Հայաստանում արդեն կորոնավիրուսի բրիտանական շտամ կա. նախարարություն
Հայաստանում արդեն շրջանառվում է կորոնավիրուսի բրիտանական շտամը, և չի բացառվում, որ որոշ քաղաքացիների ախտանիշները պայմանավորված են հենց այս շտամով: Լրագրողների հետ հրավիրված ասուլիսում այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելա Աբովյանը:
«Կորոնավիրուսի այսպես կոչված բրիտանական շտամը, ինչպես ցույց են տվել հետազոտությունները, ավելի արագ է տարածվում. 36 տոկոսով վերարտադրողականությունը ավելի բարձր է, քան նախորդ շտամինը»,–ասաց Աբովյանը։
Նրա խոսքով՝ իրականացվող ընտրանքային հետազոտությունների նպատակն է պարզել, թե ինչպիսի շտամներ են շրջանառվում երկրում, բայց բուժման և պատվաստման քաղաքականությունը կախված չեն տարածված շտամներից:
Հիշեցնենք, որ AstraZeneca-ով պատվաստումները Երևանում նախատեսվում է սկսել ապրիլի 13-ից, իսկ մարզերում՝ ապրիլի 14-ից: Այս պատվաստանյութի փաստաթղթային ձևակերպման բոլոր աշխատանքներն արդեն ավարտված են, այն արդեն բախշվում է բժշկական կազմակերպություններին: Ինչ վերաբերվում է «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութին, ներկայում իրականացվում են փաստաթղթային ձևակերպումները, որոնք նախատեսվում է ավարտել մինչև շաբաթվա վերջ:
Հայաստանը ձեռք է բերել «AstraZeneca» և «Սպուտնիկ V » պատվաստանյութերը` համապատասխանաբար 24 000 և 15 000 խմբաքանակներ:

В Армении уже циркулирует британский штамм коронавируса
Британский штамм коронавируса уже циркулирует в Армении. Не исключено, что симптомы у некоторых граждан обусловлены именно этим штаммом. Об этом в ходе пресс-конференции сказала начальник управления инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава РА Ромела Абовян.
По ее словам, британский штамм, как показали исследования, распространяется быстрее – его воспроизводимость на 36% выше, чем у предыдущего штамма.
«Цель выборочных исследований – выяснить, какие штаммы циркулируют в стране, но политика лечения и вакцинации не зависит от распространенных штаммов», – заметила она.
Напомним, что вакцинацию «AstraZeneca» планируется начать 13 апреля в Ереване, а в областях – 14 апреля. Прививки «Спутником V» начнутся на 2-3 дня позже. Армения закупила вакцины «AstraZeneca» и «Sputnik V» партиями 24 000 и 15 000 соответственно.