ են թաքնվել, որ խուսափեն հարվածներից։ Միակ ելքը անտառ մտնելն էր, որը ևս թիրախավորել էր թշնամին։
«Հասկանում ենք, որ ուրիշ տարբերակ չունենք։ Եթե մեկ տոկոս շանս կա, որ կարող ենք փրկվել, դա անտառն է։ Ճանապարհին եթե մնանք, հաստատ չենք փրկվելու։ Խոսք էր տպավորվել, որ զինվորներից մեկը ասաց՝ հիմա եթե մտնենք անտառ, ու զոհվենք, մոռացեք մեր դիերը գտնելու մասին, ավելի լավ է մնանք ճանապարհին զոհվենք՝ բաց տարածքում, որ մեզ գտնեն, եթե մի բան լինի։ Մեր դասակի հրամանատարը մտնում է անտառ մեզանից առաջ, բայց մենք իրեն կորցնում ենք ու մեզ առաջնորդում են մեր սերժանտները»,-ասաց Նարեկը։
Անտառ մտնելու առաջին փորձի ժամանակ շատ են լինում զոհերը։ Դաժան դրվագների մասին Նարեկը լռում է։ 20 հոգու է հաջողվում անտառ մտնել։ Ստեփանակերտը պատերազմի վերջին կանգառն էր։ Հիմա, երբ հետադարձ հայացք է նետում, հասկանում է, որ սա առաջին հերթին գոյության պայքար էր։ Նարեկի հիշողության մեջ ընդգծվել են Շուշիի մարտերը, որոնք ըստ իրեն՝ ամենադաժանն էին։
«Մենք իջնում ենք այնքան, որ հանդիպում ենք մի խումբ ադրբեջանցիների, մեզանից քիչ են լինում։ Փորձում են էլի միամտացնել ու էլի հայերեն են խոսում։ Հասկանում ենք, որ իրենք ադրբեջանցի են ու հարձակվում ենք։ Իրենք հասկացնում են, որ ճանապարհ կտան մեզ, որ դուրս գանք Ստեփանակերտ։ Մեր տղաներից մեկը նկատում է, որ նռնակը տալիս են վիրավորի ձեռքը, որ իրենց գնալուց հետո իրեն պայթեցնի, մեզ էլ հետը ու կրակոցով վերացնում վիրավորին։ Նորից մարտի մեջ ենք մտնում ու վիրավորներ տալիս»։
Անտառով հաջողվում է անցնել ու գետի հունով հասնել Ստեփանակերտ ուր իրենց դիմավորում են ՄՈԲ-ի տղաները։
Նարեկը հիմա, շարունակում է ծառայությունը Արցախում։ Մեկ տարի է մնացել, որ ավարտի ծառայությունը։ Պատերազմի ելքն արդար չի համարում, ասում է՝ եթե հողերը տալու էին թշնամուն, չպետք է այսքան զոհեր ունենային։ Նարեկը 300-ից ավելի զոհ է տեսել։
Ծառայակիցների համար կյանք է երազում, որոնք ապրելու և արարելու իրավունք ունեին։ Ավաղ, այսօր արդեն կորուստն անդառնալի է, իսկ բազում հարցեր դեռևս պատասխաններ չունեն։

«Бои за Шуши были самыми ожесточенными»: солдат-срочник рассказал, через что им пришлось пройти (видео)
Нарек Туманян спустя два с половиной месяца после призыва в армию оказался уже в Гадруте. Враг перешел в наступление, передовую обороняли 18-летние и 20-летние парни. Они ждали, что будут сражаться с врагом лицом к лицу, но враг нападал с воздуха.
После 30 дней боев в Гадруте им приказали отступать. Они пешком добрались до Мартунинского района, а затем их перевели в Аскеран. 5 ноября они получили приказ отправиться в Шуши.
«Мы не знали, что ситуация настолько накалилась. Нам до войны говорили, что Шуши – это самое безопасное место во всем Арцахе», – рассказал солдат в беседе с корреспондентом «ФактИнфо».
Машины даже не успевали въехать в Шуши: по дороге останавливались, и они шли пешком. После двухчасового боя им приказали немного отступить. Спустя два дня Нарек вместе с командиром попали в окружение. Командир находился на поле боя, когда враг, который свободно владел армянским, ввел группу армянских военнослужащих в заблуждение.
«Говорили, пришла помощь, есть раненые, идите помогите. Нас заманивали к себе. А наш командир роты поверил, что это армяне, и выдвинулся вперед. Они открыли огонь с расстояния 10 метров, стали бросать гранаты. Солдаты и офицеры, которые шли впереди, погибли», – рассказывает Нарек.
Враг был поблизости, кольцо постепенно сжималось, солдат становилось все меньше. Ситуация вышла из-под контроля, они оказались почти в безвыходной ситуации. Со слов Нарека, даже встреча с азербайджанцами казалась последней остановкой, но даже тогда им удалось избежать нависшей угрозы. После гибели командира они укрылись под скалами от ударов. Единственным выходом было укрыться в лесу, который также оказался под прицелом врага.
«Понимаем, что у нас нет другого варианта. Если даже есть хоть какой-то шанс выжить, то это лес. Если мы останемся на дороге, то точно не спасемся. Слова одного из военнослужащих врезались мне в память. Он сказал, если мы сейчас зайдем в лес, то забудьте о том, что наши тела тут найдут. Лучше мы останемся погибать на дороге, но на территории, чтобы нас нашли, если с нами что-то случится. Командир нашего взвода заходит в лес первым, но мы его теряем из виду, и командование на себя берут сержанты», – рассказал Нарек.
При первом заходе в лес были большие потери. Нарек умалчивает о страшных эпизодах. Двадцатерым удается войти в лес. Степанакерт был последней точкой в войне. Теперь, оглядываясь назад, понимает, что это в первую очередь была борьба за существование. По словам Нарека, бои за Шуши были самыми ожесточенными.
«Мы на спуске встретили группу азербайджанцев. Их было меньше, чем нас. Они пытались снова запутать нас и говорили на армянском. Мы догадались, что они азербайджанцы и бросились в атаку. Они понимают, что они откроют дорогу на Степанакерт. Один из наших ребят замечает, что они вложили раненому в руки гранату, чтобы он взорвал себя и нас заодно после их ухода. Заметив это, он, открыв огонь, ликвидировал раненого. Снова вступаем в бой и несем потери ранеными», – рассказал он.
Им удается через лес выйти и по руслу реки добраться до Степанакерта, где встретили их резервисты.
Нарек в настоящее время продолжает службу в Арцахе. Ему остался год до демобилизации. Он не считает исход войны справедливым: если собирались отдать земли врагу, то зачем столько жертв. Нарек видел более 300 погибших.
«Они наравне со мной бились за то, чтобы все мы жили. Теперь их нет рядом. Мне больно, что я живу, а их уже нет» – сказал он.