ՀԱՊԿ-ը մտադիր է բարձրացնել կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի պատրաստականության աստիճանը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը կարծում է, որ պետք է բարձրացնել կազմակերպության կառավարման մարմինների պատրաստականության աստիճանը՝ հաշվի առնելով ռազմաքաղաքական իրավիճակը։ Այդ մասին նա հայտարարել է Դուշանբեում անցկացված ՀԱՊԿ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստից հետո։
Զասի խոսքով՝ այսօր ռազմաքաղաքական իրավիճակն աշխարհում բավական բարդ ու անկայուն է։
«Մենք առնվազն պետք է բաարձրացնենք կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի ուժերի ու միջոցների կառավարման մարմինների պատրաստականության մակարդակը՝ նախատեսված խնդիրների լուծման համար»,-ասել է Զասը։
Այդ պատճառով փոխվում են Կոլեկտիվ ուժերի արագ արձագանքման հրամանատարության ձևավորման մոտեցումները։ Նպատակը՝ պատրաստականության ու շարժունակության մեծացումն է։
Նիստին մասնակցել են Հայաստանի ԶՈւ ներկայացուցիչը, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի ու Տաջիկստանի պաշտպանության նախարարները։

ОДКБ намерена повысить степень готовности системы коллективной безопасности
Генсек Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Станислав Зась считает необходимым повысить готовность органов управления системы коллективной безопасности стран-участниц организации с учетом военно-политической обстановки. Об этом он заявил по итогам заседания Совета министров обороны стран ОДКБ в Душанбе.
По словам Зася, военно-политическая обстановка в мире сегодня достаточно сложная и нестабильная.
«Как минимум, мы должны повышать готовность органов управления сил и средств системы коллективной безопасности в выполнении задач по предназначению», – сказал Зась.
В этой связи, отметил глава организации, меняются подходы к формированию командования Коллективных сил оперативного реагирования.
«Мы меняем подходы к комплектованию и формированию командования нашими силами с целью повышения его готовности и мобильности», – заявил он.
В заседании участвовали представитель ВС Армении, министры обороны России, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.