204 միլիոն դոլարի պարգևավճար՝ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք
AntiFake.am-ը պարբերաբար հրապարակել է պետական ապարատում և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում տրամադրվող պարգևավճարների վերաբերյալ տեղեկատվություն։ Այս հրապարակմամբ ներկայացնում ենք, թե որքան պարգևավճար են ստացել պետական տարբեր կառույցների աշխատակիցները 2020 թվականին՝ կորոնավիրուսային համաճարակի և պատերազմի պայմաններում, և որքան է կազմել Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք պարգևավճարների ընդհանուր չափը՝ սկսած 2018 թվականից։ Տվյալները մշակվել են պաշտոնական հարցումներց ստացված պատասխանների և Ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքից ստացված տեղեկությունների հիման վրա։
Այսպես, 2020 թվականին պետական ապարատում պարգևավճարների ընդհանուր չափը կազմել է 37,726,518,339 դրամ, որը համարժեք է 78.6 միլիոն ԱՄՆ դոլարին։
Մեկ միլիարդից ավելի չափով պարգևավճարներ բաժանվել են 8` մեծամասամբ ուժային կառույցներում։ Պարգևատրումների ամենամեծ չափը բաժին է ընկել Ոստիկանությանը՝ 9,440,069,160 դրամ, որին հաջորդում է Պետական եկամուտների կոմիտեն՝ 6,596,396,100 դրամով։ Ազգային անվտանգության ծառայությունում պարգևատրվել են 3,085,119,370 դրամի չափով, Դատական դեպարտամենտում՝ 2,148,554,350 դրամի չափով, Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում և փրկարարար ծառայությունում միասին պարգևատրվել են 2,110,431,950 դրամի չափով։ «Միլիարդատերների» ցանկում է նաև Վարչապետի աշխատակազմը՝ 1,634,215,530 դրամ պարգևատրումների չափով։ Ցանկը եզրափակում են Քննչական կոմիտեն՝ 1,398,243,200 և ԱՆ Քրեակատարողական ծառայությունը՝ 1,171,096,310 դրամի չափերով։
Քիչ չեն պարգևատրումները եղել նաև Դատախազությունում՝ 909,664,420 դրամ։ Իսկ Ազգային ժողովում պատգամավորներն ու ԱԺ աշխատակազմի աշխատակիցները պագևատրվել են 551,319,770 դրամի չափով։ Հանրապետության մայրաքաղաքի քաղաքապետարանում և վարչական շրջաններում պագևատրումները կազմել են 295,563,645 դրամ, ինչը անհամեմատ քիչ է կառույցում նախորդ տարվա պարգևատրումների չափից։
2020 թվականին պետական բյուջեից հատկացված պարգևավճարների ամփոփ տեղեկատվությունը՝ ստորև.
Կորոնավիրուսային համաճարակի և 44-օրյա աղետալի պատերազմի հետևանքների պայմաններում պետական ապարատում միայն այս տարվա առաջին ամիսների ընթացքում արդեն իսկ 10 միլիարդ 5 միլիոն դրամի պարգևավճարներ են բաժանվել։ Իսկ 2020 թվականին՝ թվարկված աղետների պայմաններում, շուրջ 3 միլիարդ դրամով ավելի շատ պարգևավճար է հատկացվել, քան նախորդ՝ 2019 թվականին, որի ընթացքում պարգևավճարների ընդհանուր չափը կազմել է 34,759,381,910 դրամ: Իսկ 2018 թվականին մայիսի 9-ից՝ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը ստանձնելուց ի վեր, պետական ապարատում պարգևավճարների ընդհանուր չափը կազմել է 15,744,577,969 դրամ։
Այսպիսով՝ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք հատկացվել է 98 միլիարդ 271 միլիոն դրամի պարգևավճար, որը համարժեք է ավելի քան 204 միլիոն ԱՄՆ դոլարին
Թե որքան սպառազինություն հնարավոր կլիներ գնել բանակի համար նշված գումարով կամ տնտեսությունը զարգացնելու համար ինչպես հնարավոր կլիներ օգտագործել այս գումաները կամ թե ինչ ծավալով հնարավոր կլիներ լուծել պատերազմի աղկետալի սոցիալական հետևանքները, թողնում ենք մասնագետների և հասարակության քննարկմանը։

Премии в размере 204 млн долларов при Николе Пашиняне
«AntiFake.am» периодически публикует информацию о премиях, предоставляемых органам местного самоуправления и государственному аппарату. В данной публикации мы представляем сумму премий, которую получили сотрудники различных госструктур в 2020 году в условиях коронавирусной эпидемии и военных действий, а также общую сумму премий, которая была выдана при Николе Пашиняне, начиная с 2018 года. Данные были обработаны на основе ответов, полученных на официальные запросы и информации, полученной с официального сайта Министерства финансов.
Таким образом, в 2020 году общая сумма премий в госаппарате составила 37.726.518.339 драмов, что эквивалентно 78,6 млн долларов США.
Были выделены премии на сумму более миллиарда драмов 8 структурам, в основном правоохранительным органам. Самое большое вознаграждение получила полиция в размере 9.440.069.160 драмов, за ней следует Комитет государственных доходов – 6.596.396 100 драмов. В Службе национальной безопасности получили премии в размере 3.085.119.370 драмов, в Судебном департаменте – 2.148.554.350 драмов, а в Министерстве по чрезвычайным ситуациям и в спасательной службе – на сумму 2.110.431.950 драмов. В списке «миллиардеров» находится также аппарат премьер-министра, которой получил премии в размере 1.634.215.530 драмов. Список завершает Следственный комитет – 1 398.243.200 и Пенитенциарная служба Министерства юстиции на сумму 1.171.096.310 драмов.
В прокуратуре также были выданы огромные премии в размере 909.664.420 драмов. А в Национальном собрании депутатам и аппарату НС были выплачены премии в размере 551.319.770 драмов. Премии в мэрии Еревана и административных округах составили 295.563.645 драмов, что несравнимо меньше суммы премий в структуре по сравнению с прошлом годом.
Сводная информация о премиях, выделенных из госбюджета в 2020 году, ниже.
В условиях 44-дневной катастрофической войны и коронавирусной эпидемии только за первые месяцы этого года в госаппарате уже выделены премии в размере 10 млрд. 5 млн. драмов. А в 2020 году в условиях перечисленных бедствий были выделены премии примерно на 3 млрд драмов больше, чем в предыдущем в 2019 году, в течение которого общая сумма премий составила 34.759.381.910 драмов. А с момента вступления в должность Никола Пашиняна (ред. с 9 мая 2018 года) общая сумма премий в госаппарате составила 15.744.577.969 драмов.
Так, при власти Никола Пашиняна были предоставлены премии в размере 98 млрд. 271 млн драмов, что эквивалентно более 204 млн долларов США.
Сколько вооружений можно было бы приобрести на указанные деньги для армии или как можно было бы использовать эти деньги для развития экономики или насколько можно было бы решить катастрофические социальные последствия войны, мы оставляем на обсуждение специалистов и общества.