Պուտինը և Մակրոնը պայմանավորվել են ԼՂ հարցով հանդես գալ կոնկրետ նախաձեռնություններով
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պայմանավորվել են հանդես գալ «կոնկրետ նախաձեռնություններով»՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կայունացման նպատակով: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Le Figaro-ն, այդ մասին հայտարարել է Ելիսեյան պալատի մամուլի ծառայությունը:
Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում Մակրոնն ընդգծել է պատանդների, հումանիտար աջակցության և ժառանգության պահանման հարցերում կոնկրետ առաջընթացի հասնելու անհրաժեշտությունը:
«Երկու նախագահները պայմանավորվել են վերականգնել ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում իրավիճակի տևական կարգավորման հասնելու գործում: Առաջիկա օրերին այդ ուղղությամբ կլինեն կոնկրետ նախաձեռնություններ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Путин и Макрон договорились выступить с конкретными инициативами по Нагорному Карабаху
Президент Франции Эмманюэль Макрон и президент РФ Владимир Путин во время телефонного разговора согласись в скором времени выступать с инициативами по решению проблемы Нагорного Карабаха. Как передает «Le Figaro», об этом сообщает Елисейский дворец.
В телефонном разговоре с Путиным Макрон подчеркнул необходимость достижения конкретного прогресса в вопросах освобождения пленных, оказания гуманитарной помощи и сохранения культурно-исторического наследия.
«Президенты двух стран договорились возобновить усилия по достижению прочного урегулирования в рамках Минской группы ОБСЕ. В ближайшие дни в этом направлении будут выдвинуты конкретные инициативы», – говорится в заявлении.