Ինչու Բայդենն օգտագործեց «ցեղասպանություն» եզրույթը և ինչ կտա այն Հայաստանին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ապրիլքսանչորսյան հայտարարությունը սպասելի էր, քանզի այն անոնսվել էր շատ ավելի վաղ։ Սպասելի էր ոչ թե այն պատճառով, որ պաշտոնական Երևանի վարած քաղաքականությունն էր դրան բերել, այլ լրիվ այլ գործոնների ազդեցությամբ և ի հակառակ Նիկոլենց վարած քաղաքականության։
Ինչու խոսեց Բայդենը
Բայդենի հայտարարությունն ի հեճուկս Նիկոլ Փաշինյանի թուրքամետ և Հայոց ցեղասպանության փաստացի մոռացության քաղաքականության էր։
Բայդենը և ԱՄՆ դեմոկրատական կուսակցության ձախական թևը միշտ էլ հակված է եղել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելուն։
2009թ․Օբամա–Բայդեն զույգը, ինչպես նաև դեմոկրատական մեծամասնություն ունեցող Կոնգրեսը պատրաստ էին ավելին անել, քան հայտարարության մեջ «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելը, սակայն «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը մեջտեղ ընկավ ու ամեն ինչ կանգնեցվեց։
Հիմա Բայդենը՝ որպես նախագահ, առարկայական գնահատականներ տվեց 1915–ին տեղի ունեցածին՝ զուգահեռաբար նաև ոչ դիվանագիտորեն Ստամբուլի փոխարեն օգտագործելով Կոնստանդնապոլիս անունը։
ԱՄՆ վարչակազմը Հայոց ցեղասպանության հարցում նմանատիպ վերաբերմունք ցույց տվեց 2 գործոնների ազդեցության տակ՝ արժեքային և շահային։
Էրդողանն իրենց շան որդին է, բայց երբեմն ինքնուրույն շան որդի է
Ամերիկյան քաղաքականության մեջ քիչ չեն դեպքերը, երբ աչք է փակվում դաշնակից երկրի ղեկավարի սրիկայության վրա։ «Շան որդի է, բայց մեր շան որդին է» թևավոր դարձած խոսքը լավագույնս բնութագրում է այդ քաղաքականությունը։
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը ՆԱՏՕ–ի անդամ ու ԱՄՆ դաշնակից երկրի ղեկավար է, բայց երբեմն բարձր ինքնուրույնություն է ցուցաբերում, ինչը նյարդայնացնում է ԱՄՆ–ին։ Վերջինս տարբեր գործիքներ է կիրառում Թուրքիային ճնշելու և ինքնուրույնությունը նվազեցնելու համար։ Այդ գործիքներից մեկը Հայոց ցեղասպանության հարցն է։ Ասել է թե՝ Բայդենն իր ուղերձում ցեղասպանություն բառն օգտագործեց իր երկրի շահերից ելնելով։
Ինչ վերաբերում է արժեքներին, ապա հարկ է նկատել, որ ԱՄՆ–ում իշխանության են եկել գլոբալիզմի ու նեոտրոցկիզմի կողմնակից ուժեր։
ԱՄՆ–ում երեք խոշոր գաղափարաքաղաքական հոսանք կա՝ այսպես կոչված ազգայնական (WASP), իմպերիալիստական և գլոբալիստական։
Ազգայնական Թրամփը պարտվեց գլոբալիստական Բայդենին (իմպերիալիստական գծի կողմնակից Բուշ կրտսերը փառահեղորեն տապալվել էր մինչև այդ)։
Ամերիկյան գլոբալիստների համար մարդու իրավունքների թեման շատ մեծ սրությամբ է դրված։ Իրենք նեոտրոցկիստ ու նեոմարքսիստ են բոլոր հարցերում՝ սկսած սևամորթների պաշտպանությունից, վերջացրած գեդոնիստական երևույթների կուլտիվացիայով։
Այնպես որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Բայդենի թիմի համար նաև ռեալ–պոլիտիկից դուրս քայլ է՝ արժեքային կոդ։
Ի՞նչ կշահի Հայաստանը Բայդենի խոսքից
Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած Հայաստանը ոչ մի բանից ոչ մի օգուտ չի կարող քաղել։ Նիկոլը պարտության է տարել Հայաստանը բոլոր առումներով՝ մեզ զրկելով դաշնակիցներից, բարեկամներից, ընկերներից։
Կապիտուլացված երկիրը ինչպե՞ս կարող է օգտվել այս կամ այն բարենպաստ իրավիճակից, երբ այն շարունակում է ղեկավարել կապիտուլյանտը։
Նիկոլն իր վարչապետ դառնալու առաջին օրվանից քիրվայամետ գիծ է որդեգրել։ 2018–ից Հայաստանը վարում է 1998–ինմերժված քաղաքականության գավառական տարբերակը։
ՀՀՇ–ական վարչախումբը չէր համարում, որ պետք է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը դնել պետության արտաքին քաղաքականության օրակարգում։ Նիկոլը փաստացի ՀՀՇ–ական այդ կոդի մեջ է։ Ավելին՝ Նիկոլի թուրքամետ գիծը ցեղասպանության փաստացի ուրացում է նշանակում։ Իսկ դա էլ իր հերթին նշանակում է, որ Բայդենի հայտարարության մեջ պաշտոնական Երևանի ջանքը զրոյական է, եթե չասենք՝ հակադրվող։
Եթե մենք պաշտոնապես վարեինք այնպիսի քաղաքականություն, ինչպիսին որ կար 1998–ից հետո Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության շրջանում, ապա կարող էինք իրական օգուտներ քաղել, սակայն հիմա Բայդենի խոսքը մեզ ոչինչ չի տալու։
1998–ից հետո երբ որդեգրվեց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման քաղաքականությունը, հնարավոր եղավ հայ–թուրքական հարաբերությունները տարանջատել Արցախի հարցից։ Թուրքերը «Հայկական ցունամի» էին անվանում ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործըթնացն ու փորձում լեզու գտնել ՀՀ–ի հետ։ Հենց այդ փուլում էր, որ Էրդողանը նամակով դիմեց Ռոբերտ Քոչարյանին։ Այսինքն՝ մենք ստիպել էինք Թուրքիային գալ կառուցողական դաշտ ու պատրաստ լինել հարաբերությունների կարգավորմանն առանց նախապայմանների։ Սա՛ է հայամետ քաղաքականությունը, այլ ոչ թե խաղաղություն մուրալը, երկիրը կապիտուլյացիայի տանելն ու Հայաստանը թուրքերի ոտքերի տակ մատաղ անելը՝ հանուն աթոռի ու 3 տարվա թալանածը պահելու։
2009թ․ Օբամա–Բայդեն զույգը, ինչպես նաև դեմոկրատական մեծամասնություն ունեցող Կոնգրեսը պատրաստ էին ավելին անել, քան հայտարարության մեջ «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելը, սակայն «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը մեջտեղ ընկավ ու ամեն ինչ կանգնեցվեց։
Նիկոլն իր վարչապետ դառնալու առաջին օրվանից քիրվայամետ գիծ է որդեգրել։ 2018–ից Հայաստանը վարում է 1998–ին մերժված քաղաքականության գավառական տարբերակը։

Почему Байден использовал термин «геноцид» и что это даст Армении
Заявление президента США Джо Байдена 24-го апреля было ожидаемым, так как оно было анонсировано намного раньше. Было ожидаемым не по той причине, что к этому привела проводимая официальным Ереваном политика, а в силу совсем других факторов и вопреки политике власти Никола.
Почему Байден заговорил
Заявление Байджена было вопреки протурейкой и фактически направленной на забвение Геноцида армян политике Никола Пашиняна.
Байден и левое крыло Демпартии США всегда было склонно признать Геноцид армян.
В 2009-ом тандем Обама-Байден, а также демократическое большинство в Конгрессе были готовы сделать больше, чем использование в заявлении термина «геноцид», но в дело вмешалась «футбольная» дипломатия, и все было остановлено.
Сейчас Байден, в качестве президента США, дал предметную оценку событиям 1915 года, недипломатично использовав заодно вместо Стамбула прежнее название города – Константинополь.
Администрация США проявила в вопросе Геноцида армян подобное отношение под воздействием 2 факторов – ценностного и продиктованногоинтересами.
Эрдоган – их сукин сын, но иногда – самостоятельный сукин сын
В американской политике немало примеров того, когда на подлость руководителя союзного им государства попросту закрывались глаза. Ставшее крылатым выражение «сукин сын, но наш сукин сын» наилучшим образом характеризует эту политику.
Президент Турции Эрдоган – руководитель страны-члена НАТО и союзного США государства, но иногда он проявляет высокую степень самостоятельности, что и нервирует США. В Вашингтоне применяют различные инструменты для давления на Турцию и уменьшения ее самостоятельности. Одним из этих инструментов является вопрос Геноцида армян. То есть Байден использовал в своем обращении слово «геноцид», исход из интересов своей страны.
Что касается ценностной составляющей, то нужно заметить, что в США к власти пришли силы, являющиеся сторонниками глобализма и неотроцкизма.
В США есть 3 крупных идейно-политических течения: так называемое националистическое (WASP), империалистическое и глобалистское.
Националистический Трамп проиграл глобалистскому Байдену (сторонник империалистической линии Буш-младший успел до этого с треском провалиться).
Для американских глобалистов тема прав человека стоит очень остро. Они во всех вопросах являются неотроцкистамиинеомарксистами, начиная с защиты прав чернокожих и заканчивая культивацией гедонистских явлений.
Так что, признание Геноцида армян для команды Байдена является также шагом вне реал-политики, то есть ценностным кодом.
Что выиграет Армения от слов Байдена?
Руководимая Николом Пашиняном Армения не в состоянии извлечь пользу из чего бы то ни было. Никол привел Армению к поражению во всех отношениях, лишив нас союзников, друзей и доброжелателей.
Как капитулировавшая страна может воспользоваться той или иной благоприятной обстановкой, когда ее продолжает руководить капитулянт?
С первого же дня своего премьерства Никол взял линию на братание с турками. С 2018-го Армения проводит провинциальный вариант отвергнутой в 1998-ом политики.
Режим АОД не считал, что вопрос международного признания Геноцида армян нужно включить в повестку внешней политики государства. Никол фактически действовал в рамках этого АОД-овского кода. Более того, протурецкая линия Никола на деле означает забвение геноцида. Это, в свою очередь, означает, что в заявлении Байдена ноль усилий официального Еревана, если не сказать, что последний даже противился этому.
Если бы мы официально проводили такую политику, как в период президентства Роберта Кочаряна, то есть после 1998-го, то могли бы извлечь из этого реальную пользу, но сейчас заявление Байдена нам ничего не дает.
После 1998-го, когда начала проводиться государственная политика международного признания геноцида, стало возможным отделить армяно-турецкие отношения от вопроса Арцаха. Турки называли процесс международного признания геноцида «Армянским цунами» и пытались найти с РА общий язык. Именно на этом этапе Эрдоган обратился с письмом к Роберту Кочаряну. То есть мы заставили турка прийти в конструктивное поле и быть готовым к налаживанию отношений без предусловий. Проармянская политика выглядит именно так, а не в виде выпрашивания мира, капитуляции страны и заклания Армении перед турком – во имя занимаемого кресла и удержания награбленного за 3 года.
Администрация США проявила в вопросе Геноцида армян подобное отношение под воздействием 2 факторов – ценностного и продиктованного интересами.
Для американских глобалистов тема прав человека стоит очень остро. Они во всех вопросах являются неотроцкистами и неомарксистами, начиная с защиты прав чернокожих и заканчивая культивацией гедонистских явлений.