Կանադան ԼՂ պատերազմի պատճառով չեղարկել է ռազմական տեխնոլոգիաները Թուրքիա արտահանելու թույլտվությունը
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մարկ Գարնոն հայտնել է Թուրքիա սպառազինություն և ռազմական տեխնոլոգիաներ արտահանելու թույլտվությունները չեղարկելու որոշման մասին, քանի որ հետաքննությունը հաստատել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմում (2020թ. սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 10-ը) օգտագործվել են կանադական տեխնոլոգիաներ:
Պատերազմի ընթացքում Թուրքիային մատակարարված կանադական ռազմական տեխնոլոգիաների օգտագործման վերաբերյալ հաղորդումներից հետո Կանադան ժամանակավորապես կասեցրել էր Թուրքիային ռազմական սարքավորումների մատակարարումը:
«Կանադայի արտաքին գործերի նախարարությունը, խորհրդակցելով Ազգային պաշտպանության նախարարության հետ, ամբողջությամբ վերանայել է Թուրքիայի համար նախատեսված ռազմական նշանակության ապրանքների և տեխնոլոգիաների արտահանման բոլոր կասեցված և գործող թույլտվությունները: Հաշվի առնելով, որ ուսումնասիրությունը հավաստի ապացույցներ է հայտնաբերել այն մասին, որ Թուրքիա արտահանվող կանադական տեխնոլոգիան օգտագործվել է Լեռնային Ղարաբաղում, այսօր ես հայտարարում եմ 2020 թվականի կասեցված թույլտվությունները չեղարկելու մասին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Գարնոն: Նա ընդգծել է, որ կանադական տեխնոլոգիաների նման կիրառումը հակասում է Կանադայի արտաքին քաղաքականությանն ու չի համապատասխանում Թուրքիայի կողմից տրված հավաստիացումներին:
Մարկ Գարնոն հայտնել է, որ խոսել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ՝ նրան հայտնելու իրենց մտահոգություններն ու սկսելու երկխոսության մեխանիզմ կանադացի և թուրք պաշտոնյաների միջև՝ հանուն փոխադարձ վստահության մթնոլորտի ստեղծման:

Канада после войны в Карабахе отменила разрешение на экспорт военных технологий в Турцию
Министр иностранных дел Канады Марк Гарно сообщил о решении отменить разрешение на экспорт вооружений и военных технологий в Турцию, так как следствие подтвердило, что в войне, развязанной Азербайджаном в Нагорном Карабахе с 27 сентября 1920 года по 10 ноября 1920 года, были использованы канадские технологии.
Как передает «Арменпресс», после сообщений об использовании канадских военных технологий, поставленных Турции в ходе войны, Канада временно приостановила поставки военного оборудования в Турцию.
«Министерство иностранных дел Канады, посовещавшись с Министерством национальной обороны, полностью пересмотрело все приостановленные и действующие разрешения на экспорт товаров и технологий военного назначения, предназначенных для Турции. Учитывая, что следствие выявило достоверные доказательства того, что канадские технологии, экспортируемые в Турцию, использовалась в Нагорном Карабахе, я заявляю об отмене разрешений, уже приостановленных в 2020 году», – заявил Гарно. Он подчеркнул, что подобное применение канадских технологий противоречит внешней политике Канады и не соответствует заверениям, делаемым Турцией.
Марк Гарно сообщил, что он говорил с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу, чтобы выразить ему свою озабоченность и начать вести диалог между канадскими и турецкими чиновниками во имя создания атмосферы взаимного доверия.