Հրաժարականից հետո պաշտոնավարելն իշխանության զավթում է, վարչապետն այլևս կառավարության անդամ չէ. իրավաբան
Այն պահից, երբ վարչապետը հրաժարական է տալիս, նա դադարում է կառավարության անդամ լինելուց, հետևաբար պնդումը, թե վարչապետը մինչև նոր կառավարության ձևավորումը շարունակում է իր պարտականությունների կատարումը որպես կառավարության անդամ, հիմնազուրկ է և հակասում է Սահմանադրությանը։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում ասաց իրավաբան Արթուր Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով իշխանության ներկայացուցիչների այն պնդմանը, թե հրաժարականից հետո Նիկոլ Փաշինյանի՝ որպես վարչապետի պաշտոնակատար գործունեությունը շարունակելը համապատասխանում է Սահմանադրությանը։
«Մինչև կառավարության հրաժարականը վարչապետն է հրաժարական տվել։ Կառավարության մյուս անդամները կառավարության հրաժարականից հետո շարունակելու են պաշտոնավարել, բայց ոչ վարչապետը»,–ընդգծեց նա։
Անդրադառնալով վարչապետի հրաժարականի՝ օրենքով նախատեսված հիմքերին, Հովհաննիսյանն ուշագրավ օրինակ բերեց։
Մատնանշելով «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության կարգի մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1֊ին կետը, ըստ որի՝ վարչապետը պարտավոր է հրաժարական ներկայացնել, եթե նա կորցրել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը կամ ձեռք է բերել այլ պետության քաղաքացիություն, իրավաբանն ասաց.
«Հիմա պատկերացրեք իրավիճակ, երբ վարչապետը ձեռք է բերում այլ երկրի քաղաքացիություն և այդ հիմքով հրաժարական է տալիս։ Հիմա ի՞նչ, ասենք՝ նա շարունակում է մեր վարչապետի պարտականությունները կատարել, մինչև նոր կառավարության ձևավորո՞ւմը, երբ Սահմանադությամբ ՀՀ վարչապետ կարող է լինել միայն ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող անձը: Նման իրավիճակում որևէ մեկն իրավունք չունի մեկնաբանել, որ, օրինակ, այլ երկրի քաղաքացիություն ստացած վարչապետը կարող է պաշտոնավարել մինչև նոր կառավարության ձևավորումը։ Նույնն էլ այս իրավիճակում. եթե վարչապետը հրաժարական է տվել՝ ի՞նչ հիմք ուզում է լինի, վերջ, նա դադարում է կառավարության անդամ լինելուց»։
Իրավաբանի պնդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարականից հետո շարունակում է իր լիազորություններն իրականացնել, ինչը քրեորեն պատժելի արարք է։
«Ստացվում է, որ Փաշինյանը Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով իշխանություն է զավթել, այսինքն՝ հրաժարականից հետո շարունակում է պաշտոնավարել»,–ասաց Հովհաննիսյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ ապրիլի 25–ին Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական տվեց և հայտարարեց արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մասին։ Փաշինյանը նաև հայտարարեց, որ ինքն այս ընթացքում կկատարի վարչապետի պարտականությունները՝ օրենսդրությամբ ու Սահմանադրությամբ նախատեսված ամբողջ ծավալով:
Փաշինյանի՝ որպես վարչապետի պաշտոնակատար գործունեությունը շարունակելու հարցը երեկվանից լուրջ քննարկումների տեղիք է տվել իրավական հանրության շրջանում։ Իրավաբանների մի մասը պնդում է, որ ՀՀ Սահմանադրության և գործող օրենսդրության ուժով Նիկոլ Փաշինյանը չի հանդիսանում ՀՀ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, իսկ այս ընթացքում նրա կողմից ստորագրված բոլոր որոշումներն առոչինչ են, իսկ հրամանները ենթակա չեն կատարման ՀՀ պետական կառավարման գործադիր մարմինների կողմից։ Մինչդեռ իշխանության ներկայացուցիչները վստահ են, որ գործընթացը համապատասխանում է Սահմանադրությանը, ուստի «շահագրգիռ ուժերին» հորդորում են զերծ մնալ ապատեղեկատվություն տարածելուց եւ կենտրոնանալ բովանդակային քարոզարշավ կազմակերպելու վրա»։

После отставки Никол Пашинян не является членом кабмина – юрист
С момента отставки премьер-министра он перестает быть членом правительства. Следовательно, утверждение о том, что премьер продолжает исполнять свои обязанности в качестве члена правительства до формирования нового кабинета министров, является необоснованным и противоречит Конституции. Об этом заявил в беседе с корреспондентом «News.am» юрист Артур Ованнисян, касаясь утверждения представителей властей о том, что продолжение работы Пашиняна после отставки в качестве и.о. главы кабмина соответствует Конституции.
«До отставки кабмина в отставку ушел его руководитель. Другие члены Правительства продолжат свою работу после отставки кабмина, но не премьер-министр», – пояснил Ованнисян.
Касаясь предусмотренных законом оснований для отставки премьер-министра, он привел примечательный пример. Указывая на пункт 1 части 2 статьи 6 закона «О структуре и порядке деятельности Правительства», согласно которому премьер-министр обязан уйти в отставку, если он утратил гражданство Республики Армения или обрел гражданство другого государства, юрист сказал: «А теперь представьте себе ситуацию, когда премьер-министр принимает гражданство другой страны и на этом основании уходит в отставку. И что, он должен будет продолжать исполнять обязанности до формирования нового правительства, когда по Конституции премьер-министром Республики Армения может быть только лицо, являющееся гражданином Республики Армения? То же самое творится и в этой ситуации: если премьер подал в отставку, какое бы ни было основание, все, он прекращает быть членом кабмина».
А у нас Пашинян после отставки продолжает исполнять свои полномочия, что является уголовно наказуемым деянием, подчеркнул он.
«Получается, что Пашинян захватил власть способом, не предусмотренным Конституцией, то есть он продолжает занимать этот пост и после своей отставки», – сказал юрист.
Напомним, что накануне Пашинян подал в отставку и объявил о проведении внеочередных парламентских выборов в Армении. Пашинян также отметил, что все это время именно он будет выполнять обязанности главы кабмина. Данный вопрос со вчерашнего дня активно обсуждается в правовом сообществе.